آینده “صبا نور” بعد از تولید انبوه گندله

0 1,607

شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبا نور زیر مجموعه شرکت معادن و فلزات است و تولید کننده سنگ آهن دانه بندی شده اما زنجیره تولید را وسعت بخشیده و علاوه بر کنسانتره، حالا به تولید گندله نیز مشغول شده است.

این شرکت برنامه تولید ۱٫۶میلیون تن کنسانتره و ۱٫۵۲ میلیون تن گندله را دارد اما در عالم عمل معادن همدان و کردستان نخواهند توانست چنین خوراکی به شرکت بدهند و یا در خطوط تبدیل کنسانتره به گندله مشکلاتی وجود خواهد داشت که باعث می شود شرکت به سرعت به چنین ظرفیت هایی دست نیابد.

در شرح وضعیت معادن شرکت چنین آمده است:

عیار تولیدی معادن این شرکت حداکثر ۵۷ درصد بوده و دارای گوگرد است که کاربرد داخلی برای کارخانجات فرآوری سنگ آهن کشور را فعلا ندارد لذا بیش از ۹۴ درصد از محصولات شرکت به مقاصد بین المللی صادر می شود. بنابر این محصول تولیدی این شرکت را فقط سنگ‌آهن ریز دانه‌بندی شده تشکیل می دهد و صبانور دارای دو معدن در استان کردستان به نام‌های شهرک و گلالی و یک معدن در همدان به نام باباعلی است.

عیار متوسط معدن باباعلی ۵۲ درصد، گلالی ۵۴ درصد و شهرک ۵۰ درصد از نوع مگنتیتی است که محصولات معادن باباعلی و گلالی به علت پایین بودن عیار و بالا بودن گوگرد قابلیت مصرف در داخل کشور را ندارند؛ لذا در حال حاضر صادر می‌شوند. عیار بخش‌های فوقانی معدن شهرک حدودا ۶۰ درصد است که در حال حاضر به عنوان تامین‌کننده اصلی مواد اولیه شرکت فولاد زاگرس استفاده می‌شود و بخش‌های کم‌عیار آن نیز صادر می‌شود.

آخرین نرخ سنگ آهن مگنتیت با قرارداد FOB و عیار ۵۲ – ۵۴ درصد در محدوده قیمتی ۱۰٫۷دلار الی ۱۲ دلار در هر تن بوده است و عیار ۶۰درصد شهرک نیز ۲۲دلار در هر تن معامله می شود.

عیار کنسانتره این شرکت ۶۶درصد است و اگر ملاک را شاخص کنسانتره پلتس قرار دهیم تا روند قیمتی این محصول را بتوان بهتر بررسی کرد به این نتیجه می رسیم که قیمت کنسانتره شرکت قاعدتا در مهر ماه نسبت به شهریور افت کرده است. در صورتی که تصور کنیم قیمت ها در سطح فعلی باقی می ماند، می توان امیدوار بود که متوسط نرخ کنسانتره شرکت در سطح ۲۴۰هزار تومان برای هر تن باشد.

این می تواند سود ۲۴۰ریالی هر سهم را به ۳۰۰ ریال برساند. در شش ماهه ۴۹۸هزار تن کنسانتره با نرخ متوسط ۲۲۸هزار تومان به فروش رسیده اما مطابق بودجه باید ۴۷۰هزار تن با نرخ ۲۱۷هزار تومان به فروش می رسید.

لذا باید گفت گزارش ۶ ماهه کنور قاعدتا بر خلاف گزارش سه ماهه( که زیان ده بود) نمایشگر یک پوشش سود نسبتا خوب خواهد بود اما صبانور ۲۵۰ تومانی با سود ۳۰ تومانی به شرطی رشد می کند که شرکت وارد پروسه تولید گندله شود.

این شرکت پیشبینی کرده ۱۰۰هزار تن گندله تولید کند و در کردستان باید بتواند حدود ۹۰۰هزار تن گندله در نهایت تولید کند اگر مشکلات فنی برای تولید گندله مرتفع شود و اخباری مبنی بر امکان رسیدن به این حد از تولید گندله حتی ظرف ۲ سال آینده به بازار مخابره شود، به نظر می رسد که این سهم مورد توجه بازار قرار گیرد.

گزارش شش ماهه نیز می تواند حاوی سود نسبتا خوبی از مجموع ۲۴۰ریال باشد اما با توجه به نوسان شدید سنگ آهن در بازار جهانی، بعید است شرکت فعلا سود خود را تغییر دهد ضمن اینکه اگر به تولید گندله دست یابد، آنگاه نوسانات نرخ سنگ آهن دیگر برای شرکت مهم نخواهد بود چون در دنیا، گندله نسبت به کنسانتره حاشیه سود بسیار بهتری دارد و در مقطعی که مثلا کنسانتره ۶۶درصد در ۶۰دلار معامله می شود، گندله بیش از ۱۰۰دلار قیمت می خورد
نویسنده :ولید هلالات

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.