استخراج خاک از معدن سرب و روی انگوران از برنامه جلوتر است

0 1,767

به گزارش معدن ۲۴، منصور شبانی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان زنجان با تبریک روز خبرنگار، اظهار کرد: معدن سرب و روی انگوران بزرگترین ظرفیت معدنی خاورمیانه بوده و معدنی در کلاس جهانی است.

وی با تاکید بر اینکه نباید با حاشیه‌سازی این معدن را دچار چالش کنیم، ابراز کرد: این رسالت سنگین بر عهده خبرنگاران کشور و به ویژه استان زنجان است.

مدیر مجتمع معدنی سرب و روی انگوران با بیان اینکه مجموعه انگوران بنگاه اقتصادی بوده و رسالتی در بحث تولید و اشتغال دارد، گفت: در همین راستا در این مجتمع ۹۰۰ نفر مشغول به اشتغال هستند.

شبانی با اشاره به اینکه در مجتمع معدنی سرب و روی انگوران معدن‌ها شامل معدن‌های روباز و زیرزمینی، تراورتن، سنگ آهن صاحب سقز که در کردستان مستقر اما زیر پوشش این معدن قرار دارد، افزود: سالانه ۷۵ هزار تن سنگ آهن مگنتی در این معدن تولید می‌شود.

وی از واگذاری معدن متروکه مس بایچه باغ به مجتمع معدنی سرب و روی انگوران خبر داد و اظهار کرد: در راستای عمل به منویات و شعار امسال مقام معظم رهبری از ابتدای سال جاری ۲۰۰ نفر نیروی جدید در این معدن به کار گرفته شده است.

مدیر مجتمع معدنی سرب و روی انگوران با بیان اینکه در تولید ماده معدنی از فروردین امسال ۳ هزار تن بیشتر از پیش‌بینی برنامه، تولید شده است، خاطرنشان کرد: میزان تولید اردیبهشت ۵۹ هزار تن بر اساس برنامه ریزی انجام شده، در خردادماه ۵۹ هزار تن برنامه ریزی شده بود که ۸۰ هزار تن تولید شد.

شبانی با بیان اینکه در مجموع امسال ۲۰ درصد از برنامه‌ریزی تولید جلوتر حرکت کرده‌ایم، گفت: رکورد تولید این معدن در سال ۱۳۹۳ تولید یک میلیون و ۱۰ هزار تن بود که بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده تولید باید ۷۸۰ هزار تن می‌شد.

وی با بیان اینکه ۸۳ درصد خاک تولیدی این معدن در استان و ۱۷ درصد آن در سایر بخش‌های کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، ابراز کرد: باطله برداری طی ۳۸ سال گذشته در این معدن افزایش پیدا کرده است و در حال حاضر به ازای هر تن ماده معدنی ۲۳ تن باطله برداشت می‌شود که یک هزینه بسیار بالا است.

مدیر مجتمع معدنی سرب و روی انگوران با بیان اینکه در تولید سولفور پیمانکار استخراج کار خود را از بهمن سال گذشته آغاز کرده است، گفت: ۳۲ میلیون تن ذخیره کل سنگ تراورتن است که ما مجاز به برداشت ۲۵ هزار تن به صورت سالانه هستیم.

شبانی با اشاره به اینکه از سوی مدیرعامل این مجتمع قول‌های مساعدی برای انتقال حساب‌های مالیاتی این معدن به استان زنجان داده شده است که در حال طی فرایند آن است، تصریح کرد: در استفاده از نیروهای بومی برای این معدن نیز، استفاده از نیروی بومی به نفع پیمانکار است اما باید نیروی آموزش دیده در این مورد وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه معدن تراورتن سرب و روی انگوران تا چند نسل آینده نیز توان تولید دارد، خاطرنشان کرد: این معدن ۷ میلیون تن ذخیره سرب روی دارد که با احتساب ۷۰۰ هزار تن تولید سالانه، تا ۱۰ سال آینده در این رابطه ذخیره تولید داریم.

منبع خبرگزاری فارس
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.