انحراف دولت در پرداخت درآمد حقوق دولتی معادن

0 667

از ۴۴۰ میلیارد تومان حقوق دولتی معادن مبلغ ناچیز آن در حوزه معدن سرمایه گذاری شده است.
به گزارش معدن ۲۴،عدم اختصاص درآمد حاصل از حقوق دولتی معادن کشور و انحراف آن سبب شده طی روز های اخیر نقد ها و اعتراض های نسبت به نحوه هزینه کرد این منبع درآمدی در حوزه معدن شود.
انتقاد شدید دکتر نگهبان نماینده مردم خواف و رشت خوار از عدم اختصاص حقوق دولتی معادن برای زیر ساخت های منطقه محروم سنگان و تزریق نکردن ۵ درصد از درآمد حقوق دولتی به حساب صندوق بیمه معادن و نارضایتی معدنکاران از حمایت نکردن معارض های محلی با پرداخت مبالغ تعریف شده از حقوق دولتی و موارد مشابه نمونه های آشکار از انحراف اهداف از پیش تعیین شده برای حمایت از بخش معدن است.
آمارهای رسمی نشان می دهد که از درآمد ۴۴۰ میلیارد تومانی که دولت در سال ۹۵ از معادن به بهانه حقوق دولتی که در شرایط بحرانی دریافت کرده است مبلغ ناچیز آن در حوزه معدن هزینه شده .و ظاهرا این مبلغ در خزانه دولت قفل شده است.
همچنین در سال ۹۶ پیشبینی شده تا درآمد حقوق دولتی معادن به رقم هزار رو ۵۰ میلیارد تومان برسد .که هنوز نحوه هزینه کرد آن در ابهام قرار دارد.
حادثه معدن یورت زمستان و سه حادثه تصادف مرگبار طی روز جمعه گذشته در سنگان به دلیل استاندارد نبودن جاده ها ی معدنی و راه های دسترسی نتیجه قابل استناد در تزریق نکردن به موقع درآمد حقوق دولتی است.که ادامه این روند امکان وقوع حوادث تلخ تر را امکانپذیر کرده است.
به نظر می رسد در شرایط فعلی وزارت صنعت ، معدن و تجارت با همکاری دولت چاره اساسی برای جلوگیری از عواقب نامطلوب اتخاذ کند.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.