دولت نباید پشت در های بسته برای سنگ آهنی ها تصمیم بگیرد

0 1,325

توافقات برای قیمت و عوارض صادرات سنگ آهن نباید پشت درهای بسته انجام شود.
مهرداد اکبریان رئیس انجمن سنگ آهن ایران صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: توافقات برای قیمت وضع عوارض صادرات نباید پشت درهای بسته انجام شود.
وی تشکیل ستاد فولاد توسط دکتر شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: توجه ویژه به اکتشافات و زیرساخت ها باید اولویت اصلی دولت و بخش خصوصی برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد باشد بطوریکه توسعه فناوری های روز اکتشاف، افزایش عمق حفاری می تواند به میزان بیشتری افزایش یابد.
اکبریان خاطرنشان کرد: اگر دولت قصد دارد در افق ۱۴۰۴ به ۵۵ میلیون تن فولاد برسد باید شناسایی و کشف ذخایر جدید سنگ آهن را در اولویت قرار دهد.
رئیس انجمن سنگ آهن ایران خاطرنشان کرد: متاسفانه بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدن در سال آینده کاهش یافته است و این نشان می دهد در دولت و مجلس درک صحیحی از اکتشافات هنوز شکل نگرفته است.
وی افزود: صادرات سنگ آهن دانه بندی شده در سال ۹۲ معادل ۲۴ میلیون تن بود اما اکنون به ۷ میلیون تن رسیده است. و این نشان می دهد که مازاد سنگ آهن دانه بندی شده کشور در تولید کنسانتره مصرف شده است.
اکبریان تصریح کرد: پیش بینی می شود صادرات سنگ آهن دانه بندی شده در سال ۹۷ به ۵ میلیون تن برسد و در سال ۹۸ به دلیل مصرف سنگ آهن مازاد در تولید گندله و کنسانتره در داخل با توقف صادرات این محصول روبرو شویم و تمرکز فعالان این حوزه بیشتر بر روی صادرات کنسانتره معطوف خواهد شد.
رئیس انجمن سنگ آهن اظهار داشت: در شرایط کنونی تمرکز و مصوبات دولت برای محدود کردن صادرات سنگ آهن دانه بندی شده دیگر موضو عیت ندارد.
وی با انتقاد از قیمت گذاری دستوری سنگ آهن افزود: قیمت گذاری دستوری برای سنگ آهن سبب می شود تا قدرت چانه زنی تولیدکنندگان گندله و کنسانتره در برابر فولاددسازان کاهش یابد و بخش معدن در این شرایط ضعیف تر خواهد شد.
مهرداد اکبریان خاطرنشان کرد: انجمن سنگ آهن ایران آماده است تا در زنجیره فولاد و ایجاد ارزش افزوده همکاری لازم را با بخش معدن کشور داشته باشد. و با هرگونه توافقات اجباری با هدف کوچک شدن حوزه معدن مخالف هستیم.
رئیس انجمن سنگ آهن افزود: دولت باید تمامی موانع صادرات سنگ آهن را حذف کند از سوی دیگر با لغو قیمت گذاری دستوری سنگ آهن سودآوری تولیدکنندگان را تضمین کند.
وی گفت: تکمیل زنجیره فولاد و مدیریت در صادرات مازاد زنجیره فولاد باید دو الویت اصلی دولت قرار بگیرد. و تا جایی که ممکن است مسیر صادرات زنجیره فولاد را فراهم کند.
اکبریان در مورد پیش بینی قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۸ افزود: قیمت سنگ آهن در سال ۹۶ شرایط بهتری نسبت به سال ۹۵ و ۹۴ داشت. و این مهم سبب افزایش سودآوری شرکت های معدنی شد و به نظر می رسد شرایط قیمت ها تا ۶ ماه اول ۲۰۱۸ حفظ شود.
رئیس انجمن سنگ آهن ایران گفت: باید شرایطی ایجاد شود تا شرکت های کوچک و بزرگ معدنی در تبادل محصول به یک تعامل سازنده برسند. و الگویی ایجاد شود تا تضمین خرید سنگ آهن از سوی شرکت های بزرگ فولادی و معدنی فراهم شود.
وی به استراتژی انجمن سنگ آهن طی ۳ سال آینده اشاره کرد و گفت: مدیریت تامین ۱۶۸ میلیون تن سنگ آهن در افق ۱۴۰۴ برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، تاکید بر تکمیل اکتشافات در کشور، تشکیل کنسرسیوم تامین و تولید با هدف ایجاد انگیزه سرمایه گذاران معادن کوچک، همکاری با دانشگاه های کشور برای استفاده از توان علمی دانشگاهیان در توسعه صنایع معدنی و ایجاد ارزش افزوده در تولید سنگ آهن و یافتن راههای اساسی برای پر عیار سازی سنگ آهن های عیار پائین از جمله برنامه های مهم انجمن سنگ آهن است.
وی در ادامه افزود: بتازگی کمیته ای در انجمن سنگ آهن با هدف مطالعه بر روی فرآوری سنگ آهن های عیار پائین هماتیت آغاز کرده ایم که به زودی نتایج آن اعلام می شود.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.