سود شرکت فولاد آلیاژی در ۶ ماه امسال اعلام شد

0 933

شرکت فولاد آلیاژی ایران گزارش عملکرد شهریور ماه خود را منتشر کرد. بر پایه این گزارش درآمد شهریور ماه ۶۵۷میلیارد ریال و مجموع درآمد ۶ ماهه ۴۴۳۳میلیارد ریال است که برابر با ۴۸٫۵درصد از پیشبینی شرکت است.

نگاهی به سه محصول اصلی شرکت خواهیم داشت:

۱- مهندسی وصنعتی:

۳۴,۴۵۳ تن محصول در ۶ ماهه به فروش رسیده که معادل ۵۲درصد از پیشبینی شرکت است. نرخ فروش هر تن ۱۵٫۵میلیون ریال فرض شده اما در ۶ ماهه با نرخ ۱۵٫۷۵میلیون ریال به فروش رسیده و از همه مهمتر اینکه نرخ واقعی شهریور ماه ۲۵٫۱۹ میلیون ریال بوده است.

۲- آلیاژی:

۱۵۵٫۷۳۸ تن در شش ماه به فروش رسیده که معادل ۴۳درصد از پیشبینی شرکت است. نرخ این محصول در بودجه ۲۱٫۶میلیون ریال فرض شده اما در شش ماهه با نرخ واقعی ۲۳٫۸میلیون ریال به فروش رسیده ضمن اینکه نرخ واقعی شهریور است. ۸۵درصد از کل درآمد شرکت از طریق آلیاژی ها محقق می شود.

۳- ساختمانی:

۱۱٫۵هزار تن در ۶ ماه به فروش رسیده که معادل ۴۶درصد برنامه شرکت است. نرخ متوسط برای فروش ۱۴میلیون ریال هر تن فرض شده اما نرخ واقعی ۶ماهه ۱۵٫۷میلیون ریال بوده است. نکته مهم اینکه نرخ فروش واقعی شهریور ماه به ۲۲میلیون ریال در هر تن رسیده که رقم بسیار مناسبی است.

در صورتی که فرض کنیم نرخ های فروش فعلی در ۶ ماه دوم سال تداوم یابد، مجموع مبلغ فروش شرکت به ۱۱۰۰میلیارد ریال تومان خواهد رسید که ۱۸۷میلیارد تومان از پیشبینی شرکت فراتر است.

این شرکت مصرف کننده آهن اسفنجی، قراضه، فروسیلیکو منگنز و فروکرم پرکربن است اما ۶۸درصد ماده اولیه را آهن اسفنجی تشکیل داده که رابطه مستقیم با نرخ شمش فولاد خوزستان دارد. این شرکت نرخ آهن اسفنجی را ۸۰۰هزار تومان در هر تن پیشبینی کرده است. نرخ اسفنجی باید برابر با ۴۷درصد نرخ شمش فولاد خوزستان در بورس کالا باشد.

این بدان معناست که فولاژ فرض کرده نرخ متوسط شمش در ۱۲ ماه سال ۹۶ در سطح ۱٫۷ میلیون تومان باشد. متوسط نرخ محصولات این شرکت در ۶ ماه نخست ۱٫۵ میلیون تومان بوده لذا به صورت تقریبی اگر در نیمه دوم سال متوسط نرخ ۱٫۹ میلیون تومان باشد، باز هم بخش مواد مصرفی فولاژ رشد با اهمیتی را تجربه نمی کند در حالی که مبلغ فروش پتانسیل یک رشد با اهمیت را دارد.

فولاد آلیاژی، شرکتی اهرمی است که نسبت سود خالص به فروش آن تنها ۸درصد است. در مقطع فعلی که نرخ های فروش تغییرات بیش از ۳۰درصدی داشته اند، تحولات چشمگیری در سود و زیان این شرکت باید داشته باشیم.

تصور تحلیلی ما این است که بخش مواد مصرفی آلیاژی فولاژ رشد با اهمیتی داشته باشد و هم پای نرخ فروش رشد نشان دهد اما مجموعه ی اینها رشد سود خالص را ایجاد کند. همکنون شرکت فرض کرده برای ۹۱۲٫۵میلیارد تومان فروش، ۷۰میلیارد تومان سود خالص کسب کند اما تصور تحلیلی این است که با ۱۱۰۰ میلیارد تومان فروش، سود خالصی در سطح ۱۲۵ میلیارد تومان به دست آورد که به معنای تعدیل مثبت ۷۵-۸۰ درصدی است.

نویسنده :ولید هلالات

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.