نیمی از پروژه‌های مس معدنی سال ۲۰۱۷، به بهره‌برداری رسیدند

0 1,143

مطالعه پروژه‌های توسعه‌ای و جدید معدنی که طی سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ به بهره‌برداری می‌رسند، نشان می‌دهد که تولید مس معدنی با رشد ۴٫۸ درصدی از ۲۱ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ به ۲۲ میلیون تن در سال ۲۰۱۹ افزایش یابد. بیشترین حجم ظرفیت تولید پروژه‌های معدنی در این دوره، متعلق به سال ۲۰۱۸ است که بالغ بر یک میلیون تن مس محتوی برآورد شده است.

تولید جهانی مس معدنی در ۳ ماهه دوم از سال جاری، با رشد ۰٫۷ درصدی نسبت به مدت مشابه از سال ۲۰۱۶، به حدود ۵ میلیون ۲۴۹ هزار تن رسید. اگرچه در این دوره نیز، تولید مس معدنی کشورهای کانادا و شیلی با کاهش مواجه بود، افزایش حجم تولید کشورهای آفریقایی و قزاقستان نه‌تنها این کاهش را جبران کرد، بلکه سبب افزایش تولید جهانی نسبت به دوره مشابه از سال گذشته شد. شایان ذکر است که با توجه به وقفه‌های تولیدی فصل نخست سال جاری که ناشی از اعتصابات کارگری در معادن بزرگ مس بود، اخبار چنین رویدادهایی در فصل دوم سال که مجددا مختص شیلی و پرو بود، نگرانی‌هایی را برای بازار مس از جهت وقفه‌های تولیدی و کاهش عرضه به همراه داشت که البته به حقیقت نپیوست.

عقد قراردادهای جدید کارگری از وقوع اعتصابات در معادن مس سنتینلا و زالدیوار از شرکت آنتوفاگاستا واقع در شیلی جلوگیری کرد و ۵ روز اعتصاب ملی و گسترده پرو تأثیر اندکی بر تولید داشت. بر اساس مطالعات انجام شده توسط دپارتمان صنعت، دانش و فناوری دولت استرالیا، پیش‌بینی می‌شود که تولید جهانی مس معدنی از حدود ۲۱ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ به ۲۲ میلیون تن در سال ۲۰۱۹ افزایش یابد. رشد تولید مس معدنی در جهان، مرهون بهره‌برداری از پروژه‌های جدید و توسعه‌ای معدنی در سراسر کشورهای تولیدکننده این فلز صنعتی است. نمودار ۱، آمار تولید جهانی مس معدنی و تصفیه شده را برای سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶ نشان می‌دهد.

با توجه به نمودار ۱، تولید مس معدنی و تصفیه شده طی ۱۰ سال اخیر، به ترتیب با رشد سالانه ۲٫۶ و ۲٫۵ درصدی افزایش یافتند. بر اساس مطالعات صورت گرفته، ۱۳ پروژه جدید و توسعه‌ای معدنی در سال ۲۰۱۷ به بهر‌ه‌برداری خواهند رسید که مجموع ظرفیت آن‌ها حدود ۴۳۰ هزار تن در سال است. در حال حاضر، ۸ پروژه از این ۱۳ پروژه معدنی به بهره‌برداری رسیدند و تقریبا نیمی از ظرفیت ۴۳۰ هزار تنی را در دست دارند. بررسی پروژه‌های معدنی صنعت مس در سراسر جهان، نشان می‌دهد که احتمالا ظرفیت تولید مس معدنی در سال ۲۰۱۸ با افزایش بیش از یک میلیون تن (معادل رشد ۴٫۱ درصدی) همراه باشد.

از میان پروژه‌های معدنی جدید و توسعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ به بهره‌برداری خواهند رسید، پروژه کوبرپاناما، تحت بهره‌برداری شرکت معدنی فرست کوانتوم کانادایی، بیشترین سهم از افزایش تولید مس معدنی در سال ۲۰۱۸ را خواهد داشت. ظرفیت تولید سالانه مس معدنی این پروژه، برابر با ۳۳۰ هزار تن برآورد شده است. پس از کوبرپانامای شرکت فرست کوانتوم، واحد معدنی کولانگ تحت بهره‌برداری شرکت معدن تیبت جولانگ، بزرگترین پروژه معدنی همان سال خواهد بود که میزان ظرفیت تولید سالیانه این واحد معدنی نیز برابر با ۱۲۰ هزار تن در نظر گرفته شده است.

علاوه بر موارد فوق، دو پروژه توسعه‌ای رادومیروی شرکت کودلکو واقع در شیلی و توکوئپالای شرکت ساوترن کاپر واقع در پرو، مجموعا ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ هزار تنی مس محتوی خواهند داشت و بر اساس زمان‌بندی ارایه شده، هر ۲ پروژه در سال ۲۰۱۸ به بهره‌برداری می‌رسند. پروژه‌های معدنی توسعه‌ای و جدید سال ۲۰۱۹، سبب افزایش ۴۵۰ هزار تنی ظرفیت تولید مس معدنی در این سال خواهند شد. واحد معدنی توروموکوی شرکت چینالکو در پرو بزرگترین پروژه معدنی سال ۲۰۱۹ خواهد بود که ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار تن مس دارد. معادن مس متعددی نیز در استرالیا وجود دارند که احتمالا در سال ۲۰۱۹ بهره‌برداری از آن‌ها آغاز خواهد شد. طبق برآوردهای انجام شده، میزان ظرفیت تولید مجموع این واحدهای استرالیایی، برابر با ۸۷ هزار تن خواهد بود. از این میان می‌توان به پروژه کاراپاتینای شرکت اوز مینرالز و المپیک‌دم شرکت بی.اچ.پی اشاره کرد.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.