صادرات آلومینای ایران به تاجیکستان و آذربایجان

0 1,437

به گزارش معدن ۲۴، تورج زارع با اعلام این مطلب، تصریح کرد: پیش‌تر تنها تاجیکستان مشتری آلومینای ایران بود اما خوشبختانه از اوایل امسال کشور آذربایجان نیز از ما خرید داشته است. همچنین تاکنون ۲۰ هزار تن صادرات به این ۲ کشور انجام شده است.
وی از توسعه صادرات،‌ رشد تولید و افزایش ذخایر کشف شده این شرکت خبر داد و افزود: گزارشی که تا ۱۹ آبان تهیه شده حاکی از آن است که ۱۵۴ هزار تن آلومینا تولید شده است که نسبت به سال گذشته ۳٫۳ درصد افزایش تولید را شاهد بوده‌ایم. همچنین برنامه امسال تولید ۲۴۵ هزار تن آلومینا است که با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته محقق خواهد شد.
زارع در مورد برنامه اکتشافی شرکت آلومینای جاجرم نیز گفت: از سال گذشته اکتشافاتی که در شرکت آلومینای ایران انجام شد و براساس آن حدود ۱۶ هزار متر حفاری اکتشافی انجام گرفت و حاصل این برنامه ۱۶ میلیون تن ذخیره قطعی بوکسیت بود.
وی ادامه داد: با احتساب ذخایر قبلی هم اکنون میزان ذخایر بوکسیت این شرکت به ۳۶ میلیون تن رسیده است. برنامه امسال نیز حفاری اکتشافی به میزان ۲۰ هزار متر است که از این میزان ۵۰ درصد حفاری‌ها انجام گرفته است و تا پایان سال نیز مابقی آن انجام خواهد گرفت که براساس آن ذخیره شرکت افزایش پیدا می‌کند که انتظار می رود میزان ذخایر قطعی بوکسیت توسط این شرکت به حدود ۵۰ میلیون تن افزایش یابد.
مدیر عامل آلومینای ایران درباره طرح آلومینیوم گفت: در حال حاضر پیشرفت فیزیکی پروژه ۸۲ درصد است. عمده تجهیزاتی که ساخت خارج بود وارد شده و تجهیزات بخش راه‌اندازی باقی‌مانده است. تجهیزات داخلی نیز ساخته شده و در محل پروژه تحویل داده ‌شده و در حال حاضر عملیات نصب آنها در حال انجام است.
وی افزود: بیش از ۹۰ درصد عملیات مهندسی (سیویل) پروژه نیز انجام شده است. در زمینه تامین مالی نیز امیدوار هستیم با حمایت ایمیدرو تامین می‌شود. پیش‌بینی ما بر این است که سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد.
زارع دباره بومی سازی در این شرکت گفت: بیشتر قطعات کارخانه‌ آلومینا که در حال حاضر فعالیت می‌کند، ساخت داخل بوده و از داخل کشور تامین می‌شود. در ۲۰ سالی که کارخانه مشغول به کار است عمده قطعات بومی‌سازی شده است. البته بخشی از قطعات که مربوط به بخش‌های ویژه‌ای از کارخانه است را از سازندگان اصلی خریداری می‌شود. خوشبختانه مشکل ویژه‌ای در این باره وجود ندارد و بیشتر قطعات در داخل بومی‌سازی شده است.
وی با اشاره به مطالبات این شرکت از المهدی و ایرالکو گفت: ۵۰ درصد از طلب‌های گذشته از سوی این ۲ شرکت پرداخت شده است.

منبع شاتا نیوز
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.