وزیر صنعت: ایران در دولت یازدهم به صادرکننده فولاد تبدیل شد

0 1,496

محمدرضا نعمت زاده روز سه شنبه در مراسم بهره برداری از نخستین کارخانه گندله سازی در منطقه سنگان خواف در جنوب خراسان رضوی افزود: در ابتدای دولت یازدهم حجم تولید سنگ آهن در کشور سالانه ۶۳ و نیم میلیون تن بود اما اینک به ۷۵ میلیون تن رسیده و قرار است تا پایان سال تولید سالانه سنگ آهن در ایران به ۱۰۰ میلیون تن برسد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: همچنین در ابتدای فعالیت دولت یازدهم سالانه ۲۸ میلیون تن کنسانتره تولید می شد که این رقم اکنون به ۴۶ و نیم میلیون تن کنسانتره در سال رسیده و قرار است تا پایان سال میزان کنسانتره تولیدی نیز به ۵۵ میلیون تن برسد.
وی افزود: همچنین در ابتدای فعالیت دولت یازدهم سالانه ۲۱ میلیون تن گندله تولید می شد که این رقم هم اینک به سالانه۳۱ میلیون تن رسیده و در این بخش هم قرار است تا پایان سال به ۴۵ میلیون تن برسد.
نعمت زاده ادامه داد: حجم تولید فولاد اسفنجی نیز در ابتدای فعالیت دولت یازدهم سالانه ۱۸ و هفت دهم میلیون تن بود. این میزان نیز هم اینک به ۳۰ میلیون تن در سال رسیده و قرار است تا پایان سال به ۳۴ و نیم میلیون تن برسد.
وی گفت: در تلاش هستیم زنجیره تولید فولاد را در ایران از استخراج تا آخرین مرحله تولید کامل کنیم و صادرات فولاد به صورت گسترده آغاز تا تبدیل به ارزش افزود برای کشور شود. باید ظرفیتهای معدنی و صنعتی در کشور بگونه ای هماهنگ شوند که به تدریج صادرت سنگ آهن خام و سنگ آهن دانه بندی متوقف شود و به جای آن فولاد را صادر گردد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه همچنین پیرامون توسعه اکتشافات معدنی گفت: هم اینک در یکی از بزرگترین مناطق دارای ذخایر سنگ آهن کشور واقع در سنگان خواف ۱۲ هزار کیلومتر مربع اکتشاف تکمیلی در خصوص سنگ آهن انجام شده که نتایجش نشان می دهد باید تولید کنسانتره را در منطقه سنگان به ۲۲ و نیم میلیون تن و تولید گندله را به ۱۷ و نیم میلیون تن برسانیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای تولید این میزان کنسانتره و گندله حداقل باید ۴۰ میلیون تن سنگ آهن از معادن سنگان استخراج تا خوراک واحدهای گندله سازی و کنسانتره تامین شود.
وی منطقه سنگان را دچار محدودیت شدید آبی توصیف و بیان کرد: برای بخشهای ذوب و ریخته گری در زنجیره تولید فولاد در سنگان نیاز به آب است لذا تصمیم بر این گرفته شد که واحدهای ذوب و ریخته گری این منطقه به مکان دیگری که آب مورد نیاز را داشته باشد منتقل شوند.
نعمت زاده افزود: به همین منظور یک واحد ذوب در نیشابور افتتاح شد و واحدهای ریخته گری و ذوب دیگر برای این منظور به بهره برداری خواهند رسید. تلاش می شود آب مورد نیاز واحدهای گندله سازی و کنسانتره سنگان تامین کنیم گردد اما صاحبان واحدها در این مناطق باید با حداقل آب موجود بتوانند تولید خود را ادامه دهند.
نخستین و بزرگترین واحد گندله سازی شرق کشور در شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان با ظرفیت تولید سالانه پنج میلیون تن و سرمایه گذاری ۱۰ هزار میلیارد ریال با دانش شرکت فولاد مبارکه در مدت ۳۶ ماه از سال ۱۳۹۲ تاکنون اجرا شد و امروز با حضور به بهره برداری رسید.
همچنین واحد تولید کنسانتره شرکت احیا سپاهان با ظرفیت تولید ۸۰۰ هزار تن در سال در منطقه سنگان به بهره برداری رسید.
معادن سنگ آهن سنگان در شمال شرقی ایران و فاصله ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد در ۱۶ کیلومتری شهر سنگان از توابع شهرستان خواف قرار گرفته است. کشف این ذخایر معدنی در سنگان به سالهای ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۵ توسط شرکت ˈباریت ایرانˈ بر می گردد اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در نیمه دوم سال ۱۳۶۲ به منظور تعیین دقیق ذخایر، این معادن به شرکت ملی فولاد ایران واگذار شد و از همان سال فعالیتهای اکتشاف مقدماتی شروع و در سال ۱۳۶۸ خاتمه یافت.
معادن سنگ آهن سنگان با ذخیره قطعی ۱،۲ میلیارد تن به عنوان یکی از بزرگترین ذخایر سنگ آهن در ایران شامل سه ناحیه معدنی غربی، مرکزی و شرقی زیر پوشش مدیریت مجتمع سنگ آهن سنگان قرار دارد. معدن بزرگ سنگ آهن سنگان خواف دو مدل آهن شامل سنگ آهن پلاسری در سطح و ذخایر آهنی در عمق معدن دارد.
هم اینک پروژه اکتشاف ذخایر جدید در ۱۲ هزار کیلومتر مربع پهنه سنگان در محدوده هشت شهرستان استان خراسان رضوی در دست اقدام است. حجم کنونی استخراج از این معادن سالانه حدود هفت میلیون تن است که این میزان در چشم انداز توسعه پنج سال آتی آن باید به ۴۰ میلیون تن برسد تا نیاز واحدهای کنسانتره موجود در سنگان را تامین کند. کارخانه تولید کنسانتره مجتمع سنگ آهن سنگان خواف نیز در زمینی به مساحت ۶۰ هکتار ساخته شده و متشکل از بخشهای انباشت و برداشت مواد، تجهیزات خردایش و سایش، پرعیارسازی، آبگیری، بازیافت آب و انبار کنستانتره است.
این کارخانه با ظرفیت تولید ۲،۶ میلیون تن در سال بزرگترین خط تولید کنسانتره کشور به شمار می آید.
هم اینک کنستانتره تولیدی سنگان به شرکتهای فولاد مبارکه، ذوب آهن اصفهان و فولاد خوزستان به دو روش ریلی و جاده ای ارسال می شود.

منبع ایرنا
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.