تشریح گرایش معدنی شریعتمداری در مجلس

0 967

محمد شریعتمداری، گزینه پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه بررسی برنامه ها و صلاحیت وزرا در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: برنامه های مهمی برای تکمیل زنجیره فرآوری مواد معدنی دارم. توسعه صنعتی کشور باید مصوب و تدوین شود که این مهم برای توسعه همه جانبه صنعتی و معدنی از  مهمترین برنامه های من در دولت دوازدهم خواهد بود‌.

به گزارش معدن ۲۴، محمد شریعتمداری، گزینه پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه بررسی برنامه ها و صلاحیت وزرا در مجلس شورای اسلامی گفت:
او افزود: از راهنمایی های نمایندگان مجلس در فراکسیون های مختلف و همکاری هیات رییسه و رییس مجلس شورای اسلامی تشکر و قدردانی دارم.
شریعتمداری گفت: از تلاش ها و خدمات مهندس نعمت زاده در دولت یازدهم قدردانی می کنم و خالصانه و متواضعانه از مخالفان و موافقان محترم تشکر می کنم.
او ادامه داد: تمامی برنامه های پیشنهادی مبتنی بر اسناد بالادستی، سیاستهای اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه تدوین شده است.
شریعتمداری گفت: اندیشه تولید محوری رقابتی و حل مشکلات تولید رقابتی از محورهای اصلی برنامه پیشنهادی است. باید کیک اقتصادی کشور و سرانه تولید ناخالص داخلی کشور را بزرگتر کنیم.
او افزود: ۲۲.۵ درصد تولید ناخالص داخلی را صنعت و معدن به خود اختصاص داده است و ۳۴ درصد اشتغال کشور را صنعت، معدن و تجارت در اختیار دارد.
شریعتمداری ادامه داد: رشد منفی صنعتی سال ۹۲ به مثبت ۶.۵ درصد در حال حاضر رسیده است و این رشد منفی جبران شد.
او گفت: ۴۹هزار طرح نیمه تمام صنعتی نیمه تمام در کشور داریم که ۱۱ هزار و ۲۰۰ طرح بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و در اولویت ما تکمیل این طرح ها است که با تکمیل آن ها بیشتر از ۳۶۵ هزار اشتغال ایجاد می شود.
شریعتمداری افزود: از ۹ هزار پروانه فعالیت معدنی کشور حدود ۵ هزار معدن در حال حاضر در کشور فعال هستند. برنامه های مهمی برای تکمیل زنجیره فرآوری مواد معدنی دارم. توسعه صنعتی کشور باید مصوب و تدوین شود که این مهم برای توسعه همه جانبه صنعتی و معدنی از مهمترین برنامه های من در دولت دوازدهم خواهد بود‌.
او با بیان اینکه لیست اولویت های صنعتی کشور تدوین و ارایه خواهد شد، گفت: رشد ۳۰ برابری صنعت کشور یک دستاورد است اما توجه به نیاز داخلی در حوزه صنعت یک اولویت محسوب می شود که در دولت دوازدهم توسعه صنعتی به سمت برون گرایی سوق داده شد.
شریعتمداری افزود: برون گرایی در تاسیس واحدهای صنعتی و تبدیل واحدهای صنعتی به واحدهای برون گرا باید مورد توجه قرار بگیرد. سطح تقاضای بازار در سال ۹۲ بازگشت به تقاضا مانند سال های ۸۱ و ۸۰ داشته است که در دولت یازدهم تلاش شد ترمیم شود و نیازمند حل مشکل تقاضا در بازار داخلی هستیم.
او گفت: برای کالاهای بادوام و مصرفی داخلی به موازات رقابتی سازی بنگاه ها ، بازار داخلی به وجود خواهیم آورد. شریعتمداری ایدرو باید پیشرو رقابتی سازی بنگاه های کوچک و متوسط در کشور شود و موضوع رقابتی سازی بنگاه ها و ایجاد خوشه های صنعتی را در دستور کار قرار دهد.

شریعتمداری ادامه داد: سهم بخش صنعت، معدن و تجارت را از کیک نظام بانکی باید افزایش دهیم. تولید صنعتی و معدنی با نرخ ۱۰ درصد با نرخ بهره بانکی ۲۵ درصد آسیب زا است که نظام بانکی باید در راستای ترمیم این موضوع گام بردارد.
او افزود: تثبیت غیر عقلایی نرخ ارز بدون توجه به تفاوت تورم داخلی و خارجی، حمایت از واردات بی رویه به کشور است. مجموعه اکتشافات معدنی کشور در حداقل ممکن است‌ که باید با استفاده از فناوری های نوین دقیق تر شود و عمق اکتشاف از ۱۰۰ متر به ۳۰۰ متر برسد.
شریعتمداری بیان کرد: شورای عالی معادن را فعال میکنم و همسو با شوراهای معدن استانی به پیش خواهم برد. عدم تمرکز صنعتی ایحاد عدالت اجتماعی می کند و افزایش صادرات غیر نفتی را به دنبال دارد که این مهم در دستور کار قرار خواهد گرفت.
او افزود: ۴۸ تکلیف و برنامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را در وزارت صنعت، معدن و تجارت دنبال می کنیم. حامی تولید کالاهای استراتژیک اقتصادی در بخش کشاورزی خواهم بود.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.