ضوابط ایمنی معادن زغال سنگ اصلاح می شود

0 1,780

در راستای تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت در زمینه ایمنی معادن به ویژه معادن زغال سنگ؛ جلسه بررسی راهکارهای ایمنی معادن با حضور رئیس هیات عامل ایمیدرو، معاون معدنی و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن و جمعی از مدیران مرتبط با بخش ایمنی معادن وزارتخانه برگزار شد.

به گزارش معدن۲۴، رئیس هیات عامل ایمیدرو در جلسه بررسی راهکارهای ایمنی معادن، توجه به ضوابط ایمنی معادن را حیاتی خواند و این باره گفت: با توجه به تاکید دکتر شریعتمداری وزیر صنعت معدن و تجارت در زمینه ایمنی معادن و توجه به استانداردهای این بخش؛ جلسه نظارت بر ایمنی معادن به ویژه معادن زغال سنگ تشکیل شد.

وی افزود: نیروی انسانی از سرمایه های ارزشمند اقتصاد کشور به شمار می رود و یکی از موضوعات مهم در بخش معدن، رعایت استانداردهای لازم برای حفظ امنیت کارگران و معدنکاران است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو اظهار کرد: بررسی شاخص های ایمنی معادن به خصوص در معادن زغال سنگزمینه ساز جلوگیری از بروز حوادث ناگوار در حوزه معدن خواهد بود. در این راستا تامین فضای کاری ایمن مورد توجه ایمیدرو است و این سازمان بخشی از سرمایه خود را به زیرساخت های مرتبط با حوزه ایمنی معادن به ویژه زغال سنگ اختصاص داد.

کرباسیان با بیان اینکه در حال حاضر از حدود ۲۰۰ معدن زغالسنگ ۱۱۰ معدن فعال است، گفت: با توجه به نیاز ذوب آهن اصفهان و صنعت فولاد به زغالسنگ، ضروری است که معادن راکد این بخش فعال شوند. وی تصریح کرد: وزارتخانه های تعاون، کار رفاه و امور اجتماعی نقش قانونی در ایمنی و نظارت معادن به ویژه معادن زغالسنگ دارد و انتظار می رود به درستی در این بخش نقش آفرینی کند.

در این جلسه نادعلی اسماعیلی رئیس سازمان نظام مهندسی ضمن ارایه گزارش ایمنی معادن که اخیرا تهیه شده اظهار داشت: بازرسی های این سازمان از معادن زغال سنگ کشور عنوان کرد: پیشنهاد می شود در جهت ارتقای ایمنی، تسهیلات مربوط به تجهیزات معادن فوق ارایه شود.

وی افزود: معدنداران با مشکل کمبود نقدینگی مواجه هستند و این موضوع باعث شده است تا در تامین تجهیزات این حوزه با مشکل روبرو شوند.

جعفر سرقینی معاون معدنی و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تامین ایمنی نیروی کار در حوزه معدن ضروری است اعلام کرد: بخشی از تجهیزات معادن نیاز به نوسازی دارند و دولت برای تحقق این مهم برنامه ریزی کرده است.

بررسی مشکلات اقتصادی معادن زغال سنگ،‌ عدم پرداخت به موقع طلب ها،‌ تقویت نظارت میدانی از معادن زغال سنگ و توجه به مقوله آموزش در این بخش از جمله مواردی بود که حاضران در جلسه بر آن تاکید کردند. به گفته کرباسیان،‌ ایمیدرو قراردادهایی برای آموزش ایمنی معادن زغالسنگ در ۵ استان منعقد کرده است. همچنین با محوریت ایمیدرو، شورای سیاستگذاری و راهبری آموزش تخصصی ایمنی این معادن با مشارکت دستگاه های دولتی و تشکل ها ایجاد شده است. علاوه بر این در آبان ماه نیز دوره مدیریت ریسک در بخش ایمنی و بهداشت حرفه ای با تاکید بر معادن زغالسنگ با حضور استادان دانشگاه از آلمان برگزار خواهد شد.

در این جلسه مقرر شد کمیته ای متشکل از معاون وزیر کار در امور ایمنی معادن، معاون معدنی وزارتخانه رئیس هیات عامل ایمیدرو و رئیس سازمان نظام مهندسی و سایر دستگاه های مرتبط، سندیکا و انجمن زغال سنگ برای پیگیری مسائل مربوط به ایمنی معادن تشکیل شود.

همچنین سازمان نظام مهندسی با راه اندازی کمیته های تخصصی ایمنی و با مدیریت روسای سازمان های صنعت، معدن و تجارت و همراه با تیمی از وزارت کار و نظام مهندسی معدن؛ مسائل ایمنی معادن را مورد بررسی و پیگیری قرار خواهند داد.

از سوی دیگر انجمن زغال سنگ با همکاری نظام مهندسی نیازهای معادن و روش های تامین مالی برای خرید تجهیزات مربوط به ایمنی معادن را بررسی و راهکار ارایه خواهند کرد.

منبع ایمیدرو
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.