بزرگترین جهش قیمتی مس در ۷ سال گذشته

0 990

قیمت های مس در لندن برای اولین بار در طول سه سال در روز دوشنبه و در پی بهبود سود کارخانه های چینی از ۷ هزار دلار گذشت که حاکی از افزایش تقاضا در بین مصرف کنندگان اصلی فلزات است. نرح تورم برای تولیدکنندگان چینی در یک دوره شش ماهه بطور غیر مترقبه ای افزایش یافته و در ماه سپتامبر به اوج خود رسید. ظاهرا هیچ نشانی از کاهش رونق در ساخت و ساز وجود نداشته و سخت گیری های دولت به منظور کاهش آلودگی هوا موجب هراس تجار از کاهش موجودی در فصل زمستان شد. اطلاعات موجود نشان می دهد که واردات مس چین در ماه سپتامبر افزایش داشته که همگان را نسبت به آینده این محصول امیدوار ساخته است. براین اساس مردم به هر نوع اخباری از مس واکنش مثبت نشان می دهند .
بورس فلزات لندن: بهای مس در بازار بورس فلزات لندن به ۷ هزار و ۸۳ دلار/تن رسید که بالاترین قیمت از سپتامبر ۲۰۱۴ است. میزان افزایش ماهانه حدود ۹ درصد و رشد سالانه ۲۷ درصد بوده که بزرگترین جهش از سال ۲۰۱۰ می باشد.
بورس فیوچرز شانگهای: شاخص مس در بورس فیوچرز شانگهای به ۵۵ هزار یوآن معادل ۸ هزار و ۳۶۴ دلار رسید که بیشترین رشد را از فوریه ۲۰۱۳ نشان می دهد.
مس در بازار فیزیکی چین: اطلاعات گمرک چین در روز جمعه نشان داد واردات مس چین در ماه سپتامبر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۶/۵ درصد افزایش داشته است اما در نه ماهه ابتدایی ۲۰۱۷ نسبت به سال قبل همچنان کمتر می باشد.
اقتصاد چین: بانک مرکزی چین پیش بینی کرده رشد اقتصادی این کشور در نیمه دوم سال جاری ۷ درصد باشد البته اقتصاددانان انتظار کاهش این رشد را دارند.
آلومینیوم : بنابر اعلام رویترز براساس مدارک دولتی شهر بینژو مقر بزرگترین تولیدکننده آلومینیوم جهان در چین یعنی گروه هنگ کیائو موظف شده زمستان امسال حدود ۲/۵۷ میلیون تن از ظرفیت خود را بکاهد.
آمارها نشان می دهد که سرمایه گذاران حجم زیادی از دارایی خود را در هفته منتهی به ۱۰ اکتبر در بازار مس سرمایه گذاری نموده اند که می تواند عامل تحریک این ماده باشد.

نویسنده: مسعود عبدیزدانی

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.