راه دشوار برای دستیابی به ۱۵۰ میلیون تن سنگ آهن صنعت فولاد

0 956

محمد شریعتمداری وزیر صنعت ،معدن و تجارت در مراسم رسمی افتتاح کارخانه فولاد میانه به برنامه ریزی های صورت گرفته در صنعت فولاد پرداخت که متن سخنرانی وی در پی می آید.

شاخص رشد صنعت فولاد متناسب با شاخص توسعه یافتگی کشور به شمار می آید و یکی از صنایع مادر کشور ما نیز با توجه به پتانسیل های موجود همین صنعت فولاد است.

در دو دهه گذشته حرکت روبه رشد خوبی را در صنعت فولاد کشور آغاز کردیم و دوران طلایی فولاد در تاریخ این صنعت در کشور در دوره تصدی دکتر جهانگیری در وزارت معادن و فلزات و صنایع و معادن بود و مفتخریم که ادامه دهنده این مسیر هستیم.

برای ارتقای مصرف سرانه فولاد در کشور برنامه ریزی کردیم تا این میزان را که هم اکنون در حدود ۲۰۰ کیلوگرم است، به حدود ۵۰۰ کیلوگرم که متوسط کشورهای پیشرفته صنعتی دنیا است، نزدیک کنیم.

صادرات فولاد از جمله برنامه های مهم دولت دوازدهم است و ظرفیت تولید فولاد خام در حال حاضر ۳۱ میلیون تن است.

محمد شریعتمداری در مراسم افتتاح کارخانه فولاد میانه افزود:

ستاد عالی برای پیگیری مشکلات حوزه فولاد کشور تشکیل دادیم تا تمام طرح های فولاد کشور را به دقت و شبانه روز رصد کنند.

در دولت یازدهم پیشرفت های خوبی در عرصه فولاد به دست آمد که از ۲۳ میلیون تن تولید فولاد خام در سال ۹۲ به حدود ۳۱ میلیون تن در پایان سال ۹۵ رسیدیم.

برنامه رسیدن به ظرفیت ۵۵ میلیون تن ظرفیت فولاد تا افق ۱۴۰۴ بر اساس پیوست‌های سند چشم انداز در دستور کار ماست.

بیش از ۱۵۰ میلیون تن سنگ آهن برای اجرای طرح های هدف نیاز داریم و فعالیت های گسترده ای را در حوزه اکتشاف برای رسیدن به سنگ آهن در حد کلاس جهانی آغاز کردیم.

استفاده از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا در تحقق اهداف حوزه معادن ضروری است.

با تحریم های ظالمانه نظام سلطه در سال های متمادی روبرو بودیم ، اما بر اساس گزارش منتشر شده از سوی انجمن جهانی فولاد در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال قبل از آن حدود ۱۰ درصد رشد تولید فولاد داشتیم در حالی که همین رشد تولید در کشورهای پیشرفته از یک درصد افزایش پیدا نکرده است.

محمد شریعتمداری در مراسم افتتاح کارخانه فولاد میانه در ادامه خاطر نشان کرد:

عدم توازن در چرخه تولید فولاد یکی از مهمترین مشکلات حوزه فولاد کشور است که به این موضوع در یک دوره ای بی توجهی شده و هم اکنون در تامین منابع اصلی مانند گندله، کنسانتره، سنگ آهن، آهن اسفنجی، شمش و فولاد دارای ظرفیت متوازن نیستیم.

از سال های ۹۲ تا ۹۶ بیشترین تلاش برای تآمین توازن در چرخه فولاد از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شد که در همین راستا سطح فعالیت های گندله سازی با حمایت دولت تا ۹۰ درصد افزایش یافت و سطح فعالیت های نورد از ۲۶ درصد رشد تجاوز نکرد تا توازن منطقی در تولید به دست آید.

با ایجاد مشوق برای سرمایه گذاران آنها را به سمت راه اندازی کارخانه های کنسانتره و گندله آهن برای ایجاد ارزش افزوده در دولت دوازدهم هدایت می کنیم.

صادرات در عرصه فولاد کشور از مهمترین برنامه های دولت دوازدهم است و تلاش می کنیم با استفاده از تمامی فرصت های موجود مانند دسترسی به آب‌های آزاد و موقعیت جغرافیایی و با کیفی کردن محصولات و افزایش رقابت پذیری، حرف های جدیدی در این عرصه بزنیم که از سال ۹۶ این مهم را در دستور کار قرار دادیم.

میزان صادرات فولاد در ۵ ماهه اول ۹۶ نسبت به ۵ ماهه اول ۹۵ بیش از ۴۰ درصد رشد داشت که این نویدی برای صنعت فولاد کشور است.

برنامه ریزی برای صادرات بیش از ۱۵ میلیون تن فولاد در کشور از مهمترین اقدامات برای رسیدن به ظرفیت ۵۵ میلون تنی فولاد تا افق ۱۴۰۴ است که تامین زیرساخت های آن در دستور کار است.

محمد شریعتمداری در مراسم افتتاح کارخانه فولاد میانه گفت: در تولید سنگ آهن از حدود ۶۳ میلیون تن در سال ۹۲ به ۷۵ میلون تن تولید در حال حاضر رسیدیم اما برای دسترسی به ۱۵۰ میلیون تن تولید سنگ آهن در کشور راه درازی در پیش داریم.

با افتتاح طرح های فولادی تا پایان امسال ۲۰ میلیون تن به ظرفیت فولاد کشور اضافه خواهد شد و با جدیت تعریف پروژه های جدید فولاد خام به خصوص در سواحل بندرعباس و مکران را نیزدر دستور کار داریم.

در اصلاح تعرفه های زنجیره تولید فولاد و عوارض صادراتی برای رسیدن به ارزش افزوده بیشتر، نیازمند حمایت دولت دوازدهم هستیم و همچنین تامین زیرساختهای لازم برای صنعت فولاد مانند آب، برق و ریل نیز نیازمند کمک دولت است.

بهمت، پایمردی و تلاش نیروهایی که دل در گرو جمهوری اسلامی دارند تمامی مشکلات اساسی از جلوی راه برداشته خواهد شد.

در استان آذربایجان شرقی ۷ طرح بزرگ فولادی دیگر را نیز در دست ساخت داریم، که فولاد میانه یکی از آن ها است و طرح فولاد درپاد تبریز با ظرفیت ۴۵۰ هزارتن ذوب القایی با ۵۰ درصد پیشرفت در حال پیگیری است که ۲۰۰ هزارتن آهن اسفنجی و ۲۰۰ هزار تن ظرفیت فولاد نورد در این طرح به اجرا درخواهد آمد.

فولاد صائب تبریز یک خط نورد میل

گرد و یک خط نورد تیرآهن در مجموع ۶۰۰ هزارت آماده راه اندازی است.

بخش فولاد در بناب نیز با سه شرکت آذر حدید بناب، ظفر بناب و مجتمع فولاد صنعت بناب فعال است.

طرح تولید فولاد ملکان در شمال غرب آذربایجان شرقی با خط نورد به ظرفیت ۴۵۰ هزار تن در حال احداث است که ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و طرح ذوب آلیاژی فولاد ملکان با ظرفیت ۴۰۰ هزار تن در آینده ای نزدیک به بهره برداری نزدیک خواهد شد.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.