مهدی ثقفی مدیر عامل ایرالکو شد

0 2,755

به گزارش معدن ۲۴، آقای «مهندس مهدی ثقفی» به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت منصوب‌شد. او جانشین آقای «بهمن اخوان» شد که کمتر از یک‌سال پیش خود جایگزین « مجید پورعطار» شده ‌بود.

شاید مهمترین اتفاق این‌هفته در صنعت آلومینیوم کشور، کناررفتن دکتر بهمن‌اخوان از مدیرعاملی شرکت آلومینیوم ایران بود. خبری که البته چندماهی هست در محافل خصوصی شنیده‌می‌شود و پیش‌بینی‌ها در مورد آن، مدت‌ها‌ست که زبان‌ به‌ زبان می‌گردد.

حواشی مختلف چندماه اخیر شرکت آلومینیوم ایران به عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده آلومینیوم کشور، درنهایت کار را به‌جایی رساند که هیات‌مدیره ایرالکو عملاً راهی را جز تغییر در مدیریت این شرکت بزرگ پیدا نکنند تا شاید با این رویکرد، دست‌کم در کوتاه‌مدت، جلوی فشار روزافزون انتقادات درونی و بیرونی را از عملکردشان بگیرند.

از‌جمله موضوعات جنجالی گریبانگیر این شرکت در چندماه اخیر می‌توان به چالش مداوم با واحدهای زیست‌محیطی اراک که ناشی از عدم انجام برخی تعهدات این شرکت بود و همچنین تشکیل کمیته تحقیق و تفحص مجلس از این شرکت و شرکت آلومینیوم المهدی-هرمزال به دلیل حجم بالای شکایات از این دوشرکت در شورای رقابت دررابطه با ایجاد انحصار و تخلفات مربوط به قیمت‌گذاری و عرضه مواد اولیه آلومینیوم اشاره‌ کرد.

این‌ها اما، تنها دلایل کنار‌گذاشتن اخوان نبود. نگاهی به کارنامه قبلی آقای اخوان، از ابتدا نشان‌می‌داد که او هیچگونه سابقه و تخصصی در صنعت آلومینیوم ندارد و انتخاب ایشان را در آن برهه از زمان می‌توان انتخابی مصلحتی دانست. مدیری که با شعار «آب را به چشمه‌های ایرالکو بازگردانید» پای به این عرصه گذاشت و با برخی مصاحبه‌ها و رفتارهای احساسی سعی در جذب کارکنان خود و ساختن تصوری از یک مدیر قوی در اذهان داشت، دارای چند اشتباه نابخشودنی بود!

درحالی‌که افزایش شدید قیمت جهانی آلومینیوم بهترین فرصت را دراختیار شرکت‌های بالادستی آلومینیوم کشور از جمله ایرالکو قرار می‌داد تا با تولید حداکثری خود به سود‌دهی بالا دست‌یابند، عدم درک صحیح مدیریتی اخوان از این موقعیت و تعلل در خرید مواد‌اولیه از جمله آلومینا و آند موجب تعطیلی برخی دیگ‌ها و خطوط تولید این شرکت شد. از سوی دیگر افتتاح ظاهری و تبلیغاتی خط بیلت ریزی ۵۰ هزار تنی که همتی برای رفع سریع مشکلات آن نشد و ، نه‌تنها سودی به این تولیدکننده بزرگ نرساند بلکه همگان از این شرکت به عنوان شرکتی در مسیر زیان‌دهی نام می‌برند.

البته در دوران آقای اخوان، شرکت آلومینیوم ایران توانست از ماده۱۴۱ قانون تجارت (ورشکستگی) خارج‌ شود و همچنین نماد این شرکت در بورس مجددا بازگشایی شد و شاید بتوان این دو را موفقیت‌های اصلی دوره مدیریت آقای اخوان دانست.

آقای «مهندس مهدی ثقفی» مدیرعامل جدید ایرالکو، فارغ‌التحصیل رشته مهندسی‌برق از دانشگاه صنعتی‌شریف و کارشناس ارشد رشته مدیریت‌اجرایی از سازمان مدیریت صنعتی است.

کارنامه مدیریتی «آقای مهندس ثقفی»  نشان‌می‌دهد که آقای ثقفی از مدیران خوش‌نام صنعت و معدن کشور می‌باشد. وی هم‌اکنون به عنوان عضو هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، مشغول کار است و پیش از این مدیر عاملی شرکت آلومینیوم المهدی، مدیرعاملی سنگ‌آهن گل‌گهر و سنگ‌آهن‌مرکزی‌‌ایران را در کارنامه خود دارد.

منبع باشگاه آلومینیوم
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.