۵۰ درصد ظرفیت معادن زغال‌سنگ تعطیل شد

0 1,369

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد با بیان اینکه هیچ برنامه‌ای برای حمایت از معادن ذغال‌سنگ وجود ندارد گفت: باید مشخص شود ایمیدرو در مذاکره با طرفهای خارجی در حوزه ذغال سنگ چه دستاوردی داشته است.

سعید صمدی  با اشاره به اینکه متأسفانه امروز تکنولوژی اکثر معادن ذغال سنگ حداقل برای ۵۰ سال گذشته است، اظهار داشت: در حال حاضر هیچ برنامه ای برای حمایت از معادن ذغال سنگ وجود ندارد. فقط مسئولین به اعلام برنامه‌های مختلف می‌پردازند اما در عمل خبری از بهبود اوضاع نیست.

وی با بیان اینکه در ۵ سال امسال ظرفیت تولید معادن ذغال سنگ ۵۰ درصد کاهش یافته است، افزود: امروز به صورت اساسی و بنیادین تولید معادن ذغال سنگ کاهش یافته اما نمی‌دانم چرا برای رفع این مشکل کاری صورت نمی‌گیرد. سه سال از مذاکره با طرفهای لهستانی و انگلیسی برای همکاری در حوزه ذغال سنگ می‌گذرد اما متأسفانه هنوز این مذاکرات به مرحله اقدام نرسیده جالب اینکه اخیرا رئیس هیئت مدیره ایمیدرو اعلام می‌کند که در حوزه ذغال سنگ در حال مذاکره با طرف روسی هستیم.

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد با تأکید براینکه باید مشخص شود ایمیدرو در مذاکره با طرفه‌های خارجی در حوزه ذغال سنگ چه دستاوردی داشته است، گفت: امروز معادن ذغال سنگ مشکلی در فروش ذغال ندارند چرا که نیاز بازار ۲٫۵ میلیون ذغال است که معادن کشور یک میلیون تن آن را تولید می‌کند. اما مشکل اینجاست ما ظرفیت قطعی یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تن ذغال سنگ در کشور داریم که این رقم نشان می‌دهد در صورت رفع مشکلات معادن دیگر نیازی به واردات نخواهیم داشت.

صمدی با انتقاد از اینکه نزدیک به ۶ ماه از حادثه معدن یورت می‌گذرد اما در نهایت مشخص نشد وضعیت این معدن و عامل حادثه چه بوده است، تصریح کرد: درصددیم با تشکیل انجمن تخصصی ذغال سنگ ایران مطالبات معادن کشور را به صورت جدی دنبال کنیم تا در نهایت بتوانیم مشکلات این حوزه را برطرف کنیم.

منبع تسنیم
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.