گذری بر احوالات پرحاشیه “ایرالکو”

0 1,156

نگاهی به وضعیت شرکت پر حاشیه شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) نشان می دهد که این واحد تولیدی چندان راه امید بخشی را طی نمی کند و مثل بقیه حوزه آلومینیوم نیاز به ساماندهی دارد.

به گزارش معدن ۲۴، شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) به عنوان بزرگ‌ترین واحد معدنی کشور و از جمله واحدهای خصوصی شده صنایع معدنی است که از دیگر واحدهای خصوصی شده مستثنی نبوده و حواشی مختلفی را با خود دارد که از جمله آنها موضوع آلایندگی کارخانه در اراک و اخیرا تشکیل کمیته تحقیق و تفحص در مجلس از این واحد صنعتی است.

با وجود آنکه آلومینیوم یکی از صنایع با مزیت در حوزه صنایع انرژی‌بر است، فعالان این حوزه معتقد هستند که این صنعت متصدی دولتی مناسب و درستی ندارد و این امر باعث شده است احتمال این که صنعت آلومینیوم نتواند به اهداف مشخص شده خود در برنامه‌های بلند مدت، مانند اهداف چشم انداز سال ۱۴۰۴ برسد را قوت بخشیده است.

در همین راستا شرکت هایی مانند ایرالکو نقش مهمی به لحاظ تولیدی در این صنعت بازی می‌کند اما هم‌اکنون این شرکت نیز با مشکلاتی مواج است؛ به طوری که در ابتدای آبان ماه امسال با تصمیم کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از آنجاکه گفته می شود در شورای رقابت حجم قابل توجهی از دادخواست های حوزه معدن مربوط به آلومینیوم و به طور خاص دو شرکت آلومینیوم المهدی و شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) بوده است، کمیته تحقیق و تفحص از این دو واحد صنایع معدنی در مجلس تشکیل شده و گفته می شود موارد شکایت از این دو واحد آلومینیومی مربوط ایجاد انحصار و تخلفات مربوط به قیمت عرضه محصول است.

در این میان یکی از چالش‌های مداوم ایرالکو این است که با واحدهای زیست محیطی در اراک داشته است و آن را یکی از عوامل اصلی آلودگی های آن منطقه می دانند؛ به طوری که چندی پیش سیدعلی آقازاده – استاندار مرکزی – ایرالکو را نسبت به وعده‌های زیست محیطی که داده بود، بد قول توصیف کرد و خواستار تعیین ضرب العجل از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برای این شرکت شد.

این در حالی است که در کش و قوس این حواشی، اخبار به گوش رسیده از جلسه هیات مدیره ایرالکو حکایت از احتمال جابجایی مدیرعامل این شرکت دارد و گفته می‌شود که مهدی ثقفی به جای بهمن اخوان به عنوان مدیرعامل ایرالکو معرفی خواهد شد.

نگاهی به کارنامه ثقفی نشان می‌دهد که گرچه وی اکنون به عنوان عضو هیات عامل سازمان توسعه و نو سازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، مشغول کار است، اما پیش از این مدیر عاملی شرکت آلومینیوم المهدی و سنگ آهن گل گهر را در کارنامه خود دارد که باید دید این تغییر مدیریت با توجه به سابقه وی، آیا می‌تواند بهره‌وری، تعامل بین بخشی و وضعیتی که باعث ایجاد حساسیت مجلس روی این واحد صنعتی شده است را تحت تاثیر مثبت قرار دهد.

منبع ایسنا
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.