تشکیل کارگروه احیا ۵۰۰ معدن متروکه

0 1,283

به گزارش معدن ۲۴، مهدی کرباسیان با اعلام این خبر گفت: کارگروه تخصصی احیا معادن متروکه متشکل از نمایندگان ایمیدرو، معاونت معدنی وزارتخانه، خانه معدن ایران، شرکت تهیه و تولید و صندوق بیمه معدن و سایر نهادها و تشکلهای مرتبط راه اندازی شود.
وی افزود: در آستانه برنامه ریزی برای بودجه ۹۷ و اوایل فعالیت دولت دوازدهم برنامه احیا معادن متروکه را با محوریت خانه معدن ایران در دستور کار قرار می دهیم و پشتیبان این طرح صندوق بیمه معدن، شرکت تهیه و تولید و ایمیدرو به عنوان حامی این پروژه ها خواهند بود.
کرباسیان با ابراز قدردانی از حمایت های رئیس جمهور و هیات دولت در تخصیص ۱٫۵ میلیارد دلار تسهیلات برای حوزه صنایع و معادن کوچک گفت: باید بپذیریم معدن طی چند سال گذشته مغفول واقع شده است و در این راستا باید سرمایه صندوق بیمه افزایش یابد چراکه از این طریق معادن مختلف بدون بروکراسی از تسهیلات لازم برخوردار می شوند.
رئیس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: تجمیع معادن کوچک باید در دستور قرار بگیرد و مراکز فرآوری با هزینه حداقل طراحی و در جمع تعداد زیادی معدن راه اندازی شود.
وی اظهار کرد: انتظار می رود این کارگروه با ارایه راهکار تضمین خرید محصول را با نوسانات قیمت جهانی مواد اولیه بررسی کند.
وی با تاکید بر حمایت های صندوق بیمه معدن در راستای جلوگیری از ورشکستی معادن و توسعه اشتغال اعلام کرد: در این زمینه شرایطی باید ایجاد کرد تا با حمایت های شورای عالی معادن تسهیلاتی برای اینگونه معادن در نظر گرفت.
کرباسیان افزود: ایجاد بانک جامع معادن متروکه توسط استان ها در دستیابی به این هدف کمک رسان است.
وی با بیان اینکه در یک بازه زمانی ۳ ساله می توان ۲۵ هزار شغل به طور مستقیم در این حوزه ایجاد کرد، گفت: تضمین معادن کوچک در این کارگروه با حضور صندوق بیمه راهکارهای عملی را ارایه کنند.
در ادامه این جلسه محمدرضا بهرامن طی سخنانی عنوان کرد: با راه اندازی هر واحد معدنی به طور میانگین ۵۰ نیروی انسانی نیاز است که با احیا معادن متروکه این مهم محقق خواهد شد.
وی افزود: تشکل ها آمادگی دارند تا در کنار دولت؛ اقدامات لازم در احیا معادن متروکه را انجام دهند و به طور قطع ایجاد اشتغال مولد با دنبال کردن این برنامه دست یافتنی است.
در ادامه بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی ایران اعلام کرد: معادن کوچک و متوسط از این منظر قابل اهمیت است که می تواند موجب تحرک بخش تولید، اشتغالزایی و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی شود. پروژه های بزرگ معدنی زمانبر است اما معادن کوچک را می توان بین ۸ ماه تا یک سال به بهره برداری رساند و آثار اشتغال را در دولت دوازدهم شاهد بود.
وی با اشاره به تلاش های رئیس هیات عامل ایمیدرو در افزایش سرمایه صندوق بیمه معدن به ۱۱۰ میلیارد دلار گفت: با بخشی از این سرمایه می توان ۱۰۰ تا ۱۵۰معدن را همراه با ایجاد واحدهای فرآوری راه اندازی کرد.
سهولت در اخذ پروانه اکتشاف، تعامل با وزارتخانه های اقتصادی به منظور راه اندازی معادن متروکه، تشکیل بانک جامع معادن متروکه، تهیه بخش نامه معرفی معادن متروکه توسط استان ها و توجه به پیش شرط های تحریک بازار در این حوزه مواردی بود که حاضران در این جلسه بر آن تاکید کردند.
به دستور مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو مقرر شد تا با راه اندازی کارگروهی تخصصی متشکل از سازمان های ذیربط حوزه معدن؛ برنامه احیا ۵۰۰ معدنمتروکه عملیاتی شود.

منبع ایمیدرو
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.