سوددهی گلگهر سرعت گرفت

0 883

شرکت گل گهر در سال ۹۵ توانست به سود ۳۳۶ریالی با سرمایه اسمی ۳۰هزار میلیارد ریالی برسد. این شرکت فلزی-معدنی برای سال جاری پیشبینی سود ۳۹۶ریالی دارد که در سه ماه نخست ۳۵درصد از سود خالص را پوشش داده است.

درآمد اصلی گل گهر از فروش گندله تامین می شود لذا حاشیه سود مناسبی را برای شرکت به ارمغان می آورد. گل گهر برای سال جاری پیشبینی فروش ۸٫۵میلیون تن گندله دارد که ۲۸٫۲درصد از برنامه تولید و ۳۰درصد از برنامه مقدار فروش را در آن پوشش داده است.

نرخ فروش گندله گل گهر ۳۳۴هزار تومان در هر تن فرض شده و به عبارتی نرخ متوسط محصول فولاد خوزستان را ۱٫۵۹میلیون تومان در هر تن دیده است. با توجه به اینکه همکنون نرخ واقعی صادراتی فولاد خوزستان ۱٫۹میلیون تومان در هر تن و نرخ داخلی آن ۲٫۱۵میلیون تومان در هر تن است لذا شرایط بسیار بهتر از پیشبینی های گل گهر است.

نرخ واقعی فروش فولاد خوزستان در مرداد ماه ۱٫۵۳میلیون تومان بوده اما این نرخ متوسط مرداد ممکن است تحت تاثیر سلف ماه های قبلی باشد که موعد تحویل مرداد داشته لذا در واقع نرخ فروش اردیبهشت ماه بر گزارش مرداد فولاد خوزستان اثر گذاشته و به ظاهر نرخ های فروش مرداد ماه از نرخ روز کمتر است.

با فرض آنکه در ۶ماه دوم سال متوسط نرخ های فروش ۱٫۹میلیون تومان باشد سود ۳۹۶ریالی شرکت قابلیت رشد به مرز ۵۵۰ریال را دارد.

در صورتی که قیمت های جهانی بتواند در محدوده فعلی باقی بماند و نرخ بیلت دریای سیاه بالای ۵۰۰دلار تثبیت گردد، قطعا سود گلگهر رشد محسوس خواهد داشت. ضمنا گل گهر زیر مجموعه های نیروگاهی و فولادی جدیدی دارد که می توانند بر سود سرمایه گذاری این شرکت اثر با اهمیت مثبت داشته باشند.
نویسنده:ولید هلالات

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.