معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:

رشد ۱۲ درصدی پرداخت تسهیلات به حوزه صنعت و معدن در ۷ ماهه امسال

0 891

به گزارش معدن ۲۴، محسن صالحی نیا در مراسم روز ملی صادرات و تجلیل از صادرکنندگان برگزیده استان یزد در سال ۱۳۹۶ گفت: در این مدت ۹۵هزار میلیارد تومان تسهیلات در کشور به این حوزه پرداخت شد که امیدواریم تا پایان سال به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برسد.
به گفته وی بر اساس برنامه پیش بینی شده باید سهم صنعت و معدن و تجارت از تسهیلات بانکی به ۴۰ درصد می رسید در حالی که هم اکنون این رقم ۳۰٫۵ درصد است.
صالحی نیا درباره وضعیت صادرات محصولات غیرنفتی در هشت ماه امسال، ابراز کرد: در این مدت ۸٫۵ میلیون تن کالای صنعتی و معدنی به ارزش ۲۸٫۵ میلیارد دلار صادر کردیم که از نظر ارزش یک درصد و از نظر حجم ۹ تا ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: امیدواریم تا پایان سال با توجه به برنامه‌های این وزارتخانه و رشد سرمایه گذاری ها افزایش صادرات نسبت به ابتدای سال در کشور را مشاهده کنیم.
صالحی نیا تصریح کرد: در بخش واردات کالاهای صنعتی و معدنی نیز شاهد ارزش واردات غیرنفتی بیش از ۳۲ میلیارد دلار با حجم ۲۳٫۵ میلیون تن بوده که عمدتاً شامل قطعات منفصله خودرو ، خودرو و کالاهای سرمایه ای و ماشین آلات بوده است ولی با یکسری سیاست های تعدیلی می توان این واردات را کاهش و بخشی از آنها را در داخل تولید کرد.
وی ادامه داد: در سه ماه ابتدایی امسال نیز شاهد رشد کالاهای صادراتی از جمله در صنعت ۵٫۸ درصد، معدن ۳٫۶ درصد، تجارت ۸٫۸ درصد و ترانزیت جاده ای ۸٫۴ درصد بوده ایم که امیدواریم تا پایان سال روند رشد ادامه یابد.
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره سیاست های این وزارتخانه برای حمایت از صادرات گفت: در سه محور باید از صادرات حمایت کرد که اولین محور گسترش و حمایت از تولید رقابتی و صادرات گرا است.
صالحی نیا دومین محور را کاهش هزینه‌های مربوط به واحدهای صادرات گرا اعلام و اضافه کرد: سومین محور ، تقویت سیاست های دیپلماسی کشور در مواردی همچون تامین اعتبار خریدار و فروشنده و توافق نامه های تجاری دو جانبه به منظور حمایت از کالاهای صادراتی و بازشدن مسیر دریافت و پرداخت بین بانکهای داخل و خارج کشور است.
وی لازمه استمرار تولید را تولید صادرات گرا و رقابتی دانست و گفت: بر اساس دستورالعمل صادر شده از سوی وزیر صنعت به سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانها نباید از واحدهای تولیدی دارای مشکل عبور کرده و باید تا حد ممکن مشکلات آنها رفع شود.
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت به وجود هفت هزار و ۲۰۰ ردیف تعرفه در کشور اشاره کرد و افزود: امسال درباره سه هزار و ۲۰۰ردیف تعرفه کالا به منظور حمایت از تولید داخلی، واردات آنها با ارز مبادله ای ممنوع شده که امیدواریم این تعداد تا پایان سال به چهار هزار مورد برد.
صالحی نیا با بیان اینکه پایش واردات و مدیریت آن می تواند کمک بسیار خوبی به تولید و صادرات کند، یادآور شد: به عنوان نمونه در تولیدعمده محصولات غذایی رشد کرده ایم و حتما با پایش واردات و مدیریت کردن این بخش می توانیم این رشد را تداوم دهیم.
وی همچنین بخش هایی را که هنوز چارچوب مشخصی ندارد تسهیلات نوسازی و بازسازی و استفاده از تکنولوژِی در واحد های تولیدی اعلام کرد و گفت: امیدواریم در این بخش نیز با همکاری بانک ها و واحدهای دولتی چارچوب معینی تعریف کنیم.
گفتنی است که در این همایش از ۲۱ صادر کننده نمونه استان یزد تقدیر و تجلیل شد.

منبع شاتا نیوز
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.