بحران کمبود الکترود تا کی ادامه خواهد داشت؟

0 1,126

صنعت الکترود گرافیتی طی سال جاری میلادی به دلیل اقدامات چین برای مبارزه با آلودگی هوا با تقاضای روبه رشدی رو به رو شده است. این ماده ضروری ترین نهاده مصرفی در کوره های قوس الکتریکی می باشد. علاوه بر الکترود، بهای کک سوزنی که مهمترین ماده اولیه در تولید الکترود می باشد تحت افزایش شدیدی قرار گرفته است.

چندین عامل را می توان دلیل ادامه روند افزایشی تقاضا برای الکترود گرافیتی دانست. اول اینکه چین در جنگ خود برای کاهش آلودگی هوا، کارخانجات تولید فولاد و الکترود را مجبور به کاهش ظرفیت تولید کرده است.

از طرفی، برخی عرضه کنندگان الکترود گرافیتی تصمیم گرفته اند تا از این پس قراردادهای خود را به صورت ماهانه منعقد کنند و از انعقاد قراردادهای بلند مدت خودداری می کنند. به عنوان مثال شرکت HEG که ۷۰ تا ۷۵ درصد تولیدات خود را تحت قراردادهای بلند مدت می فروشد اعلام کرده که قراردادهای جاری پس از پایان در دسامبر امسال دیگر تمدید نخواهند شد.

فعالان بازار معتقدند که کمبود این ماده تا اواخر ۲۰۱۸ سایه خود را بر بازار فولاد دنیا حفظ خواهد کرد. در این میان بیشترین ضرر برای خریداران جدید خواهد بود، چرا که دیگر فولادسازان قراردادهای بلند مدت داشته و تا اواخر امسال از محدوده خطر دور می باشند.

منطقه یورو با در اختیار داشتن حدود ۴۰ درصد ظرفیت تولید فولاد به روش کوره قوس نیاز بسیار شدیدی را به الکترود احساس می کند و مقامات این منطقه نسبت به کاهش ظرفیت های احتمالی به دلیل کمبود الکترود هشدار داده اند. در صورتی که چین به روند اصلاحات زیست محیطی خود ادامه دهد، بعید به نظر می رسد تا اواخر ۲۰۱۸ معضل کمبود الکترود از صنعت فولاد رخت بر بندد.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.