مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس خبر داد

رشد بی‌سابقه ۸درصدی تولید مس محتوی

0 1,011

به گزارش معدن ۲۴، مهندس «سعد عبدی» مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس، با اعلام این خبر و با تأکید بر این‌که شاخص اصلی و عمده ما در ارزیابی برنامه‌های تولیدی، تولید مس محتوی است؛ گفت: تا پایان آبان‌ماه سال ۹۶ تولید مس محتوی شرکت ملی صنایع مس ایران از مناطق مس سرچشمه، میدوک، سونگون و مزرعه، در مجموع ۱۹۸هزار و ۸۳۷ تن بوده است که در برابر برنامه تعریف‌شده ۱۸۳هزار و ۳۸۶تنی، رشد ۸درصدی داشته است. با این میزان تولید، شرکت مس موفق به اجرای ۷۳درصد از برنامه تولید سال جاری شده است.
مدیر برنامه‌ریزی و نظارت با بیان این‌که تولید مس محتوی کنسانتره نیز طی هشت‌ماهه سال جاری، رشد ۹درصدی داشته است، گفت: تا پایان آبان‌ماه، مجموع تولید مس محتوی کنسانتره ۱۹۱هزار تن بوده است؛ درحالی‌که براساس برنامه پیش‌بینی‌شده باید ۱۷۵هزار تن مس محتوی کنسانتره تولید می‌کردیم.
عبدی با بیان این‌که تولید کنسانتره مس نیز طی این دوره‌ زمانی، رشد ۴درصدی را تجربه کرده است، گفت: در طی این مدت، شرکت مس ۷۴۹هزار و ۹۷۹ تن نسبت به برنامه تعریف‌شده ۷۱۹هزار و ۵۶ تنی، کنسانتره مس تولید کرد که این میزان تولید هم بیانگر تحقق ۷۰درصدی برنامه تولید سال جاری است.
وی افزود: تولید کنسانتره مولیبدن شرکت مس هم در این بازه زمانی، از رشد ۱۸درصدی برخوردار شده است و با تولید ۵هزار و ۴۹۶ تن مولیبدن نسبت به برنامه ۴هزار و ۶۵۹ تنی تولید، ۷۹درصد از برنامه تولید سال ۹۶ شرکت مس را محقق کرده است.
مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس درباره کل استخراج شرکت مس از مناطق سرچشمه، میدوک، سونگون و معادن دیگر در طی این هشت‌ماه گفت: شرکت مس در مجموع ۱۲۰ میلیون و ۳۴۵هزار تن استخراج داشته است که در مقایسه با برنامه تعریف‌شده ۹۹ میلیون و ۸۵۶هزار تنی، از رشد ۲۰درصدی برخوردار بوده است.
عبدی اظهار داشت: برنامه تعیین‌شده برای تولید سنگ سولفوری تا پایان هشتمین‌ ماه سال جاری از مناطق مس سرچشمه، میدوک و سونگون ۳۲ میلیون و ۱۸۴هزار تن بوده که با عملکرد ۳۴ میلیون و ۳۳۷هزار تنی، ۶درصد از برنامه جلوتر بوده است و درمجموع، شرکت مس در این قسمت هم ۷۲درصد از برنامه تولید سنگ سولفور سال ۹۶ را محقق کرده است.
مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس با بیان این‌که بررسی برنامه‌های تولید شرکت مس در زمینه تولید آند و کاتد، به ترتیب نشان‌دهنده کاهش هفت و پنج‌درصدی آمار تولید است، گفت: تا پایان آبان‌ماه سال جاری، مجموع تولید آند شرکت از مجتمع ذوب سرچشمه و خاتون‌آباد در حدود ۱۰۸هزار تن بوده است که نسبت به برنامه تولید ۱۱۶هزار و ۴۶تنی، نشان‌دهنده تحقق ۹۳درصدی برنامه‌های تولید شرکت مس است.
وی افزود: همچنین، مجموع تولید کاتد شرکت مس از پالایشگاه‌های خاتون‌آباد و سرچشمه و لیچینگ و بیولیچینگ سرچشمه و میدوک، ۸۸هزار و ۳۷۲ تن بوده است که نسبت به برنامه پیش‌بینی‌‌شده ۹۳هزار و ۱۱۵تنی برای هشت‌ماهه سال ۹۶، نشان از تحقق ۹۵درصدی برنامه‌های تولید دارد.
عبدی با بیان این‌که افت تولید آند و کاتد شرکت مس به خاطر تغییر تکنولوژی کارخانه ذوب سرچشمه از ریورب به فلش است، گفت: معمولاً در تمام کارخانه‌های دنیا در زمان تغییر تکنولوژی به‌دلیل آماده‌سازی و تا پایداری کوره فلش و رفع اشکالات و نواقص، کاهش موقتی تولید روی می‌دهد و ما امیدواریم که تا اوایل دی‌ماه با پایداری کوره فلش و رفع تمامی اشکالات، کاهش تولید را تا پایان سال جاری جبران کنیم.
وی تصریح کرد: البته این مهم با همت همه کارکنان عزیز قابل انجام است؛ همچنان‌که در زمان آسیب دیدن چند تابلوی برق هنگام راه‌اندازی آزمایشی کوره فلش، در حدود ۴۵روز با اصلاح مشکلات پیش‌آمده، تولید به حالت طبیعی خود بازگشت.

منبع مس پرس
ممکن است از اینها هم خوشتون بیاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.