کاهش تولید و افزایش تقاضا برای شمش روی

0 1,146

به گزارش معدن ۲۴، بر اساس گزارش گروه مطالعات بین‌المللی سرب و روی (ILZSG)، میزان تولید معدنی، فلز تصفیه شده و میزان تقاضا برای روی طی ۹ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۷ از ژانویه تا سپتامبر اعلام شد. در نمودار ۱ نیز میزان تولید معدنی، فلز تصفیه شده و میزان تقاضا برای روی طی ۹ ماه ابتدایی سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ آورده شده است و همان‌طور که مشاهده می‌شود، میزان تولید معدنی روی طی ۹ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۷ نسبت به مدت مشابه خود در سال ۲۰۱۶ رشد حدود ۴٫۵ درصدی داشت. در عین حال، میزان تولید فلز روی تصفیه شده نیز طی ۹ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۷ نسبت به مدت مشابه خود در سال ۲۰۱۶، کاهش حدود ۰٫۵ درصدی داشته است. این اختلاف را تا حدی ناشی از کاهش سهم تولیدات ثانویه در تولید روی می‌دانند.

میزان تقاضا برای شمش روی نیز بر اساس گزارش گروه مطالعات بین‌المللی سرب و روی در ۹ ماه ابتدای سال ۲۰۱۷ معادل ۱۰ میلیون و ۴۳۷ هزار تن بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۶ افزایش حدود ۰٫۷ درصدی داشته است. کاهش تولید در کنار افزایش تقاضا برای روی موجب رونق گرفتن بازارهای بورسی برای این فلز شد و طی این دوره قیمت این فلز با رشد قابل توجهی همراه شد.

در نمودار ۲ میزان مصرف و تولید فلز روی تصفیه شده دنیا بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ و ۹ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۷ آورده شده است. همان‌طور که در نمودار ۲ مشاهده می‌شود از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ میزان تولید فلز روی تصفیه شده دنیا تقریبا در تقابل نزدیکی با میزان تقاضای آن بود؛ این در حالی است که به‌طور متوالی و سالانه عرضه از تقاضا یا برعکس از هم پیشی می‌گرفتند. اما از سال ۲۰۱۶ میزان تولید جهانی فلز روی از میزان تقاضای آن، به‌واسطه افزایش میزان مصرف در چین بازماند و قیمت آن به تدریج روند افزایشی گرفت. روند افزایش مصرف در سال ۲۰۱۷ نیز بنابر ادامه سیاست‌های دولت چین در جهت افزایش تزریق موجودی به بازارها و تشویق به ساخت و ساز افزایش پیدا کرد. با وجود آنکه بسیاری از تولیدکنندگان روی در دنیا تلاش خود را کردند تا با افزایش تولید از فرصت کمبود بازار و افزایش قیمت بهره‌مند شوند، اما همچنان میزان تقاضا از میزان تولید بیشتر بود و همین امر موجب رشد قیمت روی در سال ۲۰۱۷ شد. در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۷، نگرانی سرمایه‌گذاران از آینده بازار کامودیتی‌ها موجب خروج آن‌ها از بازار و بسته شدن موقعیت‌های فروش و در نهایت کاهش رونق این بازار شده است.

منبع اخبار فلزات
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.