ایران و غنا چند تفاهمنامه همکاری در زمینه معادن امضا کردند

0 1,049

به گزارش معدن ۲۴، در ابتدای این نشست که شامگاه یکشنبه در تهران برگزار شد، گفت: دو کشور ایران و غنا می توانند در حوزه های اشتغالزا، بنگاه های خرد و متوسط و تعاونی همکاری داشته باشند.
وی با بیان اینکه هم اکنون جمهوری اسلامی ایران با شش کشور آفریقایی ارتباط اقتصادی دارد، به توانمندی ایران در زمینه آموزش های فنی و حرفه ای اشاره کرد و گفت: ایران می تواند تجارب خود را در زمینه های مهارت آموزی در اختیار غنا قرار دهد.
سپس ‘الحاجی محمد باومیا’ معاون اول رئیس جمهوری غنا در این نشست گفت: دو کشور ایران و غنا رابطه خوبی با یکدیگر دارند و با توجه به اینکه دولت غنا تازه تشکیل شده، زمینه برای همکاری بیشتر، فراهم است.
وی بیان داشت: غنا کشوری برخوردار و دارای منابع طبیعی غنی زیادی نظیر طلا،نفت، گاز، بوکسیت و کاکائو است.
معاون اول رئیس جمهوری غنا با اشاره به اینکه ایران کشوری با تمدن بسیار قدیمی است ،افزود: اطمینان داریم که ایران می تواند دانش فنی خود را در زمینه های مختلف در اختیار غنا قرار دهد.
باومیا برنامه های دولت غنا را احداث سد برای هر منطقه کشاورزی و کارخانه برای هر منطقه عنوان کرد.
وی گفت: ایران پیشرفت خوبی در زمینه دارو سازی، تولید سیمان، فرآوری کاکائو ،نفت،گاز و مسکن دارد و ما می توانیم از تجارب و دانش قوی ایران در این زمینه ها بهره مند شویم.
وی از اینکه غنا نظیر شش کشور آفریقایی دیگر دارای تعامل سازنده با ایران در حوزه های اقتصادی است، گفت: همکاری با ایران را برد- برد عنوان کرد و گفت: این روابط اقتصادی هم برای ایران و هم غنا دارای منافع است.
در پایان این دیدار رئیس یکی از هلدینگ های شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا) تفاهمنامه همکاری با غنا در زمینه سدسازی، اکتشاف معادن ، ساخت مخازن گاز مایع و احداث کارخانه دارو سازی امضا کرد.
به گزارش ایرنا، مجتبی خسروتاج رئیس کل سازمان توسعه تجارت در دیدار اخیر خود با وزیرتوسعه اقتصادی غنا گفت:
بخش عمده ی اقلام صادراتی ایران جزو نیازمندی های وارداتی کشور غنا محسوب می شود و می توان در جهت متنوع سازی سبد اقلام صادراتی به آن کشور برنامه ریزی کرد. ایجاد مرکز فروش محصولات ایرانی در کشور غنا و نیز همکاری در تهاتر برخی اقلام مانند کاکائو در مقابل شکلات، لاتکس طبیعی در مقابل تایر و تیوپ و همچنین صادرات سیمان، کاشی و سرامیک، محصولات پلیمری، دارو، محصولات کشاورزی از جمله گوجه فرنگی، تراکتور، قطعات ماشین آلات، محصولات فولادی بخصوص انواع لوله و پروفیل، کیسه های پلیمری، موتور سیکلت و قطعات، گاز بوتان مایع و مصنوعات پلاستیکی از دیگر زمینه های توسعه روابط تجاری بین دو کشور است.
در راستای این دیدار، پیلتن مدیرکل دفتر کشورهای عربی و آفریقای سازمان توسعه تجارت از برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور در ۲ ماه آتی و به میزبانی غنا خبر داد.
غنا کشوری در غرب افریقا و دارای ۲۷ میلیون نفر جمعیت است.

منبع ایرنا
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.