هند تهدیدی برای صادرات فولاد و سنگ آهن ایران در افق ۱۴۰۴

0 1,173

افزایش تولید سنگ آهن و فولاد هند، تهدیدی جدی برای صادرات ۲۰ تا ۲۵ میلیون تنی فولاد ایران در افق ۱۴۰۴ است.

هند تا سال ۲۰۱۴ با تولید ۷۸ میلیون تن فولاد، بعد از آمریکا چهارمین فولادساز جهان بود.

شاهدیم در سال ۲۰۱۵، تولید فولاد هند با ۱۵ درصد افزایش ناگهانی به ۸۹ میلیون تن رسید و آمریکا با تولید ۷۸٫۸ میلیون تن را پشت سر گذاشت و در جایگاه سوم جهانی قرار گرفت.

دوباره در سال ۲۰۱۶، هند با رشد بیش از ۷ درصد توانست به تولید ۹۵٫۶ میلیون تن فولاد قطعی (نه صرفاً ظرفیت تولید فولاد) دست یابد.

روند رشد تولید فولاد هند هر ساله ادامه دارد و طبق طرح جامع فولاد آن کشور (افق چشم انداز ۲۰۲۵) قرار است از سال جاری میلادی سالیانه با رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی، تولید فولاد هند به ۲۰۰ تا ۲۲۰ میلیون تن در سال ۲۰۲۵ میلادی برسد.

در ابتدا قرار بود طبق طرح جامع تولید فولاد هند در افق ۲۰۲۵ که در سال ۲۰۱۰ تصویب شده بود، تولید فولاد قطعی هند در سال ۲۰۲۵ به عدد باورنکردنی ۳۰۰ میلیون تن برسد، ولی در سال ۲۰۱۶ برنامه فوق مجدداً بازنگری شد و به حداقل ۲۰۰ میلیون تن تولید فولاد کاهش یافت.

در سال مالی میلادی ۲۰۱۷ هند (که در بازه زمانی آوریل ۲۰۱۶ تا آوریل ۲۰۱۷ می باشد)، هند توانست با تولید ۱۹۰٫۸۱ میلیون تن سنگ آهن و واردات ۵٫۷۹ میلیون تن سنگ آهن پر عیار از استرالیا، خود را برای برنامه تولید فولاد بالغ بر ۲۰۰ میلیون تنی خود در افق چشم انداز ۲۰۲۵ آماده سازد.

حال سئوال اینجاست: آیا ایران خواهد توانست در سال ۱۴۰۴ (۲۰۲۵ میلادی) در حالیکه هندوستان صادرات بالغ بر ۵۰ تا ۶۰ میلیون تن فولاد خواهد داشت، سهم صادرات ۲۰ تا ۲۵ تنی داشته باشد؟

کارشناسان بین المللی با تردید با این موضوع برخورد می کنند.

نویسنده: کیوان جعفری طهرانی

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.