تعرفه‌های ضد دامپینگ علیه ایران فقط به خاطر قیمت نیست

0 1,204

در حالیکه اتحادیه اروپا روز گذشته تعرفه‌های ضد دامپینگ واردات ورقه‌های فولادی را علیه شرکت مبارکه اصفهان ایران، پنج شرکت برزیلی، سه شرکت روسی و یک شرکت اوکراینی وضع کرد، معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه اصفهان اظهار کرد که این عوارض آنتی دامپینگ جنبه حمایتی برای فولادسازان اروپایی دارد و انگیزه آن فقط به خاطر قیمت نیست.

محمود اکبری با اشاره به وضع عوارض آنتی دامپینگ توسط اتحادیه اروپا علیه ایران گفت: وضعیت قیمت فولاد جهان به گونه‌ای است که اروپا با فشار برخی تولیدکنندگان بزرگ این اتحادیه مانند آرسلومیتال که ۶۰ درصد تولید فولاد اروپا را انجام می‌دهد تصمیم گرفته است به خاطر بالا بردن نرخ فروش فولادسازان خود آیین‌نامه‌ای را تحت عنوان تعرفه‌های آنتی دامپینگ علیه شرکت‌های چهار کشور صادرکننده فولاد به اتحادیه اروپا وضع کند.

وی ادامه داد: علت انتخاب این چهار کشور این است که تنها صادرکنندگان فولاد به این اتحادیه هستند و عملا انگیزه‌ای که باعث شده است تعرفه‌ها از ۱۷.۶ تا ۹۶.۵یوروبرای شرکت‌های مذکور وضع شود بیشتر جنبه حمایت از فولادسازان اروپایی را دارد که توانسته مزیتی ۴۰ تا ۹۰ دلاری را در قیمت تمام شده برای تولیدکنندگان فولاد اتحادیه اروپا رقم بزند.

معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه اصفهان در ادامه با اشاره به قیمت‌های جهانی، گفت: در حال حاضر قیمت‌های جهانی روی ۵۶۰ الی ۵یورو است که اگر خود فولادسازان اروپا بخواهند با همین نرخ صادرات به دیگر کشورها داشته باشند نسبت به قیمت‌های داخلی این اتحادیه دامپ خواهند کرد که همین امر سبب شده است تا ترجیح بدهند فولاد خود را در داخل این اتحادیه به مصرف برسانند و برای صادرکنندگان فولاد تعرفه وضع کنند.

اکبری افزود: اما پیش‌بینی می‌شود که نرخ داخلی ورق گرم فولادی در اتحادیه اروپا افزایش پیدا کند تا جایی که شرکت‌های ذکر شده در لیست عوارض آنتی دامپینگ کمیسیون اروپا بتوانند تا با قیمت‌های جهانی حتی با لحاظ کردن تعرفه‌های مذکور صادرات خود به آن اتحادیه را از سر بگیرند.

روز گذشته اتحادیه اروپا طی گزارشی در خصوص اعمال عوارض روی واردات ورق‌های گرم فولادی از وضع تعرفه‌های واردات برای کشورهای ایران، اوکراین، روسیه و برزیل خبر داد که تنها شرکت ایرانی حاضر در این لیست شرکت فولاد مبارکه اصفهان است که به ازای هر تن صادرات ورق فولادی مشمول ۵۷.۵یوروعوارض می‌شود که در همین گزارش بدون نام بردن از دیگر شرکت‌های ایرانی، دیگر کمپانی‌های صادرکننده ایرانی ورق گرم فولادی به اروپا را مشمول همین میزان عوارض دانست.

بالاترین مقدار عوارض وضع شده در لیست آنتی دامپینگ اتحادیه اروپا مربوط به شرکت MMK روسیه است که ۹۶.۵یورو در هر تن مشمول عوارض می‌شود.

منبع ایسنا
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.