پیش بینی قیمت سنگ آهن استرالیا

0 1,301

استرالیا ۲۸ درصد کل ذخایر سنگ آهن جهان را در اختیار دارد و به همین دلیل یکی از بزرگترین تولیدکنندگان این ماده خام در جهان محسوب می‌شود. به تازگی اداره صنعت، نوآوری و علم (Department of Industry, Innovation and Science) استرالیا سند چشم‌انداز ۴ماهه خود که مربوط به گزارش‌ها و پیش‌بینی‌های منتهی به سپتامبر ۲۰۱۷ است، منتشر کرده است. در این سند مهم، پیش‌بینی شده که تا سال ۲۰۱۹ قیمت سنگ‌آهن به کمتر از ۵۰ دلار بر تن برسد. لازم به‌ذکر است که قیمت اعلام شده، مربوط به سنگ آهن حاوی ۶۲ درصد آهن بوده که در بنادر استرالیا به صورت فوب (FOB) معامله می‌شود. نمودار ۱، این پیش‌بینی قیمت را ارایه می‌دهد.

همانطورکه در نمودار دیده می‌شود، پیش‎‌بینی دولت استرالیا این است که قیمت سنگ آهن در دسامبر امسال به ۵۵ دلار بر تن رسیده و روند کاهشی خود را تا ژوئن سال آینده ادامه بدهد. همچنین از ژوئن سال ۲۰۱۸ تا ژوئن ۲۰۱۹، قیمت این سنگ معدنی تقریبا ثابت پیش‌بینی شده است. در ادامه، دلایل این پیش‌بینی عنوان و به صورت مختصر بررسی شده است.

افزایش تولید سنگ آهن با هزینه تولید پایین در استرالیا و برزیل از یک سو و متعادل شدن تقاضای آن در چین از سوی دیگر، قیمت این ماده خام را تحت فشار خواهند گذاشت. عوامل نامعلومی نیز بر چشم‌انداز قیمت سنگ آهن مؤثر هستند؛

عامل اول، سرعت و مقدار کاهش تولید فولاد چین است که بستگی زیادی به سیاست‌های دولت این کشور دارد. به طور مثال، چندی پیش، دولت چین اعلام کرد که تا چند ماه آینده، مجوز بهره‌برداری از حدود یک هزار معدن سنگ آهن آلاینده را لغو خواهد کرد. پیش‌تر نیز اعلام کرده بود که در فصول پاییز و زمستان، بایستی زمان پخت زغال‌سنگ کک‌شو در کوره تولید آن، از ۲۴ ساعت به ۳۶ ساعت افزایش یابد که نتیجه آن کاهش میزان تولید فولاد خواهد بود. دومین عامل، شرکت‌هایی هستند که از افزایش قیمت سنگ آهن تا اوایل ماه اکتبر ادامه داشت، سود بردند و به همین دلیل می‌توانند در بازه زمانی بزرگتری، با وجود ضرر دادن، میزان تولید خود را حفظ کنند. نتیجه این امر، ایجاد مازاد عرضه خواهد بود که قیمت را به شدت تضعیف خواهد کرد.

با این همه، پیش‌بینی‌های جرارد برگ (Gerard Burg)، مشاور ارشد اقتصادی بخش آسیا در بانک ملی استرالیا (NAB) در رابطه با قیمت سنگ آهن، اندکی ملایم‌تر است. وی در گفتگو با بیزینس اینسایدر (Business Insider) گفت هرچند که با کاهش قیمت این ماده خام در بلندمدت موافق است، اما فکر می‌کند که این کاهش قیمت، ملایم خواهد بود و قیمت این ماده خام فولادسازی در دسامبر ۲۰۱۸ به ۶۰ دلار بر تن خواهد رسید. این مبلغ از قیمت اعلام شده برای سنگ آهن معیار توسط نشریه متال بولتن (Metal Bulletin) در روز جمعه گذشته (۶۲٫۲۴ دلار بر تن) خیلی هم دور نیست.

منبع اخبار فلزات
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.