مدیریت فولاد مبارکه بر معادن بزرگ کشور افزایش یافت

0 1,339

عملکرد درخشان فولاد مبارکه اصفهان در نیمه نخست سال ۹۶

امیرحسین نادری، معاون اقتصادی و مالی شرکت فولاد مبارکه اصفهان با اعلام این خبر افزود: در سال ۹۶ این شرکت به عنوان بزرگترین شرکت فولادسازی در خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) با هدفگذاری تولید و فروش حدود ۷ میلیون تن انواع محصولات گرم، سرد و پوشش‌دار، دستیابی به ۱۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد و نهایتاً تحقق ۴۰۰۰ میلیارد تومان سود خالص را هدفگذاری کرد که این میزان سودآوری بالاترین حد از زمان بهره برداری از این شرکت بوده است

وی عملکرد شش ماهۀ اول سال ۹۶ را بسیار درخشان ارزیابی و تصریح کرد: در مدت ۶ ماهه ابتدای سال ۹۶ شرکت با فروش ۳ میلیون و ۲۱۱ هزار تن انواع محصولات خود به ارزش ۶۷۰۰ میلیارد تومان توانست پس از کسر بهای تمام شده و سایر هزینه‌های خود ۲ هزار و ۲۳۶ میلیارد تومان سود خالص معادل ۲۹۸ ریال به ازای هر سهم حاصل کند که نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ از رشدی بالغ بر ۲۴۳ درصدی برخوردار بوده است.

معاون اقتصادی و مالی شرکت فولادمبارکه اصفهان افزود: در شش ماهۀ نخست امسال درآمدهای عملیاتی ۴۳ درصد، بهای تمام شده ۵ درصد، سود ناخالص ۱۴۰ درصد، سود عملیاتی ۲۱۵ درصد و نهایتا سود خالص ۲۴۳ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد کرده است.

نادری، بهره برداری از طرحهای توسعۀ شرکت، ازجمله ماشین ریخته گری شماره ۵ به ظرفیت یک میلیون و ۸۰۰ هزارتن تن تختال و طرح توسعۀ فولاد سبا از ۷۵۰ هزار تن به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن را از عوامل افزایش درآمد شرکت برشمرد و افزود: با بهره برداری از ماشین ریخته گری شماره ۵ شرکت در سال ۹۵، ظرفیت تولید و فروش اسلب به طور چشمگیری افزایش یافت، به طوریکه ۷۳۴ میلیارد تومان درآمد شرکت در شش ماهه اول سال ۹۶، از محل فروش اسلب های ماشین ریخته گری جدید بوده است و پیش بینی می شود تا پایان امسال جمعا ۱۶۰۰ میلیارد تومان از این محل، به درآمدهای شرکت افزوده شود.

وی با اشاره به سایر طرحهای توسعۀ مهم شرکت تصریح نمود: فولادمبارکه اصفهان در راستای سند جامع توسعه ای خود و رسیدن به ظرفیت ۲۵ میلیون تن تا سال ۱۴۰۴، تأمین پایدار مواد اولیۀ خود با قیمت رقابتی را در استراتژیهای خود قرار داده است که در این راستا، سرمایه گذاری های عظیمی در سهام شرکتهای معدنی بزرگ ازجمله گل گهر، چادرملو و سرمایه گذاری معادن و فلزات انجام داده است. ضمن اینکه سرمایه گذاری در طرح توسعه کنسانتره سازی و گندله سازی سنگان به ظرفیت ۵ میلیون تن، بخش عمده ای از نیاز شرکت به تأمین مواد اولیه را از داخل کشور و با قیمت رقابتی برآورده می سازد.

او در همین رابطه افزود: درحال حاضر کارخانۀ گندله سازی سنگان به بهره برداری رسیده است و پیش بینی می شود تا پایان امسال یک میلیون و ۵۳۰ هزار تن گندله از این شرکت به فروش برسد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به راه اندازی طرح توسعۀ سبا در سال جاری که قرار است ظرفیت آن از ۷۵۰ هزار تن به یک میلیون و ۶۰۰ هزارتن ورق گرم افزایش یابد، ۸۳۰ هزار تن از ظرفیت محقق می شود.

نادری در ادامه با اشاره به وضعیت مطلوب سودآوری شرکتهای گروه فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: شرکت فولاد هرمزگان جنوب به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های گروه فولادمبارکه با سرمایۀ ۱۵۰۰ میلیارد تومان خود توانست در شش ماهۀ نخست سال ۹۶ با تولید ۷۰۶ هزار تن اسلب به ارزش ۱۱۹۰ میلیارد تومان، نهایتا به ۱۲۸ میلیارد تومان سود خالص و ۸۵ ریال به ازای هر سهم در شش ماهه ابتدای سال دست یابد. این درحالی است که در مدت مشابه سال گذشته، این شرکت ۱۳۴ میلیارد تومان زیان خالص را تجربه نمود. ضمن اینکه این شرکت فروش یک میلیون و ۴۵۶ هزار تن اسلب تا پایان سال را هدف گذاری نموده است.

معاون اقتصادی و مالی شرکت فولاد مبارکه اصفهان در پایان خرید بلوک ۱۷ درصدی شرکت سرمایه گذاری معادن و فلزات در سال جاری را یکی از اقدامات مهم شرکت در راستای مدیریت بهینۀ سبد سرمایه گذاری های شرکت و کنترل شرکتهای معدنی برشمرد و افزود: سبد سرمایه گذاری شرکت به ارزش بازار، حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان و بهای تمام شده ۴۰۰۰ میلیارد تومان است که در راستای استراتژی کلان شرکت و سرمایه گذاری در شرکتهای بالادستی فولاد همچون معادن و شرکتهای فولادی انجام شده است و سالانه حدود ۲۵۰ میلیارد تومان از محل سود تقسیمی این شرکتها به درآمدهای فولادمبارکه اضافه میگردد.

وی انضباط دقیق مالی شرکت مادر و گروه فولادمبارکه در عین شفافیت اطلاعاتی و ارسال به موقع گزارشهای موردنیاز سازمان بورس طبق جدول زمانبندی را از مهمترین افتخارات شرکت برشمرد و افزود: ارائه اطلاعات و گزارشهای مالی و اقتصادی قابل اتکا و به موقع به سهامداران یکی از اهداف اساسی شرکت است و ارتقای رتبۀ اطلاع رسانی به سهامداران، همواره موردتوجه مدیران شرکت بوده است.

ایشان کاهش نرخ تسهیلات مالی و جایگزینی تسهیلات نرخ بهرۀ بالا با تسهیلات با نرخ ۱۸ درصد را یکی دیگر از اقدامات اساسی در راستای کاهش هزینه‌های مالی برشمرد و افزود: همچنین مدیریت موجودی کالا و مواد اولیه متناسب با حجم تولید شرکت به منظور جلوگیری از انباشت موجودی‌ها از دیگر اقدامات مهم انجام شده در سال جاری است.

معاون اقتصادی و مالی فولاد مبارکه در خاتمه ضمن قدردانی از تلاش کارکنان اظهار امیدواری کرد با اراده و همت تلاشگران گروه فولاد مبارکه همۀ اهداف این مجموعه در سال ۹۶ محقق گردد.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.