بد حسابی ایرالکو و المهدی به شرکت آلومینای ایران

0 1,669

علی اکبر محبی روز شنبه  اظهار کرد: در این مدت بیش از ۱۲۲ هزار تن پودر آلومینا در این شرکت تولید شد.
وی افزود: تاخیر در پرداخت مطالبات این شرکت توسط مشتریان داخلی، سبب شد تا برای صادرات محصول تولیدی اقدام شود و خوشبختانه صادرات پودر آلومینا به آسیای مرکزی با استقبال خوب رو به رو شد و امید می رود این روند ادامه داشته باشد.
فرماندار جاجرم بدون اشاره به ارزش این میزان صادرات محصول آلومینای ایران گفت: شرکت های المهدی و هرمزال به عنوان خریداران و مشتریان انحصاری محصولات تولیدی شرکت آلومینای ایران در کشور، از گذشته در پرداخت مطالبات تاخیر داشته اند و این امر شرکت آلومینا را در تامین نقدینگی با مشکل روبه رو کرده است.
وی افزود: اکنون بخشی از مطالبات وصول شده اما بخشی باقی مانده است.
محبی در بخش دیگر سخنان خود درباره واگذاری شرکت آلومینا به بخش خصوصی اظهار کرد: یکی از سیاست دولت واگذاری صنایع به بخش خصوصی است و آلومینای ایران در فهرست واگذاری است اما مسئولان استانی بویژه استاندار با شرکت ایمیدرو رایزنی داشته اند تا فعلا آلومینا واگذار نشود.
وی گفت: برای واگذاری به بخش خصوصی ابتدا باید شرکت شمش تکمیل شود تا ارزش افزوده در شرکت آلومینا بالا برود.
محبی افزود: مکاتبات برای منتفی شدن خصوصی سازی شرکت آلومینا انجام شده است.

* لزوم تکمیل زنجیره تولید
فرماندار جاجرم درباره ایجاد صنایع پایین دستی آلومینا در این شهرستان گفت: اعتقاد این است باید تلاش شود تا برای افزایش ارزش افزوده زنجیره تولید صنایع بزرگ در هر منطقه تکمیل شود.
وی تصریح کرد: آلومینای ایران به عنوان کارخانه مادر در شهرستان جاجرم فرصتی است تا صنایع دیگر به عنوان صنایع پایین دستی ایجاد شود.
وی افزود: تولید پایه کاتالیست آلومینا مورد استفاده در صنعت نفت و گاز، تولید سولفات آلومینیوم از هیدرات مورد استفاده در صنعت تصفیه آب و فاضلاب، تولید نانو آلومینا مورد استفاده در صنایع نفت و گاز، تولید آهک هیدراته مورد نیاز در صنایع شیمیایی، ظرف چینی، شیشه و سیمان از جمله صنایع پایین دستی شرکت آلومینا است که می تواند ایجاد شود.
خراسان شمالی حدود ۴۰۰ واحد تولیدی و صنعتی با سرمایه گذاری ۱۳ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۱۱هزار نفر دارد که از لحاظ داشتن صنایع بزرگ صنعتی در بین ۳۱ استان کشور رتبه دهم را داراست.
مجتمع پتروشیمی وسیمان بجنورد، شرکت آلومینا در جاجرم، کارخانه قند شیروان و مجتمع صنعتی ریختگری و فولاد اسفراین از واحدهای بزرگ صنعتی استان محسوب می شود که ۷۰ درصد از سرمایه گذاری صنعتی و اشتغال استانی در این واحدهاست.
شرکت آلومینای ایران در ۱۵۰ کیلومتری جنوب بجنورد و ۵کیلومتری شمال شهر جاجرم واقع شده است که در سال ۱۳۷۵ به بهره برداری رسید.

منبع ایرنا
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.