انحصار کار ساز غول های آلومینیومی در عرضه محصول

0 1,213

آلومینیوم طی سه هفته گذشته، بازار ملتهبی را پشت سر گذاشت. عدم عرضه و تزریق شمش توسط واحدهای ایرالکو و المهدی همسو با جهت دهی به برخی توزیع کنندگان در راستای افزایش قیمت بهای فلز نقره‌ای را در دو هفته گذشته از ۸۳۸۰ تومان به ۸۷۰۰ تومان افزایش داد.

اما بازار بیلت علیرغم افزایش قیمت شمش به واسطه حاشیه اختلافات قیمت شمش و بیلت و تعدد عرضه‌کنندگان با کیفیتهای متفاوت نوسانات محدودی را پشت سر گذاشت و بیلت ایرالکو با اندک تغییرات قیمتی در اوایل هفته گذشته ۹۱۵۰ تومان و در اواخر هفته ۹۲۵۰ تومان از طرف فروشندگان پیشنهاد می‌ شد

قیمت‌های پیشنهادی برای بیلت‌های ریختگی DC حدود ۸۹۰۰ تومان تا ۹۱۰۰ تومان (بسته به نوع و کیفیت واحد تولیدی ) پیشنهاد می‌شد.

بازار جهانی آلومینیوم:
اما در بازار جهانی فلزات، آلومینیوم هم همچون بسیاری از فلزات تحت تاثیر کاهش ارزش دلار و کاهش موجودی انبارهای LME جهش‌هایی را به سمت افزایش قیمت داشته، اما در این میان افزایش تولید و عرضه آلومینای جهانی و همچنین افزایش سطح صادرات مصنوعات آلومینیومی چین تا حدودی از تب افزایش قیمت کاسته است. در هفته گذشته نوسانات قیمت‌های جهانی آلومینیوم در محدود ۱۹۰۴ دلار بالاترین سطح قیمت و ۱۸۸۷ دلار پایین‌ترین سطح قیمت بود که در نهایت میانگین قیمتی این فلز را به ۱۸۹۵ دلار ۳۰ سنت رساند که نسبت به میانگین دو هفته قبل ۷ دلار و ۴۰ سنت کاهش داشته است.

⏪ بازار ارز:
اما بازار ارز در هفته گذشته با افزایش نسبی همراه بود و قیمت این مولفه موثر از میانگین ۳۷۸۵ تومان در دو هفته گذشته به ۳۸۱۹ تومان در هفته گذشته افزایش یافت.

 

در همین راستا و بر اساس فرمول تعیین قیمت پایه و مولفه ارز، قیمت پایه عرضه شمش آلومینیوم گرید ۹۹/۷۰ برای هفته جاری حدود ۷۸۰۰ تومان پیش‌بینی میشود.
گفتنی است که شرکت‌های عرضه کننده مبلغ ۳۰ تومان به ازای افزایش گرید شمش به قیمت‌های پایه عرضه اضافه می‌نمایند.
نویسنده :رضایی

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.