تردید کارشناسان در هدف‌گذاری تولید ۵۵ میلیون تن فولاد

0 1,048

در حالیکه براساس اسناد بالادستی باید تولید فولاد خام در ایران به ۵۵ میلیون تن در سال ۱۴۰۴ برسد مجموعه کارشناسان فولادی این اهداف را منطبق بر واقعیات نمی‌دانند.

 مجموعه‌ای از نظراتی که در کنفرانس استیل پرایس با حضور ۵۲ شرکت داخلی و خارجی برگزار شد، نشان می‌دهد رکوردهای به دست آمده در حوزه‌ صنایع فولادی از مقادیر پیش بینی شده برای رسیدن به اهداف چشم انداز ۲۰ ساله هم در حوزه تولید و بازار و هم در حوزه زیرساخت عقب تر است.

کیوان جعفری طهرانی – مدیرعامل شرکت جامع تجارت – با اشاره به شرایط موجود در بازار جهانی و زیرساخت‌های داخلی درباره‌ امکان اصول اهداف فولادی و تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در سال ۱۴۰۴، گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده باید در سال ۱۴۰۴ که تولید فولاد ایران به ۵۵ میلیون تن می‌رسد حدود ۲۰.۵ میلیون تن باید صادر شود که بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد دو احتمال دیگر نیز در حوزه صادرات فولاد تا سال ۱۴۰۴ وجود دارد. اولین حالت اصلاح بازار و ایجاد تغییراتی در روند فعلی است که در بهترین حالت صادرات فولاد را به ۱۶ میلیون تن خواهد رساند، اما اگر وضعیتی که در دو سال گذشته برقرار بود ادامه داشته باشد رقم صادرات ایران از ۱۱.۶ میلیون تن فراتر نخواهد رفت که من به عنوان کارشناس فکر می‌کنم رقم صادرات ما همین باشد.

وی در ادامه با بیان لزوم اتحاد و ایجاد کنسرسیوم‌های فولادی در کشور و مطرح کردن مثال‌هایی از فولاد سازان بزرگ جهان، گفت: از جمله زیرساخت‌های لازم برای صادرات فراهم کردن زیرساخت‌های راه است که مشاهده می‌کنید کشور برزیل خیزهای بلندی را جهت تبدیل شدن به یکی از قطب‌های بزرگ فولاد جهان برداشته است که از جمله قدم‌های اصلی کشور فراهم کردن ناوگان بزرگ حمل و نقل دریایی برای توسعه زیرساخت‌های خود بوده، این در حالی است که امروز در کشور ما حتی اگر ما بتوانیم به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد هم برسیم و بازار صادراتی ۲۰.۵ میلیون تنی را هم به دست بیاوریم، اما توان حمل و نقل آن را نخواهیم داشت.

در بخش دیگر این کنفرانس اسدالله فرشاد -مدیرعامل فولاد غدیر ایرانیان – با اشاره به اهمیت تنوع و کیفیت بخشی به محصولات فولادی، افزایش بهره وری در این حوزه، اظهار کرد: موردی که باید پیش از پیش به آن توجه کرد این است که امروز مصرف فولاد به سمت فولادهای مهندسی رفته است که قابل استفاده در صنایع هوایی، دریایی و دیگر صنایع پیشرفته است و در صورتی که ما می‌خواهیم بازار مناسبی را از آن خود کنیم باید به سمت کیفیت بخشی و بهینه سازی خطوط تولید فولاد خود برویم.

همه چیز بستگی به رییس جمهور چین دارد

وی در ادامه اظهارات خود در رابطه با پیش بینی قیمت فولاد در آینده، عنوان کرد: با توجه به این که شاید قیمت فولاد کاهش یافته باشد و برخی مواد اولیه مانند سنگ آهن با کاهش قیمت روبه‌رو باشد، اما هنوز هزینه‌های تولید پایین نیامده است و وقتی به نرخ سرمایه‌ گذاری از سنگ آهن، کنستانتره، گندله، آهن اسفنجی و نهایتا نورد نگاه می‌کنیم می‌بینیم که سود تولید فولاد از پیاز کمتر است.

او در خصوص وضعیت قیمت فولاد در بازار جهانی، اظهار کرد: اگر قرار باشد فولاد از مرز ۴۶۸ دلار پایین‌تر بیاید عملا با سقوط قیمت مواجه بوده است و این به هیچ عنوان به نفع این صنعت نیست و نمی‌توان از آن به عنوان اصلاح قیمت یاد کرد.

جعفری تهرانی با اشاره به وضعیت بازار جهانی فولاد، گفت: در روزهای آینده انتخابات ریاست جمهوری چین برگزار خواهد شد و از آنجایی که در صنعت فولاد چین صاحب بخش اعظمی از بازار است عملا تعیین کننده عرضه و تقاضا و قیمت مواد اولیه و فولاد نیز خواهد بود که همین باعث می‌شود تا آینده فولاد نیز به تصمیم‌گیری رییس جمهور چین در بعد از تعطیلات انتخابات ریاست جمهوری تعیین شود.

وی افزود: این که چین بخواهد به روند رشد اقتصادی خود ادامه دهد یا سیاست‌های برابری ارزش یوان در برابر دلار را پیش بگیرد همگی عوامل تاثیرگذار در بازار فولاد هستند.

منبع ایسنا
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.