شناسایی ۲۹ محدوده اصلی اکتشافی در کشور

0 1,296

در حال حاضر بالغ بر ۲۹ محدوده اصلی یا تارگت اصلی اکتشافی شناسایی شده است که در مرحله اخذ استعلام های ماده ۲۴ می باشد.
به گزارش معدن ۲۴، حسام مقدم علی؛ مدیر اکتشاف شرکت با بیان این مطلب گفت: میزان حفاری انجام شده در سال ۱۳۹۵ معادل ۲۴۶۴۲ متر بوده، که از این میزان ۵۳۰۰ متر در حوزه زغال سنگ، ۱۴۳۲۱ متر در حوزه سنگ آهن و ۵۰۲۱ متر در حوزه پلی متال صورت پذیرفت.
حفاری های انجام شده در ۴ سال اخیر به بیش از ۲۱۲ هزار متر رسید، این در حالی است که میزان حفاری در ۴ سال پیش از آن، به ۱۰۲ هزار متر رسیده بود. در چهار سال اخیر شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران ۷۰ میلیارد تومان در بخش اکتشاف سرمایه گذاری کرد که منجر به کشف ۵۶۰ میلیون تن زغال سنگ، ۳۵۰ میلیون تن سنگ آهن و پلی متال (مواد معدنی فلزی غیرآهن) شد که در مجموع به ارزش ۴٫۸ میلیارد دلار می باشد.
وی در ادامه افزود: به طور میانگین در طی دوره سه ساله اخیر ۵۲ درصد از حفاری گمانه های اکتشافی، ۴۹ درصد از فرآیند تهیه نقشه در مقیاس های مختلف، ۴۲ درصد از ژئوفیزیک انجام شده، ۴۴ درصد در ترانشه و چاهک های حفر شده و ۳۹ درصد در مراحله نمونه برداری و آنالیز مطابق سیاست ها و به نیابت از ایمیدرو توسط این شرکت به انجام رسیده است.
مقدم علی خاطر نشان کرد: در سال ۱۳۹۵ برای نخستین بار پس از چند مرحله تلاش در راستای واگذاری محدوده های اکتشافی به بخش خصوصی و بهره گیری از پتانسیل مالی و تخصصی این گروه ها در توسعه بخش اکتشاف شرکت موفق به واگذاری محدوده سرب ازبکوه در استان خراسان جنوبی شد که مراحل اجرایی در دست اقدام است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر بالغ بر ۲۹ محدوده اصلی یا تارگت اصلی اکتشافی شناسایی شده است که در مرحله اخذ استعلام های ماده ۲۴ می باشد و در حال حاضر ۳۸ پروژه اکتشافی در دست اقدام اجرایی و یا اداری است.
مدیر اکتشاف ایمپاسکو با اشاره به انجام مطالعات ژئوفیزیک گفت: با بهره گیری از خدمات مشاوران خارجی در راستای دستیابی به روش های تلفیقی از قبیل EM و AMT برنامه ریزی و حفاری عمیق ترین گمانه اکتشافی در آنومالی های عمیق سنگ آهن تا عمق ۱۸۰۰ متر که همچنان ادامه دارد.
وی از دیگر اقدامات شاخص انجام شده در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران را همکاری با سازمان زمین شناسی کشور و شعب تابعه آن در مراحل شناسائی و پی جویی خصوصاً در پهنه های اکتشافی و نواحی مستعد آن نام برد و افزود: همکاری سازنده با سازمان انرژی اتمی در محدوده مشترک بر اساس آیین نامه اختلاط از دیگر همکاری های مشترک ایمپاسکو با سازمان های دیگر در راستای توسعه فعالیت های اکتشافی است.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.