مذاکره با کوبه استیل ژاپن برای فاینانس گندله سازی جدید چادرملو

0 1,234

 رییس دفتر بودجه و گزارشات شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با اشاره به طرح های آتی شرکت و برنامه های اجرائی آن ها گفت: در برنامه های شرکت چادرملو ۲ طرح مهم تولیدی و یک طرح مطالعات اکتشافی در دستور کار است که شامل طرح احداث کارخانه گندله سازی شماره ۲ با ظرفیت تولیدسالیانه ۴ میلیون تن وسرمایه گذاری ۹ هزار میلیاردریال و همچنین طرح احداث ۲ واحد نورد به ظرفیت تولید سالیانه ۱ میلیون و ۱۰۰ هزارتن و سرمایه گذاری ۴ هزار میلیارد ریال وکل سرمایه گذاری بمبلغ ۱۳ هزار میلیارد ریال با سهم ارزی ۱۳۱ میلیون یورو می باشد.

وی درخصوص تأمین منابع مالی این طرح ها افزود : برای اجرای طرح کارخانه گندله سازی مذاکرات مقدماتی با شرکت کوبه استیل ژاپن و استفاده از فاینانس بعمل آورده ایم که در صورت جذب فاینانس، این طرح در یک دوره زمانی ۴ ساله اجراء و خاتمه خواهد یافت.

همچنین برای تأمین مالی طرح احداث ۲ واحد نورد هم مذاکرات مقدماتی با شعب بانک های ایرانی در اروپا و استفاده از فاینانس بعمل آمده است.

بشیرراد اضافه کرد: طرح مهم دیگری که در برنامه های شرکت قرار دارد، انجام مطالعات اکتشافی آنومالی D19 می باشد که با اخذ مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست میبایست طی یک برنامه زمانی ۴ ساله اجراء و سپس برنامه ریزی جهت تجهیز معدن انجام گیرد.

اجرای این طرح از اهمیت زیادی برخورداد است زیرا تأمین کننده سنگ آهن خام مصرفی کارخانه فرآوری و تداوم تولید کنسانتره سنگ آهن درسال های آتی می باشد.

رییس دفتر بودجه و گزارشات همچنین از اجرای سه طرح مهم دیگر چادرملو خبرداد و گفت:

طرح توسعه و افزایش ظرفیت کارخانه گندله سازی موجود از مقدار تولید ۳,۴۰۰ هزار تن به ۴ میلیون تن همچنان در حال اجرا است، در این طرح بصورت تدریجی به ظرفیت تولید افزوده می شود  بنحویکه تا پایان سال جاری به ۳,۶۰۰ هزار تن می رسد .

و عملیات فیزیکی آن نیز تا پایان  اسفند ماه سال جاری خاتمه و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

مبلغ سرمایه گذاری در این طرح ۹۰۵ میلیارد ریال بوده که سهم ارزی آن ۱۶ میلیون یورو می باشد.

 

بشیرراد در ادامه گفت: طرح شبکه فاضلاب اردکان و احداث تصفیه خانه و انتقال آب به مجتمع صنعتی چادرملو هم از طرح های مهم زیربنایی شرکت می باشد که با ظرفیت تولید سالیانه ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار مترمکعب و سرمایه گذاری ۱۹۳۹ میلیارد ریال آماده راه اندازی می باشد.

همچنین طرح احداث کارخانه احیاء مستقیم به ظرفیت تولید سالیانه ۱ میلیون ۵۵۰ هزار تن آهن اسفنجی در مراحل نهایی تکمیل عملیات نصب می باشد وبا پیشرفت فیزیکی ۸۳ درصدی امیدواریم طبق برنامه، عملیات فیزیکی و اجرای آن تا پایان سال جاری خاتمه و راه اندازی آن شروع و بهره برداری تجاری در سه ماهه دوم سال ۱۳۹۷ آغاز گردد.

با بهره برداری از این طرح ظرفیت تولید کارخانه فولاد از یک میلیون تن به ۱,۳۰۰ هزار تن افزایش می یابد چون آهن اسفنجی مستقیماً و پیش از سرد شدن بصورت هات شارژ وارد کوره های ذوب می شود . دراین طرح مبلغ ۹۱۴۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده که سهم ارزی آن مبلغ ۷۳ میلیون یورو  است .

بشیرراد تاکید کرد: جمع کل سرمایه گذاری در این طرح ها بمبلغ ۳۷,۷۳۶ میلیارد ریال می باشد که تاکنون مبلغ ۳۶,۸۴۴ میلیارد ریال معادل ۹۷/۶ درصد کل سرمایه گذاری هزینه شده است.

گفتنی است میزان اشتغال زایی مستقیم حاصل از طرح های مورد اشاره  حدود ۱۴۵۰ نفر و غیر مستقیم ۸۷۰۰ نفر خواهد بود.

وی با گلایه از روند کند مراحل تامین اعتبار از تصویب تا تخصیص افزود : طرح مشارکتی احداث کارخانه فولاد شرکت سهامی صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه که ۶۵ درصد سهام آن متعلق به شرکت می باشد و ظرفیت تولید سالیانه آن ۶۰۰ هزارتن شمش فولاد می باشد نیاز به سرمایه گذاری بمبلغ ۶۲۶۰ میلیارد ریال و سهم ارزی ۸۱/۵ میلیون یورو در دست اجراء  می باشد، که بعلت طولانی شدن دوران اخذ وام ارزی بمبلغ ۴۰ میلیون یورو از تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی، طرح از پیشرفت فیزیکی مطلوب برخوردار نبوده است و علیرغم آنکه در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ وام مزبور مورد تصویب صندوق قرار گرفته است لیکن تاکنون پرداخت نشده و تأمین قسمتی از تجهیزات و ماشین آلات خارجی با وقفه مواجه گردیده است که امیدواریم با حل مشکل وام مزبور، طرح با سرعت مطلوب اجراء گردد.

 

بشیر راد در مورد عملکرد تولید محصولات و سودآوری شرکت چادرملو گفت : برنامه تولید محصولات در سال ۱۳۹۶  شامل:

کنسانتره سنگ آهن مقدار ۹ میلیون و ۵۰۰  هزارتن است که عملکرد هشت ماهه ۶ میلیون و  ۱۶۰ هزار تن بوده .

گندله ۳  میلیون و ,۶۰۰ هزار تن، که عملکرد هشت ماهه ۲ میلیون و۲۷۰ هزار تن بوده است .

سنگ آهن دانه بندی هم ۵۰۰ هزارتن، و عملکرد هشت ماهه ۳۵۴ هزار تن بوده است .

همچنین برآورد تولید شمش فولاد ۳۰۰ هزارتن بوده ، که طی هشت ماهه گذشته ۱۹۱  هزار تن تولید شده است .

وی با بیان اینکه، چادرملو بر اساس عملکرد مالی ۶ ماهه ۵۲ درصد سود پیش بینی شده را پوشش داده است. افزود : قیمت های فروش همچنان درصدی از قیمت فروش شمش فولاد خوزستان می باشد که برای کنسانتره سنگ آهن ۱۳/۸ درصد و  گندله ۲۱/۵ درصد است.

ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.