افتتاح کارخانه ۵۰۰ هزار تنی نورد سرمد ابرکوه

0 1,835

کارخانه نورد سرمد ابرکوه روز گذشته با حضور وزیر صنعت ، معدن و تجارت و جمعی از مقامات استان یزد رسماً افتتاح شد .

به گزارش معدن ۲۴ در مراسم افتتاح این واحد صنعتی، مهندس نعمت زاده با تاکید بر اینکه صنعت، پیشران توسعه کشور است گفت : ایجاد یک واحد های صنعتی در مناطق کم برخوردار موجب ورود فناوری ، ایجاد اشتغال و رشد و توسعه می شود . وی افزود ما تا همین چند سال پیش ۲۰ میلیون تن سنگ آهن تولیدی کشور را بدلیل نبود واحدهای تکمیلی در صنعت فولاد صادر می کردیم . اما امروز با توسعه شتابان صنایع فولاد موفق شدیم با ایجاد ارزش افزوده این ماده معدنی که با ساخت و راه اندازی واحدهای فولادی از جمله همین کارخانه نورد بدست آمده ،فرآورده ها را صادر کنیم.
وی با تشکر از سرمایه گذاران این واحد صنعتی به ویژه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو که ۶۵ در صد سرمایه گذاری این مجتمع صنعتی را انجام داده است، اظهار امیدواری کرد با حل برخی موانع و مشکلات، منابع تامین اعتبار مرتفع و تسهیلات تشویقی برای سرمایه گذاران بخش تولید و صنعت افزایش یابد
مهندس سمندریان مدیر عامل این شرکت نیز گفت: شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه با هدف تولید و تامین بخشی از نیاز کشور به محصولات فولادی در اسفندماه سال ۱۳۹۱ با سرمایه‌گذاری مشترک دو شرکت صنعتی و معدنی چادرملو به میزان ۶۵درصد و سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات پایه گذاری گردید.
این شرکت با بهره‌گیری از مدیران و کارشناسان با سابقه صنعت فولاد در کنار نیروهای جوان متعهد، توانسته با وجود موانع بسیار در یکی از مرکزی‌ترین نقاط فلات پهناور ایران اقدام به احداث مجتمع نماید، بطوریکه هم اکنون ۸۵ در صد از نیروهای شاغل بومی و ۱۵ درصد از متخصصان غیر بومی هستند که وظیفه راه اندازی و آموزش را بر عهده دارند . وی گفت علاوه بر ساخت و بهره برداری از این واحد تولیدی . یک کارخانه تولید شمش فولاد با ظرفیت سالانه ۶۰۰ هزارتن شمش فولاد در مجاورت همین واحد در حال ساخت است که امیدواریم با حمایت های مسئولان دولتی و حل مشکلات مالی بتوانیم این کارخانه را نیز احداث و بهره برداری کنیم .
گفتنی است مجتمع آهن و فولاد سرمد ابرکوه با هدف احداث کارخانه نورد به ظرفیت سالانه ۵۰۰ هزار تن انواع میلگرد و کارخانه فولادسازی به ظرفیت سالانه ۶۰۰ هزار تن شمش فولاد در زمینی به مساحت ۱۵۰ هکتار پایه گذاری شده است .
این مجتمع در کیلومتر ۱۵ جاده ابرکوه به یزد در حدفاصل شهرهای؛ یزد، اصفهان، شیراز، یاسوج، کرمان و شهرکرد قرار گرفته . و می تواند بخشی از نیاز استانهای مرکزی کشوربه مصنوعات فولادی را تامین نماید و در اشتغال‌زایی و بکار گیری نیروی انسانی متخصص و تحصیل‌کرده منطقه نیز تاثیرگذار باشد.
شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه در مطالعه و تامین زیرساخت‌های مجتمع همواره نگاه به آینده را در نظر داشته است. اجرای خط انتقال برق ۲۳۰ کیلو ولت دومداره سورمق – ابرکوه به طول ۶۵ کیلومتر جهت برقرسانی به مجتمع، اجرای پست اختصاصی ۲۳۰ کیلو ولت سرمد در داخل مجتمع، اجرای خط انتقال آب به طول ۲۲ کیلومتر جهت تامین آب مورد نیاز مجتمع، و ساخت واحد تصفیه آب براساس سیستم اسمز معکوس با بازدهی بیش از نود درصد. این طرح به گونه اجرا شده است که آب مورد نیاز کارخانه فولاد در حال ساخت این مجتمع را نیز تامین خواهد کرد .
همچنین اجرای خط انتقال گاز به طول ۶ کیلومتر، در کنار موقعیت مکانی مجتمع و دسترسی به خطوط راه آهن سراسری از جمله مهمترین زیرساخت‌های این پروژه ملی محسوب می‌شود.
کارخانه نورد مجتمع صنایع آهن و فولاد سرمد با بهره‌گیری از فناوری‌های ‌روز دنیا تجهیز شده است. و پس از پشت سر گذاشتن مراحل آزمایشی ، اکنون به بهره برداری رسیده است .
برای تجهیز زیر بنا ها و راه اندازی این واحد صنعتی بالغ بر ۴ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است که سهم ارزی از جمع کل به مبلغ ۲۳ میلیون یورو می باشد .
همچنین با اجرای مراحل پایانی ساخت کارخانه نورد مجتمع صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه ، عملیات اجرایی طرح کارخانه فولادسازی این مجتمع در مجاورت کارخانه نورد نیز آغاز گردیده که تاکنون ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است . با اجرای این طرح شمش فولادی به‌طور مستقیم و به شیوه شارژ گرم – ‏Hot Charge‏) وارد کارخانه نورد می شود که تاثیر بسیار قابل توجهی در کاهش هزینه انرژی و افزایش ظرفیت تولید خواهد داشت . برای ساخت این واحد صنعتی نیز که قادر است سالانه ۶۰۰ هزار تن شمش فولاد تولید کند ، بالغ بر ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است که سهم ارزی از جمع کل به مبلغ ۸۱ میلیون یورو .
در حال حاضر شمش فولاد بعنوان مواد اولیه تولید محصولات نورداین کارخانه ، از دیگر واحد های فولادی از جمله کارخانه آهن و فولاد ارفع تامین می گردد .

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.