فولاد ارفع چقدر سود می دهد؟

0 1,036

شرکت فولاد ارفع برای سال جاری ۴۷۱ریال سود پیشبینی کرده اما در شش ماهه ضمن پوشش ۳۶درصد از سود عملیاتی در مجموع به زیان اندک رسیده است.

در بخش سایر هزینه های غیر عملیاتی، ۱۰۷میلیارد تومان برای سال جاری زیان تسعیر ارز شناسایی شده است. مجموع بدهی بانکی شرکت ۸۷۰میلیارد تومان است.

طی ۶ ماه نخست سال ۹۶ نرخ یورو مبادلاتی از ۳۴۸۵ تومان به ۳۹۹۰ تومان رشد کرده و مجموع وام ارزی مشمول تسعیر ۸۴۵میلیارد تومان است.

مجموع بدهی ارزی شرکت ۲۱۲میلیون یورو است که با استفاده از قانون رفع موانع تولید با نرخ ۱۵۸۷ تومان به ریالی تبدیل می شود.

با این اوصاف ۵۰۹میلیارد تومان از مجموع بدهی های شرکت کاسته می شود اما ۱۳۰میلیارد تومان به دلیل تبدیل نرخ بهره ارزی به ریالی و ۲۵درصد مبلغ اقساط سررسیده شده به بدهی شرکت افزوده می شود که معادل ۵۶میلیارد تومان است.

مجموع این موارد نشان می دهد ۳۲۳میلیارد تومان مجموع از بدهی های شرکت کاسته می شود که پس از کسر ۳۸میلیارد تومان هزینه مالی ناشی از افزایش نرخ بهره، تماما باید به حساب سود دوره منظور شود.

اما این سود که بیش از ۱۰۰تومان برای هر سهم است فقط یکبار خواهد بود اما ببینیم در سال های بعدی چه خواهیم داشت …

این شرکت با نرخ های نسبتا پایین فولاد ۱۱۵میلیارد تومان سود خالص دارد همچنین با نرخ های جاری و محاسبه هزینه مالی با نرخ ۱۵درصد، ۲۲۰میلیارد تومان سود خالص دارد که قابل تکرار است.

بانک صنعت و معدن با عدم اعلام نظر تاکنون باعث شده تا ارفع همچون دو شرکت دیگر بورسی سود خود را با استفاده از ماده ۲۰قانون افزایش ندهد اما به هر حال این اتفاق در سال جاری خواهد افتاد.

در این صورت ارفع باید ۳۹۰ میلیارد تومان بر سود سال جاری بیفزاید که معادل ۱۳۰تومان به ازای هر سهم است و در سال های بعدی بیش از ۷۵تومان سود خالص خواهد داشت

هرچند ارفع رشد خوبی کرده و به نرخ فروش بسیار حساس است اما دو نکته مد نظر است:

اول آنکه این شرکت هرچند ۸۰۰هزار تنی است اما در سال بعدی به یک میلیون تن تولید اسفنجی می رسد.

دوم آنکه سود واقعی این شرکت از سایر فولادی ها بالاتر است. ارفع به تناسب دیگران هزینه استهلاک سنگینی دارد و علی رغم اینکه فخوز ۴ برابر ارفع است اما هزینه استهلاک این دو چندان تفاوتی ندارد لذا سود واقعی ارفع کیفیت بهتری دارد.

دست آخر اینکه قوانین دولتی و تفسیر آن می تواند از حرف تا عمل تفاوت ها داشته باشد و ارقام فوق تا حد زیادی تقریبی است اما اگه به قانون عمل شود، ارفع به شکلی با اهمیت تغییرات سود را به نمایش خواهد گذاشت باید زمان بگذرد تا ببینیم تا چه حدی تصوراتمان درست بوده است.
نویسنده: ولید هلالات

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.