آسه‌آن؛ اتحادیه‌ای برای مصرف مس

0 935

اتحادیه کشورهای جنوب‌شرق آسیا (آسه‌آن) در حالی وارد پنجاهمین سالگرد ایجاد خود می‌شود که طی ۲۰سال گذشته رشد اقتصادی بی‌وقفه‌ای را تجربه کرده است؛ امروز این اتحادیه یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان مس تصفیه‌شده دنیاست.

طبق برآوردهای موسسه تحقیقاتی CRU، تقاضای مس تصفیه‌شده آسه‌آن (اندونزی، مالزی، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، برونئی، ویتنام، لائوس، میانمار و کامبوج) در سال ۲۰۱۶ به یک میلیون تن رسید. در این میان کشورهای اندونزی و تایلند دو مصرف‌کننده بزرگی هستند که رتبه‌های اول و دوم در مصرف مس را به خود اختصاص داده‌اند. به‌طور کلی صنعت آسه‌آن با کارخانه‌های پایین‌دستی در بخش سیم و کابل در ارتباط است. CRU در نشریه چشم‌انداز بازار سیم و کابل که در جولای ۲۰۱۷ منتشر کرده، متذکر شده است می‌توان به بینشی در مورد صنعت سیم و کابل فلزی در کشورهای آسه‌آن دست یافت. براساس اطلاعات این نشریه وزن تولیدات انواع رساناها در سال گذشته ۸۵۵هزار و ۱۰۰ تن بوده است و طبق پیش‌بینی‌ها در سال جاری رشد ۳٫۷ درصدی خواهد داشت. از کل تولید سال گذشته، بیش از ۷۲۰هزار تن مربوط به مس و ۱۳۳هزار تن در قالب کابل برق آلومینیومی بوده است.

از سوی دیگر، اندونزی و مالزی دو کشور بزرگ تولیدکننده کابل‌های برق ولتاژ پایین هستند که در سطح منطقه‌ای بخش مهمی را به خود اختصاص می‌دهند. براساس آمار موجود وزن ناخالص صادرات منطقه‌ای، ۴۵درصد از کل تولید در سال ۲۰۱۶ که برابر با ۳۷۷هزار تن بود را ثبت کرده است. بیش از ۷۰درصد از این میزان مربوط به کابل برق ولتاژ پایین و ۱۹درصد مربوط به سیم‌پیچ است. فیلیپین بزرگ‌ترین کشور صادرکننده در این بخش به شمار می‌آید که ۲۵درصد از کل صادرات را به خود اختصاص می‌دهد. به‌طور کلی تمام صادرات سیم و کابل فلزی کشورهای آسه‌آن در خود منطقه صورت می‌گیرد یا به چین، کشورهای شمال شرقی آسیا (ژاپن، کره جنوبی و تایوان) و آمریکای شمالی حمل می‌شود. در سال‌های اخیر، واردات تاحدودی کمتر از صادرات بوده و به همین دلیل در این منطقه، مازاد اندکی در بخش کابل و سیم فلزی به‌وجود آمده است.

با این حال، با توجه به سطوح بالای مخارج عمومی و رشد مداوم در تولید و فرآوری کالاها، چشم‌انداز کوتاه‌مدت و میان‌مدت کشورهای آسه‌آن مثبت ارزیابی می‌شود. انتظار می‌رود تولید ناخالص داخلی این منطقه در سال جاری ۴٫۷درصد افزایش یابد و در عرض پنج سال آینده نزدیک به این میزان باقی بماند. تحلیل‌گران موسسه CRU انتظار دارند که رشد اقتصادی کشورهای عضو به رشد مشابهی در مصرف سیم و کابل فلزی برسد.

منبع عصر مس
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.