سهام سنگ آهنی سرمایه گذاران را ثروتمند میکند؟

1 1,323

ابتدای سال جاری میلادی قیمت هرتن سنگ آهن یا عیار ۶۲ درصد در سطح ۸۰ دلار قرار داشت و اواخر ماه فوریه قیمت ها به بالای ۹۴ دلار رسید.تا ماه ژوئن قیمت ها کاهش یافت و در سطح ۵۳ دلار قرار گرفت اما از آن زمان شاهد رشد قیمت ها بوده ایم البته در دو هفته ی اخیر روند رشد معکوس شده و برخی تحلیل گران معتقدند این کاهش ادامه پیدا خواهد کرد.

در ابتدا باید به این نکته اشاره شود که به باور اکثر کارشناسان بازار،نوسان شدید قیمت سنگ آهن که در ماه های اخیر مشاهده شده است ادامه پیدا خواهد کرد اما چرا اینگونه است؟

میزان واردات سنگ آهن از سوی چین در ماه گذشته میلادی بالاترین میزان از ابتدای سال جاری میلادی بوده است.چین ماه گذشته ۸۸٫۹ میلیون تن سنگ آهن وارد کرده است.در سال جاری میلادی تا کنون میزان واردات سنگ آهن در چین حدود ۶۸۰ میلیون تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳٫۶ درصد بالاتر بوده است.

در تمامی ماههای امسال میزان واردات سنگ آهن چین بالای ۸۰ میلیون تن بوده و آمار منتشر شده از واردات سنگ آهن نشان میدهد نوسان بزرگی در این شاخص وجود نداشته است. به همین دلیل نوسان شدید در قیمت غیر منطقی به نظر میرسد.

اغلب گفته میشود قیمت سنگ آهن در چین تابع قیمت فولاد در این کشور است.اما امسال این ارتباط در برخی مواقع مشاهده نشده است.برای مثال در سال جاری میلادی قیمت میلگرد در بورس شانگهای پیوسته افزایش یافته و اکنون قیمت این محصول نسبت به ابتدای سال جاری میلادی حدود ۵۵ درصد بالا تر است.اگرچه قیمت ها نوسان هایی داشته اما روند کلی صعودی بوده این در حالیست که قیمت سنگ آهن به شدت افت خیز داشته است.

حال این سوال مطرح است که دلیل این وضعیت دوگانه در قیمت فولاد و سنگ آهن چیست؟برخی کارشناسان میگویند بازار سنگ آهن مانند بازار نفت،بیش ازینکه تحت تاثیر شاخص های بلند مدت اقتصادی قرار داشته باشد نسبت به اخبار واکنش نشان میدهد. به همین دلیل با انتشار هر خبر مثبت یا منفی از اقتصاد چین شاهد تغییرات بزرگ در قیمتها هستیم.

اخبار مثبت از بخش تولید صنعتی چین سبب شده قیمت ها در ماه های اخیر رشد کند در ماه گذشته ی میلادی وضعیت این بخش اقتصاد چین خوب بوده و تحلیلگران معتقدند اقتصاد این کشور به سمت ثبات در حرکت است.بهتر شدن شرایط اقتصادی چین و رشد قیمت سنگ آهن سبب شده بانک مک کواری پیش بینی خود از قیمت این ماده خام در سه ماه کنونی را از ۵۰ دلار به ۷۳ دلار در هر تن افزایش دهد.

این بانک پیش بینی کرده متوسط قیمت هر تن سنگ آهن با عیار ۶۲ درصد در چهار فصل سال آینده میلادی به ترتیب ۷۳ دلار،۶۵ دلار،۶۰دلار و ۵۳ دلار خواهد بود.این ارقام در گزارش قبلی به ترتیب ۵۰ دلار،۵۰ دلار،۵۰ دلار و ۴۷ دلار پیش بینی شده بود.

کاهش عرضه و عملیات پر کردن انبارها دو عامل حمایت از قیمت ها هستند.کارشناسان معتقدند در ماه های آینده کاهش فعالیت ها در بخش ساخت و ساز چین افزایش عرضه از سوی شرکت های بزرگ یعنی ریوتینتو،بی اچ پی بیلتون ،ویل اس ای فورتسکیو،سبب میشود فشارهایی بر قیمت سنگ آهن وارد شود.

طی هفته های آینده داده های اقتصادی از چین،وضعیت تولید فولاد در این کشور،میزان عرضه سنگ آهن و اخباری که از تولید فولاد منتشر می شودبیشترین تاثیر را بر قیمت ها خواهند داشت اما انتظار میرود نوسان قیمت ها بسیار بزرگ باشد.

در زیر تغییرات واردات سنگ آهن از سوی چین و قیمت ها از آوریل سال قبل تا ماه گذشته میلادی نشان داده شده است:

این هفته روز پنجشنبه،گزارش های مهم از اقتصاد چین منتشر میشود:گزارشات تغییرات خرده فروشی،تغییرات تولید صنعتی و میزان سرمایه گذاری.این گزارش ها بر قیمت سنگ آهن تاثیر بزرگ خواهد داشت زیرا نشان میدهند وضعیت اقتصادی چین که بزرگترین مصرف کننده سنگ آهن چگونه بوده است.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر تن سنگ آهن با عیار ۶۲ درصد از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون نشان داده شده است:

توصیه ی کارشناسات به سرمایه گذاران در سهام شرکت های سنگ آهنی این است که توجه داشته باشند نوسان های بزرگی در قیمت ها طبیعی است و احتمال دارد در ماه های آینده قیمت این ماده ی خام در سطوح پایین تر از حالا نوسان کند.به همین دلیل هیجان درباره افق بازار اشتباه است اما نگاه منفی به آینده نیز درست نیست.

منبع بورس 24
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
1 نظر
  1. محسن ایزی می گوید

    قیمت سنگ آهن در ماه های آینده به دلیل کنترل ظرفیت فولادسازی چین (به دلیلی مسائل زیست محیطی) و در نتیجه کاهش تقاضا برای سنگ آهن، کاهش خواهد یافت اما ممکن است این کاهش مطابق با افت تقاضا نباشد چرا که کاهش عرضه فولاد قیمت فولاد را افزایش داده و طبیعتا در کاهش قیمت سنگ آهن نیز اندکی چسبندگی ایجاد خواهد کرد. رشد اخیر قیمت سنگ آهن هم به دلیل افزایش تقاضای ناشی از رشد تولیدات فولاد در چین برای افزودن به موجودی انبارها برای فصل زمستان است چرا که انتظارات برای کاهش تولید فولاد در ماههای آینده متأثر از کنترلهای زیست محیطی خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.