محرک قوی برای رشد قیمت سنگ آهن عیار بالا

0 972

الزام فولادسازان چینی به تولید پاک، محرک بازار سنگ آهن پرعیار شد.
با انتشار اخبار جدید کاهش ظرفیت ها طی فصل زمستان در چین، تقاضا برای سنگ آهن پرعیار و گندله در این کشور بالا رفته است. دسته بندی فولادسازان به گروه های سبز، زرد و قرمز و الزام صنایع آلاینده تر به کاهش ظرفیت تا ۷۵ درصد، باعث شده تا این فولادسازان بکوشند تا با استانداردهای مورد نظر دولت تطبیق یافته و خود را در ردیف فولادسازان پاک قرار دهند.
از این رو، پیشنهادات قیمت سنگ آهن و گندله صادراتی از برزیل و هند طی هفته اخیر با افزایش مواجه شده است. در حال حاضر بهای سنگ آهن ۶۵ درصد، لامپ و گندله برزیل با ۲ دلار افزایش نسبت به هفته پیش به ترتیب به ۵۸، ۸۵ و ۱۰۲ دلار/تن فوب رسیده اند. افزایش قیمت در محموله های تحویل چین، به دلیل رشد بهای کرایه حمل دریایی حتی بالاتر نیز رفته است. بسیاری از معادن کوچکتر از دایره صادرات محصولات خارج شده و در حال حاضر صادرات برزیل تنها محدود به واله (Vale) و سی اس ان (CSN) است.

قیمت گندله در هند نیز بیشتر از حد انتظارات رشد کرده است. پلنر پیشتر خبر داده بود که عرضه کنندگان هندی مانند جیندال استیل، پیشنهادات خریدی از سوی چینی ها فراتر از قیمت های هدف خود را دریافت نموده اند. با اینکه فروشندگان هندی به دنبال رسیدن به قیمت ۱۱۰ دلار/تن سی اف آر بودند، در مزایده اخیر جیندال برای ۵۰ هزار تن گندله صادراتی، پیشنهادهایی در قیمت ۱۱۸ دلار از سوی خریداران مطرح شده است که نشان می دهد فولادسازان چینی به شدت به دنبال اصلاح روند تولید خود برای رعایت الزامات زیست محیطی دولت مرکزی هستند.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.