شرایط نامشخص تولیدکنندگان، معاملات طلا را مبهم کرد

0 2,225

در سال جاری به‌دلیل برخی اتفاقات خارج از بازار، تولیدکنندگان بزرگ طلا همانند زرشوران نتوانستند عرضه خود را در بورس کالا به‌صورت منظم انجام دهند و همین مسئله باعث شد تا میزان عرضه طلا و معاملات آن طی ۶ ماه ابتدای سال ۱۳۹۶ در مقایسه با سال گذشته به‌طور قابل توجهی کاهش یابد. هر چند که به نظر می‌رسد در نیمه دوم سال نسبت به بهبود معاملات امیدواری وجود داشته باشد.

به گزارش معدن ۲۴، همواره در ۲ سوی بازار، تولیدکننده و مصرف‌کننده قرار دارند. بازار طلا در کشور طی ۶ ماه اول سال حاکی از آن است که همواره سوی تقاضا و خریدار در بازار حضور داشته و میزان تقاضا نیز بیش از عرضه بوده است. اما سمت عرضه تا حد زیادی با ابهام همراه بود؛ چرا که تولیدکنندگان برخلاف سال گذشته حضور مستمر و پایدار در بورس کالا نداشتند. به این موضوع باید نوسانات قیمت طلا در بازارهای جهانی را هم اضافه کرد. طی ۶ ماه ابتدای سال ۱۳۹۶ با وجود آنکه قیمت طلا روند صعودی را طی کرد، اما گاه و بیگاه به‌دلیل لفاظی‌های رهبران کره شمالی و آمریکا علیه یکدیگر و تهدید به جنگ، در کنار آن تهدید ترامپ به خروج از توافق‌نامه برجام و بسیاری از چالش‌های جهانی که اغلب در ارتباط با آمریکا بودند، باعث شدند تا روند قیمت طلا شکل منظمی را به خود نگیرد و حتی معامله‌گران نسبت به این بازار با احتیاط عمل کنند.

شرایط طلا در بازارهای جهانی در حالی رقم خورد که در ایران تقاضا همواره برای عرضه طلا وجود داشت و این تولیدکنندگان بودند که نتوانستند عرضه خود را در بورس کالا به فروش برسانند. نمودار ۱ در این رابطه نشان می‌دهد که طی ۶ ماه ابتدای سال ۱۳۹۶ از سوی تولیدکنندگان ۲۸۸ کیلوگرم شمش طلا در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن ۳۲۵ کیلوگرم تقاضا وجود داشت، اما در نهایت تنها ۹۷ کیلوگرم طلا مورد معامله قرار گرفت.

آمار تقاضا که بیشتر از عرضه است، خود نشان می‌دهد که تولیدکنندگان نتوانستند با خریداران برای معامله به توافق برسند. این موضوع به‌ویژه در مورد ۲ تولیدکننده اصلی یعنی زرمعدن اختران و معدن طلای زرشوران صدق می‌کند؛ چرا که به‌گفته معامله‌گران و نمایشگرهای بورس کالا، تولیدکنندگان و به‌ویژه زرمعدن اختران، پس از عرضه شمش طلای خود در بورس و قیمت‌گذاری پایه، از این قیمت کوتاه نمی‌آیند و این موضوع باعث می‌شود تا خریداران از خرید شمش طلای این ۲ شرکت صرف نظر کنند. هر چند که زرشوران در برخی موارد و زرمعدن اختران در یکی دو مورد قیمت معامله خود را کاهش دادند، اما فروش نرفتن حدود ۱۸۰ کیلوگرم شمش طلا در بورس کالا می‌تواند نشانه عدم چانه‌زنی مناسب میان خریداران و فروشندگان باشد.

نمودار ۲ نیز نشان می‌دهد که با وجود آنکه شرکت زرمعدن اختران ۱۸۲ کیلوگرم شمش طلا را در بورس کالا عرضه کرد، اما توانست تنها ۲۳ کیلوگرم آن را مورد معامله قرار هد. در مقابل معدن زرشوران با عرضه ۶۹ کیلوگرم از شمش طلای خود توانست ۵۹ کیلوگرم را مورد معامله قرار دهد. معدن طلای موته نیز با عرضه ۳۷ کیلوگرم شمش طلای خود در بورس کالا توانست ۱۵ کیلوگرم را معامله کند.

منبع اخبار فلزات
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.