از بازار آلو مینیوم چه خبر؟

0 1,243

در هفته قبل علیرغم عدم عرضه آلومینیوم‌ در بورس ، قیمت شمش در بازار کمی روند نزولی به خود گرفت و قیمت در محدود ۱۰۴۲۰ تومان بصورت تحویلی پیشنهاد می شد . روند نزولی قیمتهای جهانی آلومینیوم ، بحث نقدینگی و کاهش سطح تقاضا از علل کاهش قیمت شمش آلومینیوم در داخل بود .در کنار‌ نوسانات مداوم‌ مواد اولیه داخلی که بسیاری از شرکتهارا با مشکل فروش مواجه نموده ، نباید از موضوع واردات مصنوعات آلومینیوم غافل بود . وارداتی که در حال شدت گرفتن بوده و متاسفانه بعضا مشاهده می شود با ترفندهای مختلف وارد کنندگان از ارز مبادلاتی برای واردات محصولات بهره برده و با استفاده از رانت ارزی و دولتی اقدام به ورود محصولات ساخته شده می نماید و در ماراتن فروش محصولات این به مثابه مکمل دوپینگی برای وارد کنندگان است .‌که به کمک آن به راحتی می توانند تولیدات داخلی و صنایع پایین دستی را تحت الشعاع قرارداده و از میدان به در کنند . حال تولید کنندگانی که جدای از عوامل تولید، باید مواد اولیه خود را بالاتر از نرخهای صادراتی با نرخ ارز آزاد و پس از گذر از بازی مار پله گونه عرضه ها ( اگر عرضه شود ) تهیه کنند . باید به تقابل نابرابری از محصولات وارداتی بروند که از ارز مبادلاتی هم بهره می برند .
بیلت هم در هفته گذشته در محدود قیمتی ۱۱۱۰۰ تومان‌پیشنهاد قیمت شد. البته با عرضه ۲۰۰۰ تنی ایرالکو و تفاوت حدود ۳۰۰ تومانی آن با قیمت شمش انتظار این بود که قیمت بیلت در بازار به محدوده ۱۰۹۰۰ تومان تنزل کند. اما عدم استقبال از عرضه بیلت در بورس و تمرکز بازار بر استفاده از بیلتهای DC قیمت بیلت را در محدود ۱۱۱۰۰ تومان نگه داشت . البته مبحث کیفیت و عدم اطمینان خاطر خریداران از عرضه های مداوم و نقدینگی از مهمترین دلایل عقب نشینی بازار از خرید بیلت در بورس کالاو تمرکز بر استفاده بیلتهای DC است .
اما در معادلات جهانی فلزات آلومینیوم ، علیرغم‌کاهش سطح موجودی انبارهای LME . انتشار داده های اقتصادی چین یکی از عمده مراکز تولید و مصرف کامودیتی جهان مبنی بر کاهش سطح صادرات مصنوعات آلومینیوم و افزایش موجودی انبارهای شانگهای ، آلومینیوم را در رینگهای جهانی با روندی نزولی همراه نمود . نوسانات قیمت جهانی آلومینیوم در هفته گذشته بین ۲۰۶۲ دلار تا ۲۱۰۴ دلار بود که درنهایت میانگین ۲۰۸۱ دلار و ۷۰‌ سنت را برای این فلز به ثبت رساند . بازار ارز در هفته گذشته تقریبا هفته آرامی را سپری نمود و اگرچه در اویل هفته قیمت کمی کاهش داشت اما در اواخر هفته تحت تاثیر کاهش عرضه و سیاستهای یکسان سازی نرخ ارز از یک سوء و افزایش سطح تقاضای ارز تجاری . قیمت ارز را به محدوده ۴۱۰۰ بازگرداند که در نهایت میانگین قیمت ارز به ۴۱۰۵ تومان رسید .

در همین راستا و بر اساس فرمول تعیین قیمت پایه و مولفه ارز . قیمتهای پایه عرضه شمش آلومینیوم به شرح ذیل پیش بینی میشود:

✅شمش ۹۹/۷۰ == ۹۱۸۷ تومان
✅ شمش ۹۹/۷۵ == ۹۲۱۷ تومان
✅ شمش ۹۹/۸۰ == ۹۲۴۷ تومان

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.