افزایش قیمت سنگ منگنز

0 4,835

به گزارش معدن ۲۴، عرضه جهانی سنگ منگنز در سپتامبر گذشته، نسبت به دوره مشابه سال گذشته، ۶۲٫۳ درصد افزایش داشت. این در حالی است که شرکت‌های معدن‌کاری آفریقای جنوبی، همچنان تولید خود را افزایش می‌دهند تا تقاضای عظیم چین، پاسخ داده شود. عرضه جهانی این ماده معدنی در ماه سپتامبر، با ۵ درصد افزایش نسبت به ماه قبل، به ۱٫۹۸ میلیون تن واحد منگنز رسید. نمودار ۱، تولید جهانی این سنگ معدنی را در ۵ سال گذشته نشان می‌دهد.

همانطور که در نمودار دیده می‌شود، حجم تولید سنگ منگنز طی ۵ سال اخیر دچار افت و خیز بوده است. به نحوی که پس از پشت سر گذاشتن قله تولید در سال ۲۰۱۴، روند کاهشی داشته است. به نظر می‌رسد که با توجه به داده‌های در دست از ۹ ماهه نخست امسال، این روند، در سال۲۰۱۷ تغییر کند و ممکن است حتی شاهد افزایش حجم تولید نسبت به سال ۲۰۱۶ باشیم.

تقاضای شدید جهانی برای سنگ منگنز، به بالا نگه داشتن قیمت این سنگ معدنی در نیمه دوم ۲۰۱۷ کمک کرده است. هر واحد تن خشک سنگ معدنی حاوی ۳۷ درصد منگنز، در بندر صادراتی الیزابت استرالیا، به مبلغ ۴٫۹۴ دلار معامله شد که نسبت به نیمه نخست امسال، ۹ درصد رشد داشت. قیمت هر واحد تن خشک سنگ منگنز ۴۴ درصد در بندر وارداتی چین، ۶٫۴۸ دلار بر تن بود که نسبت به ۶ ماهه اول سال، رشد ۱۰ درصدی داشت. تقاضای جهانی این سنگ معدنی مهم، با ۲۹٫۱ درصد افزایش، در ماه سپتامبر، به ۱٫۷۱ میلیون تن رسید که نسبت به ماه آگوست، رشد ۴٫۷ درصدی را تجربه کرد.

تولید ۹ ماهه نخست امسال، نسبت به سال گذشته، رشد ۲۸ درصدی داشت. اگر بخواهیم نگاهی به جغرافیای تولید این سنگ معدنی داشته باشیم، باید گفت که تولیدات ماه سپتامبر قاره آفریقا و خاورمیانه، با ۶۴ درصد افزایش نسبت به سال گذشته، ۹۴۲ هزار تن بود که رشد ۵ درصدی تولید این مناطق را نسبت به ماه آگوست نشان می‌دهد. تولیدکننده بزرگ بعدی، منطقه‌های آسیا و اقیانوسیه هستند که در این ماه، با رشد ۸۷ درصدی، به حجم تولید ۷۷۹ هزار تن دست یافته‌اند. تولید این دو قاره، نسبت به ماه آگوست، ۲۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد. کاهش تولید سنگ منگنز کم‌عیار در چین، با افزایش تولید کشورهای استرالیا، هند، ویتنام و مالزی جبران شد. از سوی دیگر تقاضای چین برای سنگ منگنز، نسبت به سال گذشته، ۳۵ درصد افزایش داشت و به مرز ۱٫۴ میلیون تن رسید که نسبت به ماه آگوست، ۶ درصد افزایش داشت . با این همه افزایش در حجم تقاضای بزرگترین مصرف‌کننده منگنز، در ماه گذشته، مازاد عرضه جهانی این سنگ معدنی، به ۶۰۹ هزار تن رسید. به گزارش متال بولتن، روند صادرات جهانی در ماه اکتبر، حاکی از افزایش ۲۷ درصدی صادرات آفریقای جنوبی به چین در ۹ ماهه نخست ۲۰۱۷ است. در همین بازه زمانی، صادرات به کشورهای مالزی و هند به ترتیب ۳ و ۲ برابر شده است.

منبع اخبار فلزات
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.