تصمیم جدید پارلمان اروپا در مورد نحوه رسیدگی به شکایت آنتی دمپینگ

0 1,030

پارلمان اروپا در روز چهارشنبه تصمیم گرفت تا اصلاحیه ای را به قانون ضد دامپینگ اضافه کند که بر طبق آن سد محکمتری در برابر واردات نابرابر از کشور سوم شکل خواهد گرفت.

قوانین فعلی به گونه ای اصلاح شده اند تا زمانی که هزینه های تولید به صورت تصنعی پایین می آیند، اطلاعات دیگر بازارهای هدف و یا قیمتهای مرجع منتشر شده در وبسایت ها را می توان در تحقیقات ضد دامپینگ لحاظ نمود. در حال حاضر دامپینگ تنها زمانی ثابت می شود که قیمتهای صادراتی از قیمتهای داخلی پایین تر باشند، اما بسیاری از فعالان این حوزه مثل یوروفر ادعا کرده اند که برخی پرونده های دامپینگ به وسیله تحریفات در قیمت ها و هزینه های داخلی به تعویق می افتند که چین مثال بارز آن است.

در بخشی از قانون جدید آمده است:” هزینه ها معمولا بر اساس سوابق تولیدکننده و صادر کننده تحت بررسی محاسبه می شوند. در حالیکه، زمانی که تحریفات بزرگ مستقیم یا غیر مستقیمی در کشور صادر کننده وجود دارد و نتیجه آن کاهش مصنوعی هزینه های تولید در محاسبات می باشد، می توان هزینه ها را بر اساس مراجع قانونی تنظیم کرد.

در بخشی دیگر آمده است که زمانی که واردات تحت بررسی از کشورهایی که عضو سازمان تجارت جهانی نمی باشند صورت می گیرد، ارزش نرمال بایستی بر اساس قیمت محصول در یک کشور عضو و یا قیمت پیشنهادی کشور غیر عضو به سایر خریداران مشخص شده و در صورتی که این امکان وجود نداشته باشد بر اساس منابع معقول و یا قیمت همان محصول در اتحادیه اروپا برآوردی صورت خواهد گرفت.

یوروفر می گوید: این اصلاحیه باعث خواهد شد که اتحادیه اروپا از شرایط فعلی داشتن لیستی از اقتصادهای غیر بازار محور و ایجاد یک روش غیر استاندار بر اساس آن فاصله بگیرد. بسیار مهم است که تجارت اروپا در برابر دامپینگ کشورهایی که بازار را تحریف می نمایند حفظ شود.

حال که این روش جدید مورد تایید اتحادیه اروپا قرار گرفته است، بایستی در جهت حفظ مشاغل و صنعت اروپا تلاش زیادی شود.

منابع بازار فولاد گمان می کنند که این اصلاحیه می تواند اثبات دامپینگ را تسهیل بخشد. سایمون جردن، رئیس ISTA، در نشست یورومتال بلژیک گفت که صادرکنندگان هندی با این تغییر امکان دارد تحت فشار قرار بگیرند. بهای داخلی سنگ آهن هند کمتر از بهای صادراتی به چین می باشد و عرضه کافی به بازار داخلی این کشور طی سالهای اخیر جزء مسائل مهم سیاسی این کشور بوده است.

وی همچنین گفت: آیا هند در رادار اتحادیه اروپا قرار دارد؟ من فکر میکنم که آنها در امان خواهند بود اما شرایط فعلی می تواند پیچیده تر از چیزی که به نظر می رسد باشد.

هند صادرات خود را به اتحادیه اروپا طی سال جاری شدیدا افزایش داده است. صادرات ورق گرم طی ژانویه تا سپتامبر امسال به ۹۳۶ هزار تن رسیده و هند را به جایگاه دوم صادرات ورق گرم به اتحادیه اروپا پس از ترکیه تبدیل کرده است.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.