این موضوع در مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام ذوب آهن اصفهان عنوان شد.

حاشیه سود محصولات و بهبود شرایط مالی ذوب آهن روند صعودی گرفت

0 1,946

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام ذوب آهن اصفهان با حضور هیأت مدیره و مدیران این شرکت ، سهامداران ،نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار و نماینده سازمان حسابرسی سه شنبه ۲۷ تیرماه سال جاری در سالن کوثر مجموعه شهدای ارتش برگزار شد .

هیات رئیسه این مجمع را بهروز خالق به نمایندگی از صدرتامین به عنوان رئیس مجمع ، سعید عبودی به نمایندگی از تامین اجتماعی و شکرا… فائز به نمایندگی از صباتامین هر دو به عنون ناظر مجمع و احمدصادقی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان به عنوان دبیر مجمع شکل دادند.

ابوتراب فاضل عضو هیات مدیره شرکت در حاشیه این مجمع در خصوص وضعیت عملیاتی شرکت به خبرنگار ما گفت: سهم شرکت از بازار مقاطع فولادی شامل ۶۵درصد از بازار تیر آهن و۸درصد از بازار میلگرد است. همچنین شرکت موفق گردیده است که ۳۶درصد از محصولات خود را در سال ۹۵به ارزش ۲۲۵میلیون دلار به خارج از مرزهای کشور صادر نموده و از محل فروش داخلی ۱۷هزار میلیارد ریال در آمد کسب نماید.

به گفته وی، یکی از چالش های شرکت بالابودن قیمت تمام شده شمش تولیدی است که طی یک سال گذشته به کمک اجرای یک سلسله از طرح های بهینه سازی در خط تولید شرکت این معضل رفع شده است .

فاضل افزود : با توجه به قیمت تمام شده بالای شمش تولیدی و جهت اصلاح بهای تمام شده محصولات کارخانه نسبت به کاهش مصرف چدن مذاب کنورتورها برنامه ریزی گردیده است که در این راستا یکی از مهمترین طرحها، در کنورتور صورت گرفته است،که طی آن ضریب HMR در بخش فولاد سازی از ۸۹درصد در ابتدای سال ۹۴به ۸۰درصدکاهش یافته است که این یکی از راه های برون رفت از مشکل بالابودن قیمت تمام شده است.

فاضل یکی دیگر از استراتژی های شرکت را کاهش مصرف کک در کوره بلند دانست و گفت:بدین منظور تدابیری از جمله توقف کوره بلند شماره۱،کنترل کیفیت کک خریداری ، استفاده از کک ریزه در شارژ کوره بلند، تغییر سرند کک و بهبود روش انباشت و ارسال کک منجر به کاهش ۴۸کیلوگرم بر تن مصرف کک و کاهش هزینه های تولید به میزان ۸۵۶میلیارد ریال در سال می گردد.

به گفته وی ، امضای قرار داد پروژه تزریق پودر زغال PCI به کوره بلند ها جهت کاهش ۱۵۰کیلو گرم بر تن مصرف کک نیز از دیگر طرح های مرتبط با کاهش بهای تمام شده می باشد که پیشرفت این طرح تاکنون ۳۰درصد بوده و بر پایه برنامه از اواخر سال ۹۶راه اندازی می گردد. به گفته وی، اجرای این طرح منجر به ایجاد ارزش افزوده به میزان ۲۲۴۰میلیارد ریال در سال می گردد.

عضو هیات مدیره ذوب آهن ادامه داد: اجرای خط اکسیژن به صورت تزریق مستقیم به کوره بلندها برای اولین بار در دنیا صورت گرفت که منجر به کاهش مصرف گاز طبیعی تا حد ۱۲۰متر مکعب می گردد ودر بهینه سازی هزینه تولید در شرکت موثر است.

به گفته وی، شرکت پس از قطعی نمودن تهاتر پیش رو به میزان ۷۶۰ میلیارد تومان از این محل به دنبال افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی می باشد تا با اجرای این افزایش سرمایه از شمولیت ماده ۱۴۱قانون تجارت خارج گشته و ساختار سرمایه شرکت جهت دریافت تسهیلات مالی به شکل مناسبی ترمیم شود.

این مقام مسئول در ذوب آهن اصفهان در مورد اقدامات انجام شده برای کاهش هزینه های مالی گفت: بروز رسانی ۲۲۰۰میلیارد ریال تسهیلات در بانک صادرات و ۲۱۷۶میلیارد ریال بانک رفاه و کاهش نرخ تسهیلات از ۲۴به ۱۸درصد و استمهال بدهی نزد بانک اقتصاد نوین به مبلغ ۳۳۸۷میلیارد ریال و مبلغ ۳۰میلیون یوآن چین ، تجدید تسهیلات ۷۸۰میلیارد ریالی نزد بانک پاسارگاد ، استفاده از تسهیلات سلف موازی به مبلغ ۲۵۰۰میلیارد ریال طی دو مرحله از عملیات کاهش بدهی بوده است.

فاضل افزود: هیات مدیره فعلی شرکت ذوب آهن و مدیر عامل این شرکت با ترکیبی از تجربه و دانش فنی و مالی و اقتصادی خود و با اشراف کامل به کلیه چالشهای ریز و درشت شرکت و رصد هر روزه کلیه اتفاقات شرکت اقدام به ایجاد کمیته های مختلف راهبردی با استفاده از کارشناسان مجرب نموده و با بهره وری حداکثری نیروی متخصص خود و طراحی نقشه راه مدون در حال بهبود شرایط شرکت می باشد . نکته مهم در این راستا عزم مدیریت عامل شرکت برای برطرف نمودن مشکلات وهمت اعضای هیات مدیره و تک تک کارکنان شرکت می باشد و انتظار می رود شرکت با توجه به چشم انداز صعودی بازار مقاطع فولادی و رشد بسیار بالای محصولات خود از یک سو و حمایتهای بی دریغ سهامدارعمده یعنی سازمان تامین اجتماعی و شرکت صدر تامین و وزارت کار و امور اجتماعی از سوی دیگر به زودی از زیان خارج شده و تا پایان سال مالی جاری شرایط بسیار بهتری را از نظر صورت های مالی تجربه نماید.
وی افزود: با توجه به جریان معاملات اخیر سهم ،بازار سرمایه به سهام شرکت ذوب آهن به عنوان مادر صنایع کشور روی خوش نشان داده و روند قیمتی سهم در مسیر حرکت به سمت ارزش ذاتی خود می باشد.

او همچنین افزود: علی رغم افزایش قیمت نهاده های تولید از جمله زغالسنگ خارجی و زغال سنگ داخلی از ۳۶۰۰به ۴۵۰۰ریال در هر کیلوگرم که تبعات اقتصادی آن بر هزینه های شرکت ۱۳۰۴میلیارد ریال می باشد، زیان کارخانه از ۱۲۹۰۰میلیارد ریال در سال ۹۴ به ۷۳۰۰میلیارد ریال در سال ۹۵کاهش یافته است. که اگر این حوادث اتفاق نمی افتاد زیان کارخانه به ۵۵۶۰میلیارد ریال کاهش می یافت.

در ابتدای مجمع نیز گزارش هیات مدیره به مجمع توسط سعید امید قائمی معاون مالی و اقتصادی ذوب آهن اصفهان ارائه شد .

معاون مالی و اقتصادی ذوب آهن اصفهان در ارائه این گزارش اظهار داشت : حاشیه سود محصولات اصلی شرکت بعد از آنکه طی سال های ۹۲ تا ۹۴ با سقوط بسیار زیاد مواجه شد ، در سال ۹۵ روند صعودی گرفت و این امر در حالی حاصل شد که هزینه های پرسنلی ، تامین مواد اولیه ، تورم و … افزایش یافت . این صعود نشانگر بهبود شرایط مالی ذوب آهن و نوید بخش چشم اندازی مناسب برای این شرکت است .

معاون مالی و اقتصادی شرکت سهامی ذوب‌آهن گفت: در بخش تأمین منابع مالی نیز با تلاش کارشناسان این حوزه بیش از هزار و ۲۹۰ میلیارد ریال تسهیلات مالی، بخشودگی جرایم و کاهش نرخ هزینه تأمین مالی را شاهد هستیم. از دیگر دستاوردها نیز می‌توان به تلاش برای اجرایی نمودن مصوبات ستاد تسهیل و تهاتر بدهی‌های شرکت با بدهی‌های دولت و سازمان تأمین اجتماعی اشاره کرد که نتایج این تلاش‌ها به صورت اصلاح ساختار ترازنامه و کاهش فشار دولت برای وصول مطالبات در سال ۱۳۹۶ به ثمر خواهد رسید.

امید قائمی بیان داشت: طی ۳ ماهه نخست سال ۹۶ شرکت سهامی ذوب آهن در فروش میلگرد و تیرآهن درآمدهای مطلوبی داشته و قیمت سهام ذوب‌آهن با اقداماتی که در خصوص بازارگردانی سهام شرکت شروع شده است ، روند صعودی داشته است.

منبع پایگاه خبری معدن 24
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.