شناسایی کانال های سود دهی صبانور

0 1,055

شرکت معدنی و صنعتی صبا نور برای سال جاری خود ۲۴۵ریال سود پیشبینی کرده است در حالی که طی سال ۹۵ موفق به کسب ۱۷۹ریال سود شده است.

در ۶ ماهه ۵۰درصد فروش، ۳۰درصد سود عملیاتی و ۴۴درصد سود خالص را پوشش داده است. این شرکت با ۳ عیار سنگ آهن تولید می کند که به ترتیب ۵۴ درصد، ۵۶درصد و ۶۰ درصد است.

خط تولید کنسانتره این شرکت ظرفیت اسمی ۱.۶میلیون تنی دارد اما در واقع توان تولید در محدوده یک میلیون تن است و در آینده می تواند به مرور ظرفیت را به ۱.۶میلیون تن برساند.

طرح های این شرکت در کردستان و همدان است و در نهایت شرکت باید بتواند ۱.۶میلیون تن گندله نیز تولید کند اما در مقطع فعلی ۱.۹میلیون تن سنگ دانه بندی شده تولید خواهد کرد که خوراک واحد کنسانتره خواهد شد. میزان تولید کنسانتره به ۱.۱میلیون تن نزدیک شده و طرح گندله سازی با ظرفیت بین ۱۵ تا ۲۰ هزار تن در سال در حال تولید است. البته این طرح به مرور وارد مدارد می شود و احتمالا بتواند طی سال ۹۷ به میزان ۶۰۰هزار تن تولید کند .

یکی از نکات مثبت برای شرکت این است که سنگ آهن خام مصرفی با تغییرات قیمت جهانی تغییر خاصی ندارد اما نرخ محصول تغییر می کند. طرح گندله سازی از مهر راه اندازی شده و در سه ماه ۵۱هزار تن تولید کرده و شرکت امیدوار است جمعا ۱۰۰هزار تن تولید گندله صورت گیرد.

باید توجه داشت ضریب تبدیل کنسانتره به گندله ۱ به ۱ است. در حالی که نرخ گندله ۸۰درصد بیشتر از نرخ کنسانتره است. شرکت با تولید ۳۰۰هزار تن گندله قاعدتا ۱۰۰ریال بر سود خالص خود با فرض ثبات تمام دیگر شرایط می افزاید.

باید توجه داشت که گندله ۲۱.۵درصد شمش فولاد است و قیمت دلار به ۴۴۰۰ تومان رسیده است. البته هزینه حمل و بارگیری هم با توجه به قراردادها بر عهده شرکت است اما در واقع در قیمت فروش هزینه حمل دلاری لحاظ شده است.

کنور اگر بتواند از موقعیت فعلی که قیمت جهانی مطلوب است و دلار رقم مناسبی است استفاده کرده و ظرفیت تولید گندله خود را به یک میلیون تن برساند، همچنین وام های بانکی را به سمت تسویه شدن هدایت کند، شانس تحقق سودهای بسیار بالاتر را خواهد داشت.

یکی از ریسک های مقابل این شرکت بحث عوارضی است که بر صادرات سنگ آهن گذاشته می شود اما حالا شرکت با توجه به تقاضای داخلی گندله و کنسانتره می تواند ضمن تولید این محصولات و فروش در داخل مشکلی ازین بابت نداشته باشد و یا حتی در صورت صادر کردن محصولات، عوارضی بسیار کمتر پرداخت کند.

شرکت در ۹ ماهه تا حد زیادی مطابق با پیشبینی ها جلو رفته و به لحاظ مبلغ فروش و مقدار فروش نیز تقریبا طبق بودجه بوده است. در سه ماه باقی مانده این احتمال وجود دارد که بتواند ۲۰هزار تن گندله بیش از انتظار با انحراف مساعد نرخ فروش ۱۵درصد را محقق کند. این مسائل می تواند در سه ماه زمستان منجر به رشد سود در مقایسه با پیشبینی ها شود اما قطعا نباید فراموش کرد که کنور سهمی است با طرح های توسعه مناسب لذا دیدگاه سرمایه گذاری در این سهم بلند مدت و فارق از نوسانات روزانه قیمت سهم و بازار جهانی باید باشد.

 

نویسنده: ولید هلالات

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.