بازار معدن و صنایع معدنی عمان جذاب می شود

0 1,648

کنفرانس بیلت و مواد اولیه عمان ۲۱ تا ۲۲ شهریور در مسقط عمان برگزار می شود.
در کنفرانس نمایندگان ۴ شرکت ایرانی ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان، غدیر ایرانیان ،میدکو و دکتر کیوان جعفری طهرانی سخنرانی خواهند کرد.
و ظرفیت های فولادی و معدنی ایران و بنگاهها ی خود را برای بازار عمان تشریح خواهند کرد.
از سوی دیگر سایت تحلیلی خبری معدن ۲۴ با توافق صورت گرفته با متال اکسپرت حامی رسانه ای این کنفرانس در مسقط است.
در این خصوص معدن ۲۴ ظرفیت فولاد و معدن ایران را معرفی خواهد کرد.
که بنگاهها ی فولادی و معدنی ایران می توانند با حضور در مجله معدن ۲۴ حضور فعال در معرفی دستاوردهای خود داشته باشند.
عمان دارای منابع معدنی قابل توجهی است که عمدتا در کنار ۱۵۰ کیلومتر رشته کوه متمرکز شده اند و شامل مواد معدنی مانند مس، طلا، نقره، کرومیت، سرب، نیکل، منگنز و روی است. در مناطق دیگر عمان ذخایری از دلومیت، سرن آهک، سن گچ، سیلیس، کبالت، سن مرمر و آهن قابل مشاهده است.
استفاده از معادن به عنوان بخشی از فرآیند توسعه ملی و سهم بخش معدن در تولید ناخالص داخلی این کشور و ایجاد فرصت های شغلی بسیار حائز اهمیت است.
درگزارش کنفرانس معدن و کانی ۲۰۱۴ عمان، با در نظر گرفتن افزایش شدید تقاضا و قیمت سنگ آهک و گابروو همچنین در پی نمایشگاه سال ۲۰۲۰ دبی و جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، چشم انداز روشنی برای تولید آینده مواد معدنی انتظار رفته است.
پس از کشف ذخایر قابل توجهی از مواد معدنی قابل استخراج شامل طلا، مس و عناصر خاکی کمیا،فعالیت های معدنی در عمان در سال های آینده رو به افزایش ا ست. دولت به تازگی به دنبال ایجاد یکم سیر رشد پایدار برای این صنعت با معرفی قوانین جدید با هدف افزایش ارزش افزوده و کاهش صادرات خام، است.

 

پتانسیل های کشور عمان در بخش معادن

اگرچه عمان در زمینه معدن، معادن گسترده ای ندارد اما در بخش مس، سنگ گچ، کرومیت، زغال سنگ و طلا معادنی را به صورت نقطه ای دارد که اکنون سرمایه گذارانی از کانادا، استرالیا و انگلیس در نوار ساحلی شمال عمان به اکتشاف اقدام می کنند. این کشور بشدت نیازمند واردات محصولات معدنی و سرمایه گذاری در این زمینه است که همین موضوع می تواند فرصت مناسبی را برای ایران بوجود آورد.
پیش نویس قانون جدید معدن، توسط اداره دولتی معدن عمان (PAM)، در نیمه اول سال جاری اعلام خواهد شد. مدیر کل پژوهش و تحقیقات زمین شناسی عمان دکتر علی رجحی گفت: این قانون در ساخت معدن به صورت جذاب تری برای سرمایه گذاران تاکید خواهد داشت همچنین بر روی توسعه محلی و محیط زیست معدن تمرکز دارد.
وی افزود پیشرفت در این حوزه تا حد رضایت بخشی صورت گرفته است. همچنین در قانون پیشنهادی انتظار می رود فرآیند اخذ مجوز برای استخراج از معادن ساده تر شود.

پروژه های مطالعاتی انجام شده در عمان:
پروژه های بزرگی اخیرا اجرا شده که شامل مطالعه امکان سنجی سیلیس در منطقه وسطی که ذخایر بهره برداری آن حدود ۲۸ میلیون تن در دو سایت می باشد.
همچنین مطالعه امکان سنجی در تولید فلز منیزیم از دولومیت ، پیش نویس مطالعه در پردازش مشتقات سنگ آهک؛ یک پروژه برای تولید نقشه های زمین شناسی منطقه شرقیه (عبری)، امکان سنجی اقتصادی در بهره برداری از سنگ معدن طلا و مس در منطقه Ghaizeen، مطالعه بر روی مواد اولیه در الدقم و صور برای استفاده در صنعت سیمان و یک مطالعه بر روی ساخت یک آزمایشگاه مواد معدنی جدید در قلا در استان مسقط

مس، سنگ معدن و سنگ آهک عمان:
ذخایر ا صلی مس عمان در منطقه صحار، در نوار ساحلی باطنه می با شد. پردازش سنگ معدن در منطقه صحار توسط شرکت معدنی متعلق به دولت عمان از سال ۱۹۸۳ انجام می شود. صادرات معدن در درجه اول به بازار مناطق شرق دور وارد شده است که برای مثال در سال ۱۹۹۰ کشور تایوان با ۳۸ درصد از سهم صادرات عمان در جایگاه نخست و پس از آن ژاپن با ۱۱ درصد و کره جنوبی با ۹٫۲ درصد در رتبه های بعد قرار گرفت.
سنگ آهک جهت تولید سیمان در مناطق شمالی و جنوبی برای تامین کارخانه های سیمان شرکت عمان مثل الرُ سیل در شهرک صنعتی نزدیک به شهر سیب و کارخانه ریسوت نزدیک به شهر صلاله استخراج می شود.
کاشی و سنگ مرمر و نیز برای ساخت و ساز محلی تولید شده است.

پروژه های معدنی عمان:
۱٫ پروژه بلوک ۴، ۵، ۶ استخراج معدن مس
مکان پروژه: Semil Ophiolite Belt
اکتشاف ۱۰،۷۰۰،۰۰۰و۲۹,۲۵۰,۰۰۰ تنی مس ۱/۴ و ۲/۴ درصد در شمال عمان و بهره برداری از معادن طلا و مس.

۲٫ پروژه مس-طلا
مکان پروژه: WASHIH
هزینه پروژه ۵۰ میلیون دلار
ساخت یک معدن تجاری به صورت خندقی و روباز در ۱۶۰ کیلومتری جنوب شرقی مسقط.
این پروژه شامل تجاری کردن و پردازش معدن مس با سنگ طلای مربوط است که مساحتی حدود ۱۰۵ کیلومتر مربع را پوشش میدهد. انتظار می رود سالانه ۷۷۰۰۰ تن مس و ۱۸۰۰۰ تن طلا تولید شود و درآمد آن طی یک دوره ۱۰ ساله ۴۳۴ میلیون دلار باشد.

۳٫ امتیازات معدنی دقم
استفاده شرکت های استخراج معدن از ترمینال اختصاصی ۳۰۰ متری فله بندر دقم، برای صادرات مواد معدنی خود شامل سنگ آهک، به چندین کشور.
این ترمینال دارای ظرفیت تا ۵ میلیون تن در سال است.
اولین حمل ماده معدنی دلومیت (متشکل از کربنات کلسیم و منیزیم) از اسکله تجاری بندر در فوریه ۲۰۱۶ انجام شد.
۴٫عملیات معدنی در بستر دریا
سرمایه گذاری مشترک با یک تیم معدن کانادایی برای آزمایش ماشین آلات رباتیک غول پیکر در بندر دقم عمان، که در بستر دریا برای استخراج مواد معدنی با ارزش مانند طلا، مس، روی و نقره، ایجاد خواهد شد.با این پروژه عمان پایگاه اصلی اولین پروژه استخراج در زیر دریا در جهان، خواهد بود.
۵٫ پروژه مس
مکان پروژه: ینقل
اکتشاف و توسعه پنج معدن مس جداگانه در بخش شمالی عمان.
انتظار می رود این پروژه حامی پروژه های صنعتی فلزی در عمان با شد و همچنین از استراتژی دولت برای افزایش فرصت های سرمایه گذاری بلندمدت در بخش های زیربنایی، برق و معدن حمایت کند.

افزایش صادرات در حوزه معدن:
در سال ۲۰۰۷ صادرات محصولات معدنی حدود ۱۷/۱ میلیارد دلار بوده است در حالی که ارزش فلزات پایه و کالاهای تولید شده از آن ها تنها به حدود ۳۱۰ میلیون دلار رسید. در مقایسه با سال ۲۰۰۶، تولید مواد معدنی در سال ۲۰۰۷ افزایش قابل توجهی داشته ا ست. صادرات سنگ معدنی کروم و کنسانتره با افزایش ۶۳۴ درصدی به حدود ۵۲ میلیون دلار ر سید، در حالی که صادرات سنگ معدنی مس تا حدود ۳۰۰ درصد افزایش دا شت. طلا نیز ۱۴۰ درصد و گوگرد حدودا ۲۵ درصد افزایش صادرات دا شت. افزایش صادرات قابل توجه سنگ معدن مس به دلیل یک سال کامل تولید در معادن جدید مس شرکت ملی معدن بود.
طبق گفته مدیرعامل معدن مس شرکت ملی معدن عمان مواد معدنی مکمل درآمدهای نفت و گازی در عمان خواهند بود. شرکت ملی معدن عمان که در سال ۱۹۹۸تاسیس شده است، تنها در چند سال گذشته با رساندن تولید کنسانتره به ۶۰۰۰۰ تن در سال ۲۰۰۸ قادر به درآمدزایی واقعی بود. این شرکت دارای معادن مس در شناص و هتا است و همچنین ذخایر مس در Ghuzayn نیز یافته است. سازمان ملی معدن در حال برنامه ریزی برای اکتشاف مواد معدنی بیشتر از جمله مس، طلا و غیره در مناطق دیگر نیز هست. در حال حاضر، سازمان ملی معدن حدود ۱۸۰-۲۰۰ تن کنسانتره مس روزانه در کارخانه خود تولید می کند که این میزان معادل ۵۰ تن مس خالص در روز است. طبق بیان مدیرعامل این شرکت، آینده معدن روشن است و پتانسیل های زیادی در این زمینه وجود دارد.
“سیستم توقف تک مرحله ای” برای مجوزات معدن عمان:
مقامات دولتی عمان برای استخراج از معادن (PAM) با فرموله کردن یک اکتشاف معدن و توسعه استراتژی خود، یک سیستم پنجره واحد برای صدور مجوزهای جدید، برای کمک به آزاد کردن پتانسیل منابع معدنی شگرف کشور، ابداع کرده است.
مهندس هلال البو سعیدی، مدیر اجرایی آن گفت: سیستم پنجره واحد اجازه خواهد داد که ثبت درخواست سرمایه گذاران علاقه مند به سرمایه گذاری برای بلوک های آماده و همچنین اخذ امتیازات برای توسعه به طور یکجا قابل دسترس باشد.
وی افزود: “ما در حال آماده سازی یک استراتژی کلی برای بخش معدن هستیم که اهداف و نقاط عطف آن را برای توسعه این صنعت در بلند مدت شناسایی می کند، همچنین ارزیابی های اضافی به منظور جذب سرمایه گذاری در فعالیت های توسعه این بخش ضروری است.

برای مشاهده جزئیات بیشتر و ثبت نام در این کنفرانس بین المللی به لینک زیر مراجعه نمایید.

www.metalexpert.com/en/products/4MENABMUS

و برای حضور در ویژه نامه معدن ۲۴ که در این کنفرانس توزیع می شود با شماره های زیر تماس حاصل نمایید:

۸۸۹۵۴۵۲۴ و ۸۸۹۷۲۲۱۳

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.