تحلیلی بر روند سودهی فولاد هرمزگان

0 1,296

بازار سهام، بازاری آینده نگر است و هرچند در سال جاری شرکت ها سودهای بسیار قوی یا ضعیف داشته باشند اما قطعا سود سال ۹۷ درجه اهمیت و وزن بیشتری در تصمیم گیری دارد. به همین بهانه نگاهی خواهیم داشت به وضعیت فولاد هرمزگان و چند متغیر با اهمیت را در آن برای یک سال مورد بررسی قرار می دهیم:

مقدار فروش: برای سال ۹۶ فرض شده ۱٫۴۵میلیون تن اسلب به فروش برسد. در ماه های اخیر این شرکت به طور متوسط ۱۱۲-۱۱۴ هزار تن تولید اسلب داشته لذا مقدار فروش سال ۹۷ اگر شیب تولید به همین شکل باشد از ۹۶ کمتر است اما چون فولادی ها وقتی تولید را شروع می کنند، به مرور به ظرفیت اسمی می رسند لذا مقدار فروش می تواند در سال ۹۷ هم نزدیک به ۹۶ باشد.

نرخ فروش: اسلب در بورس کالا ۱۹٫۵میلیون ریال است و قیمت آن در چین بالای ۴۰۰۰یوان و در بازارهای منطقه بیش از ۴۵۰ دلار است. فرض اینکه قیمت با شروع فصل گرما (نیمه اول سال ۹۷) ۱۵درصد کاهش یابد و در نیمه دوم به همین سطوح فعلی بازگردد، قیمت هر تن اسلب را برای متوسط سال آتی ۱۷میلیون ریال فرض می کنیم.

مواد مصرفی: حدود ۹۸درصد مواد مصرفی گندله و اسفنجی است که ضریبی از نرخ شمش است. گندله ۲۱٫۵درصد نرخ شمش و اسفنجی ۵۰درصد نرخ شمش است. فرض می کنیم متوسط نرخ شمش برای سال آینده ۱۷٫۵میلیون ریال (بالاتر از اسلب باشد) که البته یک فرض محافظه کارانه است.

سود هر سهم از ۱۵۰ ریال به ۲۴۵ ریال افزایش می یابد. در صورتی که دلار صعودی باشد و یا نرخ اسلب در سطح ۱۹٫۵میلیون ریال باقی بماند سود هر سهم می تواند به ۴۲۰ریال برسد.

لذا فولاد هرمزگان نسبت به نرخ فروش بسیار حساس است به شکلی که باید گفت در متوسط نرخ فروش ۱۶میلیون ریال سود این شرکت در محدوده ۱۵۰ریال است اما با هر ۱۰درصد افزایش در نرخ فروش سود خالص نیز حدود ۸۰درصد رشد می کند.

باید توجه داشت که نسبت هزینه مالی به سود خالص شرکت۳۲درصد است و بدهی بانکی به دلیل بهبود فروش در حال کاهش و تسویه است به شکلی که مانده بدهی بانکی در شش ماه نخست بیش از ۱۰۵۰میلیارد ریال کاهش داشته است و می تواند روند هزینه مالی را نزولی نگه دارد.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.