بازسازی مناطق جنگی عراق و بهبود تقاضا برای فولاد

0 772

باتوجه به آزادسازی چندین شهر عراق از سیطره گروه دولت اسلامی ، این کشور  یک برنامه ده ساله برای بازسازی مناطق جنگی آزاد شده را به تصویب رسانده که از سال ۲۰۱۸ کلید خواهد خورد و پیش بینی شده زمانیکه این پروژه های بازسازی آغاز شود تقاضا برای فولاد در عراق افزایش خواهد یافت .

این برنامه ده ساله شامل بازسازی زیرساختها در کل کشور بعلاوه بازسازی شهرهای آزاد شده است . به همین دلیل در سال آینده گروهی از کشورهای منطقه و جهان در کویت جلسه ای در خصوص بازسازی عراق خواهند داشت که برآورد شده این برنامه به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار بودجه هم نیاز داشته باشد . البته به تأیید فعالان بازار فولاد عراق در حال حاضر تقاضای چندانی برای محصولات فولادی ساختمانی در این کشور وجود ندارد .

نکته قابل توجه اینکه در عراق در سال ۲۰۱۶ بدلیل کاهش میزان پروژه های ساخت و ساز مصرف میلگرد افت داشته است . عرضه کنندگان اکراینی و ترک که همیشه در صدر صادرکنندگان  میلگرد به این کشور بوده اند  از کاهش ۱۷ و ۲۶ درصدی محموله های صادراتی خود در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ خبر می دهند . صادرات میلگرد اکراین به عراق در این مدت ۳۴۷ هزار تن و ترکیه ۱۲۷ هزار تن بوده است .

این امکان وجود دارد که برنامه جدید بازسازی در عراق شرایط فعلی را تغییر دهد و در صورت عملی شدن این برنامه باتوجه به شهرت خوب عرضه کنندگان اکراینی در بازار عراق آنها اصلی ترین گروه ذینفع از بهبود تقاضا خواهند بود  ،کارخانه های عراقی هم البته خواهان سهم خود هستند و بعد از آنها مطمئناً ترک ها حضور خود در بازار عراق را بیش از پیش تقویت خواهند نمود . باتوجه به پیش بینی های مثبت اما مشکل کمبود نقدینگی دولت عراق که به قیمت های پائین نفت و همچنین هزینه های بالای جنگ مرتبط است  از موانع موجود بر سر راه بازسازی این کشور عنوان می شود .

 

ترجمه ریحانه سرلک

منبع استیل پرایس
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.