تعدیل مثبت شرکت ملی مس بزودی اعلام می شود

0 1,073

مس راه خود را برای صعود به قله ۷۰۰۰هزار دلار و رد شدن از این قله باز کرده است و در این میان رشد قیمت فلز سرخ بازار سرمایه را متاثر از خود کرده است وشاهد رشد ارزش سهام شرکت های فعال در این حوزه بودیم، گمانه زنی های مختلفی در خصوص افزایش سودآوری ملی مس مطرح می شود همچنین سوالاتی پیرامون این که آیا قیمت مس در همین محدوده ها می ماند یا خیر، مدیر عامل ملی مس در خصوص علل رشد قیمت مس در بازارهای جهانی و تاثیر این رشد مواردی را مطرح کرده است.

شرایط مناسب جهانی باعث رشد مس شد…

احمد مراد علیزاده مدیر عامل شرکت ملی مس در خصوص علل رشد قیمت مس و تاثیرات آن بر این شرکت گفت: چندین عامل بر رشد قیمت مس تاثیر گذار است، در شرایط فعلی روند حرکت قیمت فلزات روبه بالا است و مس هم از این قاعده مستثنی نبوده است و رشد خوبی را به ثبت رسانده است.

وی گفت: یکی از عوامل رشد تقاضا برای مس در صنعت خودرو است، از طرفی به دلیل این که اعمال محدودیت های زیست محیطی در چین شدت گرفته است و شرکت های تولید کننده از مصرف کنسانتره های کثیف یا قراضه های خاص منع می شوند در نتیجه استفاده از کنسانتره افزایش داشته است.

معادن کم عیار در حال اقتصادی شدن…

مراد علیزاده ادامه داد: از طرفی شاهد خروج نسبی بازارهای جهانی از رکود هستیم که منجر به افزایش تقاضا و طبعا رشد قیمت مواد اولیه می شود.برخی اتفاقات دیگر که در صنعت و معادن رخ داد از جمله در شیلی و معدن گراش برگ اندونزی منجر به ایجاد چنین تغییراتی در بازار مس شد. از طرفی شاهد کاهش ارزش دلار در بازارهای جهانی هستیم که این مورد نیز بر رشد قیمت مس موثر بوده است. تمام این عوامل در مجموع منجر به افزایش قیمت شده است و این اتفاق کم کم منجر به اقتصادی شدن معادن با عیار ۰٫۶ به بالا می شود و منجر می شود تا در پرو و شیلی بازنگری هایی در پروژه ها صورت گیرد.

«فملی» در شرایط مطلوبی قرار دارد….

مدیر عامل «فملی» در خصوص شرایط حاکم بر این شرکت گفت: در حال حاضر شرکت بر اساس پیش بینی و برنامه ای که داشته است در حرکت است مخصوصا در بخش تولید مس محتوا مهمترین مساله که وجود دارد بحث راه اندازی کوره فلش در سرچشمه است که اقدامات لازم در حال اجراست، از آنجا که پروژه بسیار حساس و مهم است عملیاتی شدن آن ممکن قدری زمان بر باشد، تست کوره به طور مرتب در حال اجراست و ظرف یکی دو هفته آتی تولید آند از ذوب جدید فلش پایدار خواهد شد و در شش ماهه دوم تولید کاتد پایدار خواهد بود.

متوسط ارزش فروش از ابتدای دوره تغییر در سود را نشان می دهد…

وی در این خصوص که رشد قیمت مس چه میزان بر سود آوری مجموعه تاثیر گذار بوده است گفت: البته این موضوع تاثیراتی دارد اما هنوز بر آورد دقیقی نداریم، فعلا قیمت مس حدود ۷۰۰۰دلار افزایش داشته است اما آنچه که سود شرکت مس را می سازد متوسط ارزش فروش از ابتدا تاکنون است، فرضا قیمت های فروش ابتدای سال در محدوده ۵۰۰۰ دلار و کمتر بوده و در دوره ای به ۵۸۰۰ دلار رسید و در محدوده ۵۴۰۰تا ۵۸۰۰ نوسان داشت، بعد از آن مجدد رشد داشته است، این که میزان فروش در هر دوره چه میزان بوده است و با چه قیمتی باید محاسبه شود و در گزارش سه ماهه دوم به طور کامل افشا خواهد شد.

رشد فملی با این قیمت ها قطعی است

مراد علیزاده گفت: به هر حال قطعا رشد خواهیم داشت و سهامداران نیز از این تغییرات منتفع خواهند شد.

اولویت تامین بازار داخل

وی در مورد فروش محصول با قیمت های فعلی گفت: در بازار داخل بله، قیمت فروش در بازار داخل بر مبنای متوسط قیمت هفته قبل بورس فلزات لندن است و شاهد رقابت بر سر قیمت در بورس کالا نیز هستیم ، در حال حاضر به دلیل تامین نیاز داخل صادرات متوقف شده و فعلا مس کاتد صادر نمی کنیم .

وی ادامه داد: همه تعهدات صادراتی را تا مهر و آبان تبدیل کردیم به کنسانتره و با توجه به شرایط بازار داخل و تنظیم بازار تا زمانی که بازار داخل کشش داشته باشد داخل را تامین می کنیم فعلا صادرات را تبدیل به کنسانتره می کنیم یا معوق می کنیم به تاریخ های آتی.

مهیا کردن شرایط فنی و تامین نیاز داخل مسائل مهم «فملی»

مدیر عامل ملی مس گفت: در حال حاضر با دو مساله مهم مواجهیم، راه اندازی کوره فلش و پایداری تولید آن و دوم ایجاد ثبات در بازار داخل زمانی که مسائل فنی اصلاح شود و بازار داخل در شرایط نرمال قرار گیرد صادرات را از پیش می گیریم.قرارداد فروش خارجی داریم و متعهد به فروش هستیم.

وی گفت: در حوزه بین المللی تعهدات مهمی داریم که در قالب یک قرارداد و در مزایده بین المللی نوشته شده در برابر این فروش مهم ترین اقدامی که انجام دادیم ری فاینانس بوده و ۱۵۰میلیون یورو روی قرارداد های فروش ۲۰۱۷و ۲۰۱۸ اخذ کردیم با بهترین شرایط بنابراین باید تعهد را انجام بدهیم و در حال تعامل با مشتریان خارجی هستیم، هم بازار داخل را کنترل می کنیم و هم با طرف های قرارداد در حال تعامل هستیم.

پروژه ها در مسیر تولید …

مراد علیزاده گفت: آمار هایی که دادیم در خصوص تکمیل پروژه ها در سال ۹۵ در مسیر تولید قرار گرفته اند مثل نیروگاه، پالایشگاه خاتون آباد، ذوب فلش سرچشمه و اصلاحات سایر بخش ها همگی در مدار تولید قرار گرفتند. در مورد سایر پروژه ها در حال هماهنگی های لازم برای تجهیز مالی هستیم از بازار داخل ،بانک ها و سرمایه گذاران خارجی، تا هر چه سریع تر پروژه ها را فعال کنیم،البته پروژه ها فعال هستند و باید فعالیت آن ها افزایش یابد با قدرت بیشتر، برای مثال پروژه «دره آلو» الان فعال شده، پروژه «دره زار» مراحل برگزاری مناقصه را طی می کند و پروژه «چاه فیروزه» هم در مرحله اتمام شرایط مهندسی قراردارد، در مجموع کارها در حال انجام است و مشکل خاصی وجود ندارد.

شرایط از سال گذشته و پیش بینی بهتر است…

مراد علیزاده در پایان گفت:مشکلی برای تحقق بودجه نداریم، حتی درآمد نسبت به سال گذشته بهبود هم خواهد داشت به این خاطر که مس محتوای تولیدی از معادن نسبت به سال گذشته مقداری افزایش هم خواهد داشت ، همچنین قیمت فروش روند افزایشی داشته است.

منبع بورس 24
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.