اولین عرضه شمش فولاد خراسان در بورس کالا/ تثبیت قیمت شمش

0 1,076

پس از عرضه امروز فولاد خوزستان که سرو صدای قبل از معامله اش بیشتر از زمان بعد از معامله بود و با یک معامله حداقلی ۴۴۰۰ تنی و استفاده از تسویه اعتباری، قیمت شمش در بورس کالا را ثابت نگه داشت، این بار نوبت بازیگر جدید داستان تثبیت قیمت شمش یعنی فولاد خراسان است تا روز چهارشنبه ۱۵ شهریور ماه در سکانس دوم ایفای نقش کند! بازیگری که پس از برندسازی میلگرد خود در بازار، حالا با حدود ۷۰۰ هزار تن ظرفیت جدید شمش قابل عرضه به بازار قصد دارد در بازار داغ شمش فولادی نیز برند خود را مطرح کند و در عین حال از دغدغه کمبود شمش مورد نیاز نوردکاران بکاهد!

فولاد خراسان در اولین عرضه شمش خود در بورس کالا، با یک محموله ۲ هزار تنی و قابل افزایش تا ۸ هزار تن به میدان آمده است. قیمت ۲۱۵۰ تومان و تحویل فوری. از روش تسویه در اطلاعیه عرضه این شرکت سخنی به میان نیامده اما با توجه به تسویه اعتباری شمش تحویل پایان مهرماه فولاد خوزستان در همین قیمت، احتمالا تسویه اعتباری در عرضه شمش تحویل فوری فولاد خراسان وجود نخواهد داشت.
نکته قابل توجه در اولین عرضه بازیگر پیشکسوت بورس کالا و در عین حال تازه وارد بازار شمش، تفاوت قیمت میلگرد این شرکت و شمش عرضه شده است. قیمت پایه میلگرد فولاد خراسان از محل کارخانه ۲۲۳۰ اعلام شده است که فقط ۸۰ تومان با قیمت شمش عرضه شده تفاوت دارد، هر چند که فعالان بازار از قیمت پایین تر میلگرد این شرکت در بازار خبر می دهند! واضح است که تفاوت ۴ درصدی فوق بین شمش و میلگرد حتی برای کارخانه های مجتمعی مثل فولاد خراسان هم توجیه اقتصادی ندارد بنابراین به نظر می رسد عرضه شمش ۲۱۵۰ تومانی فولاد خراسان، مخابره این پیام به بازار است که منتظر کاهش قیمت شمش نباشید چرا که افزایش قیمت میلگرد در راه است!

اینکه فولاد خراسان چقدر در مخابره این پیام موفق خواهد بود، بستگی به استقبال نوردکاران از شمش رقیب خود دارد. باید منتظر ماند و دید که آیا نوردکاران به این سیگنال پاسخ مثبت می دهند یا همچون امروز، راه خود را از بازار شمش جدا کرده و در بی تفاوتی همراه با تردید ادامه خواهند داد؟ آیا فولاد خراسان در اولین عرضه شمش خود، شکست می خورد و یا نوردکارانی هستند که همچون امروز، شمش ۲۱۵۰ تومانی هم برای آنان توجیه خرید داشته باشد و با رقابت خود موجب موفقیت عرضه نخست فولاد خراسان شوند؟ آیا نیشابور، محل سکانس بعدی داستان تثبیت قیمت شمش است؟
ما را با تحلیل ها و پیش بینی های کارشناسانه خود یاری کنید.

منبع چیلان
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.