جهت‌دهی مس به بازارهای پایه

0 1,151

قیمت مس در بازارهای جهانی در فاصله ۱۰ روز گذشته رقمی در حدود ۳۰۰ دلار افزایش را تجربه کرده است که این میزان جهش با توجه به دوره زمانی کوتاه‌مدت مورد بررسی یکی از کم‌سابقه‌ترین جهش‌ها محسوب می‌شود. نگاهی به روند ۵ سال گذشته بازار فلز سرخ نشان می‌دهد که در فاصله سال‌های ۲۰۱۳ تا ژانویه ۲۰۱۷ که سقف و کف قیمتی این فلز در بازه ۶۰ ماهه محسوب می‌شوند قیمت از رقمی در حدود ۸ هزار و ۲۹۴ دلار در هر تن به ۴ هزار و ۴۸۵ دلار رسیده است که این میزان کاهش یکی از طولانی‌ترین دوره‌های افت قیمت برای مس در تاریخ معاملاتی این فلز در بورس لندن محسوب می‌شود. با این حال در مدت بیش از یک سال اخیر بازار این فلز استراتژیک و مهم روند معکوسی را در پیش گرفته و این بار پله‌های رشد را با سرعت بیشتری پشت سر گذاشته است. از ژانویه ۲۰۱۶ که مس کف قیمتی ۴ هزار و ۴۸۵ دلاری را برای خود ثبت کرد، روند افزایش قیمت در این بازار را شاهد هستیم به‌طوری‌که قیمت در حال حاضر به محدوده ۶ هزار و ۳۳۰ دلار در هر تن رسیده است که از ژوئن ۲۰۱۵ تاکنون بالاترین رقم محسوب می‌شود. کارشناسان بازارهای کالایی معتقدند روند تغییرات قیمت مس می‌تواند یک نشانه مهم برای بازارهای کالایی محسوب شود.

 

به عقیده آنها روند حرکتی در بازارهای کالایی به خصوص در مورد فلزات رنگی تا حدی از نشانه‌های موجود در بازار مس تبعیت می‌کند و این مساله نشان می‌دهد سایر بازارها نیز از پتانسیل‌های بالایی برای رشد برخوردار است. در این بین اما موسسه مشاوره و تحلیل سیکینگ آلفا در گزارشی با تاکید بر این نکته که یکی از مهم‌ترین‌ عواملی که بازار فلز سرخ را در کنترل خود دارد رشد تقاضا در چین است، می‌گوید: چین دومین کشور قدرتمند اقتصادی دنیا است و مهم‌ترین‌ مصرف‌کننده مس نیز محسوب می‌شود. بنابراین همان‌طور که در سایر حوزه‌ها این کشور تاثیرگذاری بالایی برای بازارهای فلزی دارد در مورد مس نیز عامل اثرگذار مهمی محسوب می‌شود. در حال حاضر تقاضای این فلز از سوی این کشور به نزدیکی بالاترین میزان تقاضا از سال ۲۰۱۱ تاکنون رسیده که این سیگنال مهمی برای رشد قیمت مس خواهد بود. در این بین بررسی‌های فنی و تکنیکی از این بازار نشان می‌دهد حرکت مس در ماه‌های اخیر آهسته، پایدار و قابل توجه بوده است. از طرفی موجودی انبارها در بورس لندن (LME) یک بار دیگر به سطح ۳۰۰ هزار تن رسیده که برای قیمت این فلز یک فاکتور حمایتی است. مس اغلب اوقات فلز هدایت‌کننده بازارهای فلزی محسوب می‌شود، البته این فلز قابلیت آن را دارد که بسیاری از بخش‌های مواد اولیه را نیز هدایت کند. در این بین اخیرا داده‌های اقتصادی چین بهبود یافته است.

به یاد داشته باشید زمانی که مس در ماه ژانویه ۲۰۱۶ به پایین ترین سطح خود رسید، بازار سهام چین در حال کاهش بود و رشد اقتصادی تغییرات چشمگیری نداشت با این حال اقتصاد در این کشور پرجمعیت جهان در ماه‌های اخیر به مراتب بهتر عمل کرده است. به غیر از چین، بهبود اقتصاد و رشد متوسط در ایالات متحده و اروپا نیز توانایی آن را دارد تا تب مس را در بازارهای جهانی بالا ببرد. در این بین اما در نشست اخیر فدرال رزرو، بانک مرکزی آمریکا نرخ‌های بهره را بدون تغییر اعلام کرد. این در حالی است که انتظار می‌رود برنامه فروش اوراق قرضه از سوی فدرال رزرو به‌منظور ارتقای شرایط اعتماد به فضای کسب و کار در ایالات متحده به زودی اعلام شود.در همین حال نرخ بهره بانکی از سوی فدرال رزرو روی ۲۵/ ۱ درصد بدون تغییر باقی ماند؛ ضمن اینکه گفته می‌شود، قرار است فدرال رزرو مسیر کاهش سیاست‌های انقباضی پولی را ادامه دهد. همچنین این بانک آمریکایی در بیانیه‌ای اعلام کرد، رشد اقتصادی آمریکا متوسط بوده است؛ اما آمار اشتغال‌زایی روند روبه رشدی را از خود به جای گذاشته است. فدرال رزرو به این نکته اشاره کرده که نرخ تورم و قیمت‌ها روند نزولی داشته‌اند و این مساله برای سیاست‌گذاران اقتصادی نگران‌کننده است؛ اما برآورد می‌شود اقتصاد آمریکا مسیر روبه رشدی را ادامه دهد.

البته انتظار می‌رود برنامه فروش سهام و اوراق قرضه فدرال رزرو به زودی اعلام شود که به دنبال انتشار این موضوع قیمت سهام در آمریکا جهش پیدا کرد. کاهش تولیدات صنعتی آمریکا در ماه جولای در شرایطی است که در ماه قبل از آن تولیدات صنعتی این کشور به بالاترین سطح در ۳ سال اخیر رسیده بود. شاخص اعتماد مصرف‌کننده در اقتصاد آمریکا نیز طی ماه گذشته با افزایش ناچیزی روبه‌رو‌ شده است. ادامه تنش‌های سیاسی در واشنگتن و آمارهای ضعیف اقتصادی آمریکا موجب شد تا ارزش دلار نیز در برابر ارزهای معتبر بین‌المللی به پایین‌ترین سطح در ۱۵ ماه اخیر برسد. به نظر می‌رسد چشم‌انداز سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا در این شرایط بیشتر از گذشته مبهم و نامشخص شده است. بررسی «دنیای اقتصاد» از بازارهای کالایی جهان نشان می‌دهد بهای نفت در بازه روزانه و هفتگی باز هم روند کاهشی را در پیش گرفته به‌طوری‌که قیمت نفت آمریکا که به بالای ۵۰ دلار در هر بشکه رسیده بود با ۲/ ۱ درصد افت به ۴۸ دلار و ۷۹ سنت در هر بشکه رسید. همچنین قیمت نفت برنت نیز با کاهش ۵/ ۱ درصدی به ۵۱ دلار و ۵۸ سنت در روز گذشته رسید. به این ترتیب قیمت این دو نوع طلای سیاه در هفته گذشته به ترتیب ۹/ ۱ و ۷۵/ ۰ درصد کاهش را به ثبت رساندند. کاهش قیمت نفت اما به‌عنوان یک محدودیت می‌تواند تاحدی مسیر حرکت قیمتی را در بازار مس کنترل کند.

با این حال به عقیده کارشناسان میزان این اثر بازدارندگی چندان جدی نیست. با این حال قیمت نفتا همچنان افزایشی است که به نظر می‌رسد کاهش قیمت نفت هنوز به بازار این محصول انتقال نیافته است. روز گذشته بهای نفتا در بازارهای جهانی ۴۶۴ دلار و ۵۳ سنت در هر تن ثبت شده است. به این ترتیب این کالای مهم و خوراک پتروشیمی در بازه هفتگی حدود ۱۰‌درصد رشد را تجربه کرد. در بازار سنگ‌آهن نیز روند رو به رشد قیمت این محصول همچنان ادامه دارد. دیروز قیمت هر تن سنگ‌آهن در بازارهای جهانی ۷۴ دلار و ۲۱ سنت ثبت شد که ۸۴/ ۱ درصد بالاتر از قیمت‌های روز جمعه بود. این کالای مهم در بازه ماهانه بیش از ۵/ ۱۲ درصد رشد را تجربه کرده است که پیش‌بینی می‌شود بازار فولاد را از خود متاثر سازد. در حال حاضر بهای شمش فولاد در بازارهای جهانی بالاتر از ۶۰۰ دلار ثبت شده که در نوع خود بی‌نظیر هستند.

منبع مس کرمان
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.