تاثیر انتخابات ریاست جمهوری چین بر روی قیمت گندله و سنگ آهن

0 1,212

از هم اکنون پکن خود را برای کنگره ملی خلق چین که در ۱۸ اکتبر (٢۶ مهر) جهت انتخاب رئیس جمهور برگزار می شود، آماده می کند و این مسئله سبب شده به صورت دستوری تولید در فولادسازها کاهش یابد و واحدها بیشتر به سمت خرید سنگ آهن لامپ و گندله رو بیاورند.

آقای شی جین پینگ در حالی آخرین ماه ریاست جمهوری ۵ ساله خود را طی می کند که از هم اکنون خود را برای انتخاب مجدد برای دور دوم ریاست جمهوری Chairman آماده کرده است.

پروژه هایی که آقای شی در جهت جاده ابریشم جدید که قبلاً بنام One Belt One Road نامگذاری شده بود و صرفاً شامل یک جاده زمینی و یک جاده دریائی جهت اتصال آسیا به اروپا بود، از اول ماه آگوست ۲۰۱۷ (۱۰ مرداد ۹۶) با افزایش تعداد کوریدورهای زمینی به ۶ جاده به همراه یک کوریدور دریائی بنام The Belt & Road Initiative نامگذاری شد تا بتواند چین را از طریق این ۷ مسیر به سرتاسر آسیا، اروپا و آفریقا در ۵ سال آینده متصل کند

پیش بینی ها در رابطه با تاثیر انتخابات پیش روی ریاست جمهوری چین حاکی است که تقاضای سنگ آهن صرفاً برای عیارهای بالای ۶۰ درصد بالا باقی خواهد ماند و کنترل های محیط زیستی در چین باعث شده این کشور به یک واردکننده محصولات با کیفیت جهت جلوگیری از آلودگی بیشتر هوا تبدیل شود.

تاثیر انتخابات ریاست جمهوری فوق بر روی کاهش خرید سنگ آهن های عیار زیر ۶۰ درصد بسیار بالا است. در رابطه با عیارهای زیر ۵۵ درصد مشکل بسیار جدی تر بوده و عملاً سنگ آهن های کم عیار با توقف فروش ۲ ماهه مواجه خواهند شد.

فولادسازان چینی عموماً از سنگ آهن پر عیار استفاده می کنند تا قیمت بالای زغال کک شو را به همان نسبت کاهش دهند.

با وجود روند کاهشی قیمت سنگ آهن در هفته گذشته، پرمیوم گندله از ۴۲-۴۱ دلار در ۲ هفته پیش به ۴۶-۴۵ دلار CFR چین در هفته اخیر افزایش یافته است.

جیندال هند تقاضای قابل توجهی را برای ۵۰ هزار تن گندله که اخیراً به مزایده گذاشته بود دریافت کرده است. این شرکت به تازگی این محموله را برای حمل در ماه اکتبر پیشنهاد داده بود.

شرکت جیندال بالاترین پیشنهادی که برای این محموله ۵۰ هزار تنی گندله دریافت کرده ۱۱۹ دلار CFR چین می باشد. این قیمت  بسیار بالاتر از انتظارات جیندال بود چون در چند وقت اخیر شاهد کاهش شاخص سنگ آهن در بازار بودیم.

در حال حاضر شاخص سنگ آهن با عیار ۶۲ درصد CFR چین در محدوده ۶۹٫۵۰ دلار برای محموله ماه نوامبر و ۷۰٫۹۵ دلار برای محموله ماه اکتبر معامله می شود. بدین ترتیب کاهش قیمت سنگ آهن زیر عیار ۶۲ درصد در نیمه دوم سپتامبر، ماه اکتبر و نیمه اول ماه نوامبر ادامه خواهد داشت.

جیندال یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گندله در هند است که ظرفیت تولید سالیانه آن ۹ میلیون تن است. این شرکت در مدت زمان بین ژانویه تا آگوست ۲۰۱۷ مجموعاً یک میلیون و ۴۳۰ هزار تن گندله صادر کرده است.

نویسنده:کیوان جعفری طهرانی

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.