دلایل تاخیر در عرضه اولیه سهام «پرداخت»

0 1,248

به گزارش معدن۲۴ ، علی صحرایی با بیان اینکه در فرایند عرضه اولیه سهام شرکت «به پرداخت» ملت در این بازار هیچ ابهامی وجود نداشته است، عنوان کرد: با توجه به اینکه نحوه پوشش سود برآوردی شرکت در بودجه پایین بوده، سازمان بورس پرسش‌هایی در مورد اطمینان از تحقق سودآوری‌ها و قراردادها از ناشر شرکت داشته، اما به دلیل اینکه ناشر از اینکه باید از طریق کدال پاسخ این سوالات را به عموم معامله گران بازار سهام ارایه دهد اطلاع نداشته، باعث شد، تا زمان انتشار این اطلاعات بر روی سامانه کدال عرضه اولیه سهم با تاخیر مواجه باشد، والا هیچ ابهامی در این فرآیند وجود نداشته است.

وی با تاکید بر اینکه اشتباه ناشر به پرداخت ملت در مورد نحوه اعلام اطلاعات و عدم ارایه آنها در کدال باعث شد، تا عرضه اولیه این سهام با تاخیر انجام پذیرد، گفت: سازمان بورس به این ناشر اعلام می‌کند، تا در کدال برای اطلاع عموم فعالان بازار اطلاعات جدید را بازتاب دهد که در نهایت در ۱۷ دقیقه پایانی ساعت معاملات روزانه بازار این اطلاعات بر روی کدال منتشر شد.

وی افزود: در این عرضه اولیه در بالاترین مقدار به هر سهامدار تعداد ۷۳۰ سهم تعلق گرفت که به روش «تسهیم» به عنوان یکی از مزیت های روش ثبت سفارش با توجه به انباشت تقاضاهای موجود انجام شد.

صحرایی با بیان اینکه با کشف قیمت سهام «پرداخت» ارزش بازار این سهم به ارزش یک هزار و ۶۶۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در تابلوی معاملات بورس تهران تعیین شد، عنوان کرد: به این ترتیب ارزش کل بازار سهام در بورس اوراق بهادار تهران با افزوده شدن معاملات پانصدونهمین شرکت پذیرفته شده در این بازار به بیش از ۳۱۹ هزار و ۲۱۴ میلیارد و ۴۳۰ میلیون و ۷۷۷ هزار تومان رسیده است.

معاون بازار بورس تهران با بیان اینکه علاوه بر عرضه ۵ درصدی سهام شرکت به پرداخت به تدریج ۵ درصد دیگر از سهام این شرکت در بورس عرضه خواهد شد، عنوان کرد: در معاملات امرز تعداد ۶۷ هزار و ۸۴۹ شخص حقیقی و حقوقی اقدام به خرید این سهم کرده اند که از این تعداد ۶۶ هزار و ۸۹۵ نفر حقیقی و و ۹۵۰ نفر مابقی اشخاص حقوقی هستند. به عبارتی بهتر در عرضه اولیه امروز ۹۸٫۶ درصد از خریداران سهام “پرداخت” شامل اشخاص حقیقی و ۱٫۴ درصد مابقی را اشخاص حقوقی تشکیل می‌دهند.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.